
Glasbene legende

Priznamo – ko pomislimo na glasbene legende, nam na misel najprej padejo kultni rockerji, ki s svojim ekstravagantnim življenjskim slogom poskrbijo, da jih ne moremo pozabiti. A vendar jih ne bi bilo brez vseh predhodnikov, ki so glasbo razvijali že stoletja prej in glasbeno ustvarjanje ponesli na višjo raven. Danes spoznavamo tri velike klasike – Bacha, Mozarta in Beethovna, katerih glasba še danes navdušuje ljubitelje glasbe po vsem svetu.
JOHANN SEBASTIAN BACH
Johann Sebastian Bach se je rodil leta 1685 v Nemčiji. Prihajal je iz glasbene družine in zato ni bilo presenetljivo, da je že od mladih nog kazal izjemen glasbeni talent. Delal je kot organist in dirigent ter ustvarjal v baročnem slogu. Skladal je glasbo za vse inštrumente, zaradi česar mnogi menijo, da je bil najbolj vsestranski skladatelj. Zadovoljen je bil s svojim skromnim življenjem. V času svojega življenja ni bil širše znan in umrl je leta 1750 v Leipzigu za posledicami kapi. Njegova dela so nekaj desetletij živela le med njegovimi bližnjimi, šele po letu 1800 so njegova dela odkrivali in izvajali tudi drugi in končno je zaslovel kot eden najvplivnejših skladateljev v glasbeni zgodovini.
WOLFGANG AMADEUS MOZART
Wolfgang Amadeus Mozart se je rodil leta 1756 v avstrijskem mestu Salzburg. (Če ste ga že kdaj obiskali, ste tam zagotovo pokusili znane Mozartove kroglice, njam!) Morda ste že slišali, da so ga imenovali čudežni otrok, saj je že pri šestih letih obvladal igranje klavirja in violine, skladal svojo glasbo in nastopal pred evropskimi plemiči. Njegov prvi učitelj je bil njegov oče Leopold, ki pa je nasprotoval Wolfgangovi odločitvi za selitev na Dunaj, kjer je nato deloval kot samostojni skladatelj. Ustvarjal je izjemno hitro in lahkotno ter bil zelo ploden skladatelj – v svojem kratkem življenju je ustvaril več kot 800 glasbenih del. Pravijo, da je bil eden od njegovih navdihov prav prej opisani Bach. Kljub nadarjenosti je trpel za depresijo in umrl leta 1791, star komaj 35 let.
LUDWIG VAN BEETHOVEN
Ludwig van Beethoven se je rodil leta 1770 v Nemčiji. Že v mladosti je pokazal veliko glasbeno nadarjenost in oče, ki je bil tudi sam glasbenik, ga je že zgodaj dal učiti igrati na klavir in violino. Pri sedemnajstih letih je odšel na Dunaj, kjer je študiral pri Haydnu ter nekaj let kasneje postal najslavnejši pianist na Dunaju. Že pri 26 letih je začel izgubljati sluh, in čeprav je kljub temu glasbeno ustvarjal, ga je njegovo stanje spravilo v stisko – zaprl se je vase in se povsem posvetil skladanju. Umrl je leta 1827 in njegovega pogreba se je udeležilo več tisoč ljudi. Postal je eden najbolj cenjenih glasbenikov v zgodovini, na njegovi deveti simfoniji pa temelji tudi evropska himna.
Obvestila
DODATNE UGODNOSTI ZA NAROČNIKE
Naročniki revije Pil, pozor!
Na Pilovi spletni strani imate naročniki revije posebne ugodnosti. V klepetalnici lahko z drugimi naročniki klepetate v ločeni sobi klepetalnice, ustvarjate teste v Galaksiji testov ter na vseh forumih objavljate fotografije in risbe.
Vse, kar potrebujete za aktivacijo ugodnosti, je naročniška številka.
Naročniško številko dobiš na e-poštni naslov, ki si ga vpisal/a na naročilnico. Dostop do dodatnih vsebin za naročnike lahko aktiviraš tudi tako, da vpišeš ime in priimek plačnika naročnine (to je najverjetneje eden od staršev oz. skrbnikov). Če številke nikakor ne najdeš, piši na revije@mladinska-knjiga.si in ti bomo pomagali.
Kam vneseš naročniško številko? Klikni desno zgoraj na svoj vzdevek in izberi “Dostop za naročnike” ali pojdi direktno na povezavo https://www.pil.si/mojprofil/aktivacija.
Vprašanje
Kako ocenjuješ rubriko Ti&jaz?
AKTUALNO
Pokal Zlati (po)let v roke Domnu Prevcu
PILOVA LESTVICA
GLASUJ ZA NAJ SKLADBO
Pogosta vprašanja
KNJIŽNA LESTVICA
NAKLJUČNI VIC
Šotor
Zakaj je šotor znamke Nes odpornejši?
Ker preNESe dež!!!