Skrivnosti zgodovine
Drugi del zgodbe o Titu prinaša nove trenutke iz razburkanega življenja tega nenavadnega človeka, ki je vse v življenju naredil ob pravem času. Tudi iz nevarnih situacij je vedno znal najti izhod. Celo pred propadom svoje države mu je uspelo uiti – s pravočasno smrtjo.
20. Ohranila se je zgodba o tem, kako se je v neki gostilni izognil aretaciji, ko ga je zaradi njegovih političnih prepričanj lovila policija Kraljevine Jugoslavije. Na vprašanje policista, ali se v tem prostoru nahaja Josip Broz, je hladnokrvno odgovoril: »Ali ne vidite, da ga ni?« Policist je pozdravil in odšel.
21. Ko se je vračal iz Avstrije v Kraljevino Jugoslavijo, je v vlaku sedel v kupeju z neko Avstrijko in njenim dojenčkom. Ko je mejna policija pregledovala dokumente, ga je ženska prosila, naj prime otroka. V trenutku, ko so želeli pogledati Titov potni list, se mu je dojenček polulal po obleki. Vsesplošni smeh je odvrnil pozornost policistov, udarili so pečat v njegov ponarejeni potni list in odšli dalje.
22. Leta 1941 je odšel v srbske gozdove, da bi vodil partizanski odpor proti Nemcem, in naletel na skupino najhujših sovražnikov – četnikov, ki so podpirali pobeglega kralja. Prepričal jih je, da je na njihovi strani in še več – na koncu so mu nesli celo kovček in nahrbtnik.
23. Ko je vladal Jugoslaviji, ni nikoli podpisoval smrtnih kazni. Svoj znameniti podpis je postavljal samo pod pomilostitve. Vse slabe stvari so podpisovali sodelavci. Tako je predsednikova podoba za javnost ostala neomadeževana.
24. Sam je sodeloval pri dizajniranju znamenite trikotne partizanske kape, ki je zato dobila ime »titovka«. Ostaja vprašanje, ali je smiselno, da se vojaški voditelj ukvarja z oblikovanjem kap in uniform v trenutku, ko vojski preti uničenje.
25. Ljubezenske zveze so bile v partizanski vojski prepovedane. Obstajalo je pravilo, da mož in žena ne smeta biti v isti vojaški enoti. Za vse prestopnike so obstajale stroge kazni, razen za tistega, ki je te kazni uvedel – Tita. Njegova ljubezenska zveza z Zdenko Paunović je bila tako v ospredju, da so člani štaba govorili, da je ona tista, ki sprejema odločitve.
26. Privilegiji so mu zlezli pod kožo. Ko je svojemu prijatelju iz druge svetovne vojne Angležu Macleanu omogočil nakup hiše na Korčuli, kar je bilo po jugoslovanskih zakonih nemogoče, je samo kratko rekel: »Ni se treba držati zakonov kakor pijanec plota.«
27. Na naslovnici slavne ameriške revije Time se je pojavil že leta 1946. Pred njim je to uspelo samo eni osebnosti z južnoslovanskega prostora – Nikoli Tesli.
28. Titova priljubljena zabava so bili filmi. Zasebni kinooperater si je med letoma 1946 in 1980 zapisal, da mu je odvrtel natančno 8801 film. Vse filme si je Tito ogledal do konca – razen dveh. Za prvega operater ni nikoli izdal naslova, prekinitev drugega pa se je zgodila že med boleznijo. To je bil tudi zadnji film, ki ga je gledal.
29. Znal je poskrbeti zase in pridobiti denar. Od ZDA je dobil več kot sto milijard finančne pomoči, Rusi so mu oborožili vojsko. Njegovemu vlaku so dodali vagone, ki so nekoč vozili nemškega cesarja. Na posteljnino so namesto kraljevega našili Titov grb. Popis hiš, dvorcev in vil se bere kot napeta knjiga. Razkošne lovske odprave so zanj postale statusni simbol. Podkupnine so bile v Jugoslaviji povsem normalna stvar, le pred očmi javnosti jih je bilo treba skriti. Z ladjo Galeb je prepotoval pol sveta, na njej je preživel več kot petsto dni in noči. Na Šrilanki je jedel z istim priborom kot angleška kraljica pred njim.
30. Ko se je z Galebom vrnil s potovanja v Indijo, so se z njim izkrcali: dva leoparda, himalajski medved, dva slona, veverica, štirinajst papig, dva pava in trije pitoni. Med plovbo je živali ves čas fotografiral. Ko mu je zmanjkalo kemikalij za razvijanje posnetih filmov, je kurir odletel v London, razvil filme in jih čez dva dni prinesel nazaj.
31. Na svojih »mirovnih potovanjih« je tihotapil celo skladišče orožja in streliva, ki je bilo skrito na Galebu, in ga prodajal. Orožje je proizvajala tovarna Crvena zastava v Kragujevcu, ki je uradno izdelovala avtomobile. Tito je bil eden največjih trgovcev z orožjem. Svojemu prijatelju, egiptovskemu predsedniku, je podaril 500 tankov.
32. Na »afriški turneji« z Galebom, ki je trajala 72 dni, ga je spremljalo 1400 ljudi, med njimi tudi orkester s 44 glasbeniki. Z njim so pluli trije rušilci in trgovska ladja. Ves čas je imel na razpolago dva aviona ter šest avtomobilov. Za darila so potrebovali dodatno ladjo. V vsakem trenutku je imel ob sebi 19 oficirjev osebne garde, ki so bili takoj pripravljeni, da zanj žrtvujejo življenje. Ženo Jovanko je na poti spremljalo 150 šivilj. Zahtevala je, da ji s posebnim letalom dostavijo svilo, ki jo je pozabila v Beogradu.
33. Največji sovražnik predsednika Jugoslavije, vodja Sovjetske zveze Stalin, je umrl na isti dan kot Titov pes Tiger. Titov komentar? »Zelo mi je bilo žal Tigra. Bil je krasen pes.«
34. Svet ga je spoštoval. Na neki mednarodni konferenci se je v dvorani pri zakuski gnetlo štirideset voditeljev držav in njihovih ministrov. Celo ameriškemu in ruskemu predsedniku so morali pot po dvorani krčiti telesni stražarji. Ko je vstopil Tito, se je množica državnikov spoštljivo umaknila in mu odprla prehod.
35. Leta 1980 je v starosti 88 let umrl v Ljubljani. Na pogreb v Beogradu so prišli vsi, ki so tedaj kaj pomenili v svetu. Le ameriški predsednik Carter ni prišel – poslal je podpredsednika in – svojo mamo.
Obvestila
Veliki literarni natečaj "NAJST"
Sodelujte na natečaju "NAJST," ki ga najdete v rubriki FESTIVAL!
Dogodek je del programa bralne kulture, ki ga sofinancira Javna agencija za knjigo Republike Slovenije.
AKTUALNO
Kaj imata skupnega Tina Maze in Ana Praznik
Tina Maze in Ana Praznik sta uspešni in znani Slovenki, ki jima je skupno tudi, da sta bili ... več
PILOVA LESTVICA
GLASUJ ZA NAJ SKLADBO
Pogosta vprašanja
Oglas
KNJIŽNA LESTVICA
NAKLJUČNI VIC
V piceriji
Marko gre v picerijo in tam naroči pico.
Ko je pica pripravljena pride do njega natakar in ga vpraša, ali želi pico narezano na 4 ali na 8 kosov. Marko pove, da na 4, ker jih 8 ne bo mogel pojesti.