Oj!
Si the best zdravnica in upam, da mi boš pomagala.
Stara sem 11 let, visoka 165,5 cm in težka 54 kg. Je moja teža normalna? Vsi mi govorijo, da sem suha, pa se mi zdi, da me samo nočejo užalit.
Od 10 leta imam menstruacijo in zdaj opažam, da jo dobivam dokaj redno. Težava tu je, da jo imam na 22 dni, 7 dni prej pa imam grozne bolečine in krče v spodnjem delu trebuha. Lahko kaj naredim, da omilim bolečino?
Hvala in lep pozdrav!
Draga Atlantida!
Pri višini 165,5 cm in teži 54 kg tvoj indeks telesne mase (ITM ali po angleško BMI) znaša 19,7, kar te uvršča na 77. percentilo za dekleta tvojih let. V praksi to pomeni, da ima 77 odstotkov deklet, starih 11 let, težo enako ali manjšo od tvoje. Tvoja telesna teža je torej povsem primerna oz. zdrava. (Vse, kar je med 5. in 85. percentilo, štejemo za normalno težo; pod 5. percentilo govorimo o premajhni teži, med 85. in 95. percentilo o čezmerni telesni teži, nad 95. percentilo pa že o debelosti).
Menstruacija se lahko normalno pojavlja v intervalih od 21 pa vse do 35 dni, povprečno pa tam nekje na 28 dni. Pri nekaterih dekletih so ti intervali že od vsega začetka precej redni, pri drugih ne. Z leti se lahko intervali podaljšajo ali skrajšajo. Nekatera dekleta oz. ženske pred menstruacijo in/ali med menstruacijo vedno čutijo hujše bolečine (krče) v spodnjem delu trebuha (strokovno boleče menstruacije imenujemo dismenoreja), druga le občasno, nekatera pa nikoli. Dismenorejo delimo na primarno (večinoma se začne že v mladih letih) ali sekundarno (po navadi se pojavi kasneje). Vzrokov primarne dismenoreje ne poznamo, sekundarna pa je običajno posledica nekih ginekoloških obolenj (endometrioze, vnetij) ali anatomskih nepravilnosti.
Pri primarni dismenoreji se z leti (in rojstvom otrok) bolečine po navadi omilijo, včasih celo povsem izginejo.
Za lajšanje menstrualnih bolečin lahko uporabimo naravne metode (topli obkladki na trebuh oz. termoforji, tople kopeli, masaža, sproščanje, zmerne telesne aktivnosti), ob hujših bolečinah tudi preproste analgetike (zdravila proti bolečinam) – npr. paracetamol, ibuprofen, naproksen. Vsa ta zdravila dobiš v lekarni tudi brez recepta, treba pa je upoštevati navodila in zdravila jemati v predpisanih količinah in po predpisanih intervalih.
Če so menstruacije zelo boleče, včasih (tudi zato, da dekle ne jemlje preveč analgetikov) pri starejših dekletih svetujemo jemanje kontracepcijskih tablet (čeprav dekle še ni nujno spolno aktivno), vendar naj bo to odločitev zdravnika ginekologa.
Vprašanje
Kako vam je všeč zgodba v Pilu?
AKTUALNO
Veliko navdiha in praktičnih napotkov - Pilovi podcasti in webinarji
Z vami lahko delimo veliiiiko navdiha! V okviru festivala Najst, ki je potekal jeseni 2024, je Urška ... več
PILOVA LESTVICA
GLASUJ ZA NAJ SKLADBO
Pogosta vprašanja
KNJIŽNA LESTVICA
NAKLJUČNI VIC
Leteči sesalci
Zakaj čarovnice letijo na metlah?
Ker so sesalci pretežki!