Bralni grižljaj
Prevod: Klemen Pisk
Založba Malinc, 2021
Ženska mačka se je, ne da bi počakala na moj odgovor, počasi sklonila naprej in začela nadvse tiho govoriti. Moje razpoloženje se je še poslabšalo.
»Verjetno razumeš, zakaj te je mama pripeljala sem. Pametno dekle si in ničesar ne nameravam skrivati pred tabo. Ja, tvoja mama mi je povedala za tvoje težave. Zelo jo skrbi zate in misli, da ti lahko pomagam. Verjemi mi, res ti lahko pomagam in tega si resnično želim. Ne le tebi, tudi tvoji mami. Vidim, da ti tukaj ni všeč, vidim, kako se upiraš in mi ne zaupaš. To je normalno, sploh se ne čudim, na tvojem mestu bi se najbrž tudi sama obnašala podobno. Toda če že ne zaupaš meni, zaupaj vsaj mami. Veliko mi je povedala o tebi. Si sploh predstavljaš, kako je ponosna nate? Verjemi mi, Kotrina, mama te ima neskončno rada in ti želi samo dobro, Sprosti se že vendar, draga Kotrina …«
Prekleto! Začutila sem, da mi gre močno na jok. Kar tako, brez razloga! O, kriza. V grlu se mi je nabiral cmok, oči so mi zalivale solze.
Kotrina
Se kdo med vami prepozna v zgornjem odlomku? Jaz se z lahkoto – kot najstnica, pa tudi še zdaj, sem se upirala vsemu. To, da me ima kdo rad, se mi je zdelo precej nepredstavljivo, da bi bila komu všeč, še bolj. To, da bi me starši lahko razumeli, to pa je bilo že več kot znanstvena fantastika, kaj šele, da bi mi s svojimi dejanji radi pomagali.
Kotrini pri njenih 15 letih ni lahko, oče in mama sta ločena, včasih živi pri enem, drugič pri drugem, vmes tudi pri babici, občutek pa ima, da ni nikjer doma, da je vsem nekoliko napoti, očetovo nasilje pa je kaplja čez rob. Zaradi domačih razmer pravzaprav nikomur ne zaupa, resničnost rada obarva po svoje, jo prilagaja, laže. Zares srečna je le, ko bere in ko piše, oboje jo sprošča in ji pomaga pri spopadanju z resničnim svetom.
Spet selitev
Po še enem burnem prepiru z očetom se Kotrina spet preseli k mami in sklene, da se bo očistila slabih navad. A kaj, ko pri mami ni nič manj burno – izkaže se, da ima mama novega partnerja, in to prav soseda, violinista Gvidasa, v katerega je Kotrina na skrivaj zaljubljena že leta. Res kakovosten nastavek za novo sobivanje. Pogovori s prijateljicami ne pomagajo kaj dosti, sploh ker jih Gvidas navduši. Kotrina pa se v samoobrambi začne zapletati v še več laži.
Mama in Gvidas skleneta, da Kotrina potrebuje resnično očiščevalno kuro, in jo želita poslati na tabor zdravega življenja, Kotrina pa svoj upor pripelje na še višjo raven, saj na tabor namesto sebe pošlje sošolko, sama pa se zaplete v tatinski podvig.
Zanka in znanka
Kotrinin pobeg od doma, pretvarjanje in nočno življenje bi lahko postali njena zanka okrog vratu, a ker Kotrina nikakor ni slaba oseba, le precej izgubljena v zahtevnem svetu pomanjkanja ljubezni, se naključja v povezavi z dobroto do nemočne znanke razpletejo v pomiritev. Kotrina najde pot, ne da bi jo zares iskala. In nekaj podobnega se lahko zgodi vsakemu od nas, če so nam jasne vsaj osnovne življenjske stvari. In če se pri bistvenih stvareh odločimo prav, pa čeprav je zlasti v najstniškem obdobju to precej zahtevno – morda bolj kot kadarkoli kasneje.
Gudrun Mebs: Nedeljka
Prevod: Irena Samide
Mladinska knjiga, 2022
Nedeljka živi v domu za otroke, sirotišnici, in je ena redkih, ki nima nedeljskih staršev, le ona in Karli tudi ob nedeljah ostajata v domu. Seveda si postavlja vprašanja, zakaj je tako, zakaj prav ona, je slabša, grša, bolj poredna? A končno se pojavi gospa Fiedler, Ula, ki je daleč od Nedeljkine predstave o nedeljski mami, saj ima kratke lase, štrleča ušesa in nima avta, pa v stanovanju kadi. Ob prvem srečanju je Nedeljka vsa toga, ne zmore reči ničesar in marsikaj gre narobe – a nič zato, tu ni nobene jeze, nobene zamere in naslednjo nedeljo sta spet skupaj. Izkaže se, da sta si podobni, da se druga na drugo navajata z lahkoto, morda prav zato, ker nobena od njiju ni čisto taka, kot bi drugi mislili, da bi morala biti. Predstave o ljudeh so eno, resnični ljudje pa drugo in pomembno je, da znamo prepoznati te, druge.
Obvestila
Veliki literarni natečaj "NAJST"
Sodelujte na natečaju "NAJST," ki ga najdete v rubriki FESTIVAL!
Dogodek je del programa bralne kulture, ki ga sofinancira Javna agencija za knjigo Republike Slovenije.
AKTUALNO
Kaj imata skupnega Tina Maze in Ana Praznik
Tina Maze in Ana Praznik sta uspešni in znani Slovenki, ki jima je skupno tudi, da sta bili ... več
PILOVA LESTVICA
GLASUJ ZA NAJ SKLADBO
Pogosta vprašanja
Oglas
KNJIŽNA LESTVICA
NAKLJUČNI VIC
Kamela
Kamelji mladič vpraša očeta:»Očka zakaj imamo na hrbtu dve grbi?« »Zato, da imamo dovolj vode, ko gremo skozi puščavo.« »Očka, zakaj imamo tako velike trepalnice?« »Zato, da nam ne nese peska v oči ko, hodimo po puščavi.« »Očka, zakaj imamo kopita na nogah?« »Zato, da se ne ugreznemo v pesek, ko hodimo po puščavi.« »Očka, kaj pa potem delamo v živalskem vrtu?«