Ikona Ikona Ikona Ikona
pepca oblacek

Izginjajoče žabje svatbe

Značka
Tačke
Naslovnica
Fotografija: Shutterstock
Besedilo: Marina Dermastia

»Žabe svatbo so imele …« poje ponarodela in uglasbena pesmica pesnika Josipa Stritarja. Ob njenem poslušanju kar začutimo to izjemno hrupno množico, ki neustavljivo kvaka in reglja. Prepričani smo lahko, da je bilo tako vsako pomlad prav ob vseh mlakah pred 185 leti, ko se je pesnik rodil. A to značilno oglašanje je vedno redkejše. Žabe in vse dvoživke, kar žabe seveda so, so med najbolj ogroženimi in najhitreje izginjajočimi skupinami živali. Zelo ogroženih je kar več kot trideset odstotkov vseh vrst. In to ne le pri nas, temveč po vsem svetu. Od leta 1980 je izumrlo že zelo veliko vrst dvoživk, v zadnjih 30 letih se strmo zmanjšuje število posameznih živali kar v 500 vrstah. Zelo žalostno dejstvo za živali, ki so skakale naokoli že, ko so po planetu lomastili dinozavri –  pred 250 milijoni let.

Čeprav znanstveniki še ne poznajo pravega odgovora, zakaj žabe izumirajo, pa se temu odgovoru vedno bolj približujejo
Med najpomembnejšimi razlogi ogroženosti je uničevanje naravnega okolja, ki ga povzročamo ljudje z izsekavanjem gozdov, izsuševanjem močvirij in onesnaževanjem vode. Žabe dihajo in sprejemajo vodo skozi kožo, kar pomeni, da onesnažena voda na njih deluje neposredno. Še posebej so občutljiva jajčeca v mrestu in paglavci, ki se iz njih razvijejo. Tanka žabja koža je tudi zelo občutljiva za povečano ultravijolično sevanje sonca zaradi tanjšanja zaščitne ozonske plasti. Velika nadloga, s katero se spopadajo žabe, so novi plenilci, ki smo jih v njihova naravna vodna okolja prinesli ljudje. Tak primer so različne  »športne ribe«, ki smo jih vnesli v reke in jezera le zato, da bi se nato zabavali z ribolovom. Te ribe se velikokrat hranijo s paglavci in lahko povsem uničijo žabjo zalego določenega območja.

Smrtonosna kožna glivica
Predvsem v tropskih območjih sveta žabe ogroža posebna vrsta glivic. Glivica se naseli v vlažni, tanki in občutljivi koži in zamaši kožne pore, skozi katere žabe sprejemajo snovi iz okolja. Bolna koža potemni, pogosto postane vijoličaste barve in se začne luščiti. Bolne žabe niso več poskočne, prenehajo jesti in končno poginejo. Glivica se je v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja pojavila pri akvarijskih  žabah krempljarkah in se je ob njihovih izpustih v naravo razširila na naravne populacije. Znanstveniki so ugotovili še nekaj pomembnega. Žabe postanejo še bolj občutljive za glivico, če so sočasno izpostavljene pesticidom, ki jih uporabljamo za zatiranje nam škodljivih organizmov v kmetijstvu. Zanimivo pa je, da glivica uspeva tudi v Evropi, a naših žab ne ogroža tako zelo. Za zdaj!

Leta 2020 je planet izgubil dve vrsti žab
Zaradi smrtonosne kožne glivice sta bili decembra 2020 kot uradno izumrli razglašeni dve vrsti žab – vrsta harlekinskih žab in vrsta podrevnic z območja pogorja Talamanca. Uradno pomeni, da predstavnikov teh vrst že dolga leta ni videl nihče, a so raziskovalci vseeno upali, da jih bodo še kje odkrili. Z uradnim izumrtjem je izginilo vsako upanje.

Zaščitne pregrade rešijo veliko žabjih življenj
Visoke temperature so letos že v februarju ogrele žabe, da so se prebudile iz zimske otrplosti in se podale na vsakoletno pot proti mrestiščem, da bi odložile jajčeca. Pri tem velikokrat prečkajo ceste in poginejo pod kolesi avtomobilov. V Ljubljani je taka znana selitvena pot žab v neposredni bližini živalskega vrta. V skrbi za njihovo življenje člani društva, ki se ukvarja s preučevanjem dvoživk, skupaj z Mestno občino Ljubljana, že vrsto let postavljajo zaščitne pregrade, ki preprečujejo žabam prečkanje ceste. Vsak dan jih na notranji strani pregrad pobirajo prostovoljci in varno prenesejo do mrestišč.

AKTUALNO

V Ljubljano prihaja Znanstival

Znanstival bo Ljubljano obarval v čarobne znanstvene barve od 31. maja do ... več

Mali šef Slovenije: še bolj zabaven in še bolj trajnosten

Na POP TV je prišla že šesta izvedba priljubljenega kuharskega tekmovanja Mali šef ... več

Vpiši se


Nov uporabnik | Pozabljeno geslo

ZADNJA ŠTEVILKA

Maj 2024

gumb

Revija
Izid: 3. 5. 2024

POSVOJI ŠNOFIJA!

PILOVA LESTVICA

Domača
1. Luka Basi - Skrito v raju
2. Joker Out - Carpe Diem
3. Joker Out - Barve oceana
4. Maraaya - Nebesa
5. Fehtarji - Štorklje

Tuja
1. Miley Cyrus - Flowers
2. Käärijä - Cha Cha Cha
3. Tate McRae - Greedy
4. Olivia Rodrigo - Vampire
5. Benson Boone - Beautiful Things

GLASUJ ZA NAJ SKLADBO

Domača

1. Eva Boto: Kjer najbolj gori
2. Fehtarji: Štorklje
3. Joker Out: Barve oceana
4. Joker Out: Carpe Diem
5. Joker Out: Sunny Side of London
6. Luka Basi: Skrito v raju
7. Maraaya: Nebesa
8. Nina Pušlar: Malo, malo
9. Raiven: Veronika
10. Siddharta: Prepovedana

Tuja

1. Ariana Grande: yes, and?
2. Benson Boone: Beautiful Things
3. Dua Lipa: Training Season
4. Käärijä: Cha Cha Cha
5. Miley Cyrus: Flowers
6. Noah Kahan: Stick Season
7. Olivia Rodrigo: Vampire
8. Sia: Gimme Love
9. Tate McRae: Greedy
10. Taylor Swift: Is It Over Now? (Taylor's Version) (From The Vault)

Pogosta vprašanja

Iščeš odgovore na vprašanja, kot so "Kako se naročim na revijo Pil?", "Kako se registrirati?", Kakšna so pravila obnašanja na Pilovi spletni strani?" in "Kam vnesem naročniško številko?" Klikni na spodnji gumb in najdi odgovore!

Oglas

KNJIŽNA LESTVICA

Knjižna
1. J.K. Rowling - Harry Potter 7: Svetinje smrti
2. Desa Muck - Blazno resno o šoli
3. Karen M. McManus - Eden od nas laže
4. Mateja Gomboc - Sposojena babica Štefi
5. Enid Blyton - Pet prijateljev: Znova na Kirrinovem otoku

NAKLJUČNI VIC

Merry Christmas

Kaj dela Božiček z metrom? Meri christmas!

Saksofonistka, 12