
Tačke

Volk je simbol moči in sopomenka za svobodnega duha. Njegov sloves hladnokrvnega morilca izvira iz globokega nerazumevanja te živali. V resnici so volkovi zelo prijateljski in se radi družijo. Izogibajo se nasilju, da pa bi bili videti bolj strašni, velikokrat renčijo in hlinijo napad. Zavedajo se, da je osebna svoboda povezana z veliko odgovornostjo in ta se pri njih kaže v izjemnem občutku za družino.
Slovenski volkovi so ena redkih izvornih evropskih populacij
Volk je predstavnik rodu psov in vrste z latinskim imenom Canis lupus, ki vključuje 37 podvrst. Med podvrstami so naš sivi volk, avstralski dingo pa tudi domači pes. Volk je med najbolj razširjenimi sesalci na svetu. Živi na prostranih območjih tundre, v prerijah, polpuščavah, gorah, pri nas pa predvsem v gozdovih bukve in jelke.
Po velikem iztrebljenju volka v Evropi v 19. in 20. stoletju se njegove populacije danes ponovno krepijo in naravno širijo. Odkar je volk v Sloveniji popolnoma zavarovana vrsta, njegova številnost narašča.
Volkovi živijo v tropih
Volčji trop najpogosteje sestavlja 5 do 8 živali. V tropu vlada zelo jasna razdelitev vlog po položaju. V tropu je vedno en vodilni starševski par; drugi člani tropa so njegovi potomci ali sorodniki. Člani tropa sodelujejo pri lovu, razmnoževanju in varovanju ozemlja.
Volk ima izrazito razvit družinski čut
Od sredine januarja do sredine marca se pari le vodilni par in po dveh mesecih samica v brlogu skoti 5 do 8 mladičev, ki začno zapuščati brlog po 4 do 14 tednih. Starša sta zelo povezana med sabo. V začetku prinaša hrano samici in mladičem samec, kasneje pa tudi samica. Pri skrbi za mladiče pomagajo vsi člani tropa, predvsem nekateri pazijo na mladiče, medtem ko drugi lovijo. Mladiči odrastejo med 10. in 12. mesecem starosti. Kljub skrbi zanje jih v prvem letu življenja pogine skoraj polovica.
Pri izbire hrane volk ni izbirčen
V Sloveniji volk pleni v glavnem jelenjad, srnjad in divje prašiče. Če je lakota velika, se hrani tudi z mrhovino, manjšimi sesalci, ribami, ptiči, kuščarji, kačami in celo rastlinskih plodov se ne brani. Dnevno poje do 5 kg mesa. Pi iskanju hrane dnevno prepotuje od 40 do 70 km in lahko teče s hitrostjo tudi več kot 60 kilometrov na uro. Pri iskanju hrane mu pomagata izjemen sluh in dobro razvit voh.
Obvestila
DODATNE UGODNOSTI ZA NAROČNIKE
Naročniki revije Pil, pozor!
Na Pilovi spletni strani imate naročniki revije posebne ugodnosti. V klepetalnici lahko z drugimi naročniki klepetate v ločeni sobi klepetalnice, ustvarjate teste v Galaksiji testov ter na vseh forumih objavljate fotografije in risbe.
Vse, kar potrebujete za aktivacijo ugodnosti, je naročniška številka.
Naročniško številko dobiš na e-poštni naslov, ki si ga vpisal/a na naročilnico. Dostop do dodatnih vsebin za naročnike lahko aktiviraš tudi tako, da vpišeš ime in priimek plačnika naročnine (to je najverjetneje eden od staršev oz. skrbnikov). Če številke nikakor ne najdeš, piši na revije@mladinska-knjiga.si in ti bomo pomagali.
Kam vneseš naročniško številko? Klikni desno zgoraj na svoj vzdevek in izberi “Dostop za naročnike” ali pojdi direktno na povezavo https://www.pil.si/mojprofil/aktivacija.
Vprašanje
Kakšna se ti zdi moda v Pilu?
AKTUALNO
Festival Najst se je zaključil!
Konec novembra se je iztekel rok za oddajo vaših prispevkov na literarni, stripovski in fotografski ... več
PILOVA LESTVICA
GLASUJ ZA NAJ SKLADBO
Pogosta vprašanja
KNJIŽNA LESTVICA
NAKLJUČNI VIC
Kamela
Kamelji mladič vpraša očeta:»Očka zakaj imamo na hrbtu dve grbi?« »Zato, da imamo dovolj vode, ko gremo skozi puščavo.« »Očka, zakaj imamo tako velike trepalnice?« »Zato, da nam ne nese peska v oči ko, hodimo po puščavi.« »Očka, zakaj imamo kopita na nogah?« »Zato, da se ne ugreznemo v pesek, ko hodimo po puščavi.« »Očka, kaj pa potem delamo v živalskem vrtu?«