Zdravo!
Ni nič resnega, a bi rada izvedela vzrok moje težave. Jaz sem pred kakšnim mesecem (oziroma že lani :) zbolela, naj ne bi bila korona, saj sem naredila test (tudi večkrat), pa je bil negativen. Ampak odkar sem zdrava, težje in globlje diham, ne pretiravam, če rečem, da se še ob govorjenju zadiham. Treniram atletiko, na treningu teh problemov začuda ne opažam, pa je poudarek na teku. Zadiham se recimo, ko hodim po stopnišču v šoli in doma, za kar na žalost ni rešitve oziroma druge poti. In ko pridem v razred, se usedem in vsaj 2 minuti globoko diham (če bi bila sama, bi dihala kot konj, pa ne morem, da ne bi izpadla malo neumna), občutek imam, kot da bom pravkar umrla oziroma me bo nekaj zadelo. Ampak se to zdaj pojavlja redkeje. Nimam nobene bolezni na pljučih (ali kjerkoli bi bila lahko prizadeta, da bi se mi to dogajalo). Res bi bila vesela odgovora.
Draga Ummmm, wtf´s that?!
Občutek težjega dihanja (strokovno temu rečemo dispneja) ob naporu je lahko znak astme. Virusne okužbe (vsi respiratorni virusi, vključno s korono) pogosto sprožijo astmo ali poslabšajo simptome (ne)zdravljene astme. Astma je bolezen malih in velikih dihalnih poti, za katero je značilno kronično vnetje, ki povzroča zoženje dihalnih poti in ovira pretok zraka. Astma je lahko alergijska (vzrok je alergija, najpogosteje na pršice, pelode trav, živalsko dlako ipd.) ali nealergijska oz. bronhialna (v tem primeru točnega vzroka ne poznamo). Poleg dispneje so znaki astme tudi kašelj, ki je lahko suh in dražeč ali produktiven (izkašljujemo belo/rumeno sluz) in prisoten zgolj ob naporih ali tudi v mirovanju (zlasti ponoči), občutek, da ne moremo do konca vdihniti, dušenje ter piskanje ob izdihu. Včasih so simptomi v mirni fazi zelo blagi in jih bolnik skoraj ne zazna (ali pa jih malo ignorira in si govori, saj ni tako hudo), zato tudi ne išče zdravniške pomoči oz. nima postavljene ustrezne diagnoze. Tako astma dolga leta lahko ostane nezdravljena, povzroča pa trajno škodo na dihalnih poteh. Zato je pravočasna postavitev pravilne diagnoze in ustrezno zdravljenje ključno. Astmo namreč lahko zelo dobro zdravimo z zdravili v obliki različnih vdihovalnikov, ki jih uporabljamo bodisi redno, vsakodnevno bodisi po potrebi. Diagnozo astme po opravljenem pregledu in diagnostičnih preiskavah običajno postavi specialist pulmolog. Osebni zdravniki (družinski ali pediatri) na bolezen velikokrat že sami posumimo, uvedemo tudi zdravljenje, dokončna diagnoza pa je po navadi v rokah pulmologa. Občutek težkega dihanja je lahko sicer tudi simptom česa drugega – kakšne druge pljučne bolezni, še vedno prisotne okužbe dihal (v tem primeru so sicer običajno pridruženi še drugi simptomi, npr. kašelj, smrkanje, vročina itd.) ali celo paničnih napadov. Vsekakor ti torej za začetek svetujem pregled pri svojem zdravniku, ki te bo pregledal, poslušal pljuča in po potrebi napotil naprej.
Obvestila
Veliki literarni natečaj "NAJST"
Sodelujte na natečaju "NAJST," ki ga najdete v rubriki FESTIVAL!
Dogodek je del programa bralne kulture, ki ga sofinancira Javna agencija za knjigo Republike Slovenije.
AKTUALNO
Kaj imata skupnega Tina Maze in Ana Praznik
Tina Maze in Ana Praznik sta uspešni in znani Slovenki, ki jima je skupno tudi, da sta bili ... več
PILOVA LESTVICA
GLASUJ ZA NAJ SKLADBO
Pogosta vprašanja
Oglas
KNJIŽNA LESTVICA
NAKLJUČNI VIC
Kamela
Kamelji mladič vpraša očeta:»Očka zakaj imamo na hrbtu dve grbi?« »Zato, da imamo dovolj vode, ko gremo skozi puščavo.« »Očka, zakaj imamo tako velike trepalnice?« »Zato, da nam ne nese peska v oči ko, hodimo po puščavi.« »Očka, zakaj imamo kopita na nogah?« »Zato, da se ne ugreznemo v pesek, ko hodimo po puščavi.« »Očka, kaj pa potem delamo v živalskem vrtu?«