
Tačke

Saj veste, da nekatere živali svoje temno obarvano krzno pozimi zamenjajo za belega. Morda se vam zdi, da tudi odgovor na vprašanje, zakaj spreminjajo barvo kožuha, poznate. Na primer takega: da se lažje skrijejo v snegu. Vendar pa je to, kar dela naš planet tako zanimiv, dejstvo, da ni nič tako preprosto, kot se zdi na prvi pogled, in tudi odgovor na zgornje vprašanje ni izjema. V resnici ni prav veliko živali, ki bi pozimi spreminjale barvo kožuha. Če bi bilo skrivanje pred plenilci edini razlog za spremembo, bi pričakovali, da bi bila prilagoditev menjave barve kožuha ali perja, npr. pri belki, pogostejša. In kaj se zgodi belim živalim, če ni snega? Brez snega se je v beli preobleki precej težje skriti, kajne?
Bel kožuh naj bi bil toplejši
Za zdaj ne vemo zagotovo, kakšna je glavna prednost menjave barve kožuha. Nekateri znanstveniki domnevajo, da bela barva kožuha živalim zagotavlja dodatno toploto. V belih dlakah ni delcev barvila in so tako kot nekakšne cevke. Če prazne cevke napolni zrak, ta deluje kot dober toplotni izolator. Podobno lahko vidite pri ptičih, ko v hladnem vremenu našopirijo svoje perje. Ujeti zrak v zračnih žepih tik ob telesu jim pomaga zadržati toploto. Bel kožuh pa je tudi debelejši; nekaterim živalim v severnih tundrah zrastejo pozimi tudi dodatne dlake na tacah.
Če sem rjav, se ne ločim od poletnih tal, če pa sem bel, sem tudi manj viden v snegu
Ko se temperature nižajo in se približuje zima, kar nekaj živali polarnega severa zamenja svoje rjave, sive, črne in rdeče kožuhe, ki so podobni zelenorjavemu rastlinstvu in tlom, za bele. Zelo verjetno je ta menjava kožuha zelo dobra kamuflaža za plenilce, pa tudi za plen, da ne postane takoj lahka tarča.
Arktična lisica je neverjetno dobro prilagojena izjemnim arktičnim razmeram
Dom arktične lisice je ledena arktična pokrajina, ki je negostoljubna še za drevesa. V njej preživi, tudi kadar se temperature spustijo na -60 °C. Najpomembnejše prilagoditve arktične lisice na zimo so gost bleščeče bel kožuh, kratki uhlji in kratek gobček ter zimske dlake tudi na podplatih. Te uporablja kot krplje, s katerimi se lažje pomika po zasneženi pokrajini. Plen zazna celo pod snegom, čeprav ga ne vidi. Ko se prepriča, da je pod njo, ga ali takoj izkoplje ali pa skoči na mesto, kjer se žival skriva, in se skupaj s snegom pogrezne nanjo. Kadar jim hrane pozimi primanjkuje, jim bel kamuflažni kožuh omogoča, da neopaženo sledijo glavnemu lokalnemu plenilcu – severnemu medvedu in pojedo ostanke njegovega ulova.
Arktični zajec je prebivalec severnoameriške tundre
V neprijazni, zamrznjeni tundri arktičnega zajca varujejo prilagoditve, kot so kratka ušesa ter debel bel kožuh. Je zelo hiter in teče tudi s hitrostjo do 65 km/h. Čeprav so včasih samotarji, pa lahko živijo tudi v skupinah, kjer je več deset, več sto ali celo več tisoč posameznikov. Te skupine se v času parjenja razbijejo. Samci si označijo svoja ozemlja, imajo pa lahko več kot eno samico. Samice povržejo spomladi ali zgodaj poleti dva do osem mladičev. Ti zelo hitro zrastejo in so jeseni že povsem podobni staršem.
Za zimsko modo ni nujno potovati visoko na sever
Tudi pri nas živi velika podlasica, ki pozimi zamenja rjav kožuh na hrbtu in bel na trebuhu za popolnoma belega. Zimski obliki živali rečemo tudi hermelin in njegovo krzno je bilo včasih izjemno cenjeno med plemstvom. Še danes imajo člani lordske zbornice v Veliki Britaniji svečana oblačila obrobljena s hermelinovim krznom. Taka je tudi moceta – kratko slovesno ogrinjalo papeža, kardinalov in škofov.
Obvestila
DODATNE UGODNOSTI ZA NAROČNIKE
Naročniki revije Pil, pozor!
Na Pilovi spletni strani imate naročniki revije posebne ugodnosti. V klepetalnici lahko z drugimi naročniki klepetate v ločeni sobi klepetalnice, ustvarjate teste v Galaksiji testov ter na vseh forumih objavljate fotografije in risbe.
Vse, kar potrebujete za aktivacijo ugodnosti, je naročniška številka.
Naročniško številko dobiš na e-poštni naslov, ki si ga vpisal/a na naročilnico. Dostop do dodatnih vsebin za naročnike lahko aktiviraš tudi tako, da vpišeš ime in priimek plačnika naročnine (to je najverjetneje eden od staršev oz. skrbnikov). Če številke nikakor ne najdeš, piši na revije@mladinska-knjiga.si in ti bomo pomagali.
Kam vneseš naročniško številko? Klikni desno zgoraj na svoj vzdevek in izberi “Dostop za naročnike” ali pojdi direktno na povezavo https://www.pil.si/mojprofil/aktivacija.
Vprašanje
Kakšna se ti zdi moda v Pilu?
AKTUALNO
Festival Najst se je zaključil!
Konec novembra se je iztekel rok za oddajo vaših prispevkov na literarni, stripovski in fotografski ... več
PILOVA LESTVICA
GLASUJ ZA NAJ SKLADBO
Pogosta vprašanja
KNJIŽNA LESTVICA
NAKLJUČNI VIC
V piceriji
Marko gre v picerijo in tam naroči pico.
Ko je pica pripravljena pride do njega natakar in ga vpraša, ali želi pico narezano na 4 ali na 8 kosov. Marko pove, da na 4, ker jih 8 ne bo mogel pojesti.