snofi
Naslednji Pil izide 6. decembra
Ikona Ikona Ikona Ikona
pepca oblacek

Je strah lahko tudi koristen?

Značka
Ti & jaz
Naslovnica
Fotografija: Shutterstock
Besedilo: Jana Zirkelbach

Vse nas je bilo že kdaj strah. Nekatere je strah večkrat, druge manjkrat. Strah nas je različnih stvari. V zadnjem času predvsem korone. Strah je prisoten v našem življenju skoraj tako pogosto kot ljubezen, samo da je neprijeten. Le zakaj je sploh koristen?

Strah je eno od osnovnih čustev. Doživljamo ga, ko se počutimo ogrožene. Je osnovni mehanizem za preživetje, zato ga sploh imamo. In je v bistvu zelo koristen, pa čeprav neprijeten. Je odgovor na dražljaje, kot sta na primer nevarnost in bolečina. Skrbi za našo varnost in zaščito. Ko nas je strah, prepoznamo nevarnost, se z njo spopademo ali od nje zbežimo. Zelo močnemu strahu, od katerega lahko tudi otrpnemo, pravimo groza. S strahom je povezan tudi občutek tesnobe. Pri tesnobi čutimo grožnje kot neizogibne in takšne, da jih ne moremo več nadzirati.

Strah v zgodovini
Strah se skoraj vedno nanaša na prihodnje dogodke, lahko pa je odziv na dogajanje tukaj in zdaj. Zaradi strahu smo ljudje kot vrsta sploh preživeli. V zgodovini razvoja človeške vrste je bil zelo pomemben odziv na potencialne nevarnosti, ki so človeku pretile. In teh ni bilo malo, kot jih še danes ni.

Strah kot ovira
Je pa pri strahu nekaj, kar velja za vsa čustva. Normalno je, da občutimo strah, ni pa več normalno, če nas strah ovira pri vsakdanjem življenju. Mi smo tisti, ki moramo nadzorovati strah, strah ne sme nadzorovati nas. Razumete? Recimo – veliko ljudi se boji višine, a večina nas gre kljub temu po visokih stopnicah. Hudo narobe je, če niti ene stopnice ne morete več prestopiti. Kadar torej strah človeka onemogoča v dejavnostih, ki jih je prej brez težav opravljal, rečemo temu fobija.

Česa se bojimo?
Strahove je treba ločiti. Eno so strahovi pred drugimi živimi bitji, drugo pa strahovi pred dogodki. Med prve štejemo strah pred ljudmi, živalmi in celo rastlinami. Ljudje se bojijo drugih ljudi, sploh znanih mestnih nasilnežev, serijskih morilcev in roparjev. V šoli se velikokrat bojimo nekaterih učiteljev. Bojimo se tudi živali, na primer psov in kač, bojimo pa se tudi srne, ki človeku res ne bi storila nič hudega. Strah nas je mravelj in komarjev, orlov in sov ter miši in podgan. Strahovi pred dogodki so dolgotrajnejši. Bojimo se izgube bližnjega, bojimo se spraševanja, testov in bojimo se obiskati zobozdravnika, ker vemo, da ne bo nič kaj prijazno vrtal v zobe. Strah nas je potresa in drugih naravnih nesreč, ker ne vemo, kaj bo potem. Strah nas je tudi bolezni, še posebej v tem korona času. Vse imamo radi vnaprej načrtovano in vse, kar nam kaj nepredvideno pokvari, vzbuja v nas strah, ker vemo, da bomo morali potem začeti znova.

Strah pri otrocih
Vsi otroci preživljajo obdobja strahov. Zato je strah zelo normalen pojav. Z njim si otrok pomaga skozi obdobje težav v razvoju. Z razvojem se strahovi spreminjajo, različno močni so, različni so po vsebini in po številu. Ker se s starostjo okolje širi, je tudi dražljajev, ki sprožajo strah, več. Hkrati pa z izkušnjami številni strahovi izginejo. Strahovi so lahko tudi posledica posnemanja vedenja oseb v bližini. Ali pa poslušanja in gledanja televizijskih oddaj, filmov, zgodb … Ali pa teme, kot je strah Lollypop. Strah pa lahko izvira tudi iz bujne domišljije.

Na to, česa se bo kdo bal, lahko vpliva veliko reči. Na primer domišljija, inteligentnost, spol (deklice se bolj bojijo kot dečki), starši, bolezen, posnemanje, osebnost.

Kaj pomaga, da strah obvladamo?

Strah se da pozdraviti. Sicer traja dolgo časa in veliko volje je treba imeti, ampak se da. 

  • Najbolj pomaga, če soočimo s situacijo, ki vzbuja strah. To je treba početi postopoma in po možnosti s pomočjo in ob podpori osebe, ki ji zaupamo. Okoliščine morajo biti takšne, da omogočajo umik. Vsaj praviloma. (Pri strahu pred letenjem, ki je zelo pogost, je to pač nemogoče.)
  • Pri otrocih je pomembno, da se starši primerno odzovejo na otrokov strah. Nikakor se mu ne smejo posmehovati, ga ignorirati ali celo kaznovati. Tudi pretirano ukvarjanje s strahom lahko strahove le poslabša.
  • Če te je strah, je pametno vprašati svoje prijatelje, kako se oni spopadajo s strahom.
  • Pomembno je, da pomagamo razumeti (to lahko naredi tudi strokovnjak), zakaj je koga strah.
  • Tudi zaupanje v bližnje osebe pomaga pri premagovanju strahov.
  • Pomaga, če se omejimo pri gledanju televizije, zlasti oddaj, ki vzbujajo strah, ali pa ne hodimo v kino, če je na sporedu film s strašljivo vsebino. Pomaga tudi, da se o vsebini oddaj ali filmov, ki vzbujajo strah, pogovorimo.
  • Vsaka pohvala, ko premagamo strahove, je zelo koristna. Tako se učimo iz svojega uspeha.

12-letna Lollypop nam je pisala:

"Mene je zelo strah. Teme mislim ... Ima kdo kakšen predlog, kako naj me bo manj strah? Hvala vsem!"

Mnenja pilovk in pilovcev

Pozdravljena Lollipop! Strah v temi je lahko povezan z fantazijami, ko se pred tvojimi očmi pojavijo grozne podobe iz filmov ali nočnih mor. Z bogato domišljijo celo običajni liki postanejo temne barve in postanejo nevarni. Vsi vemo, da »je v temi nemogoče najti črno mačko«, vendar je verjetno tam. Domišljija je bogatejša, domišljija je bolje razvita. Stalne stresne situacije se včasih končajo tudi v strahu pred temo. Če se psihološki stres ne spusti na minuto, se resničnost izkrivlja in »muha postane slon«. Tema se zdi grozljiva in nosi napetost.Strah pred temo pri otrocih je precej pogost pojav. V otroštvu je težko iti v sobo brez svetlobe in ostati tam sam, brez ljubljene osebe. Za mladostnike z nizko samozavestjo ali visoko stopnjo anksioznosti je značilna tudi ta fobija. Temelji na specifičnih izkušnjah ali nerešenih problemih s prijatelji, intrapersonalni konflikt. Psihologi vedo, kako se najstniku znebiti strahu pred temo, starši pa lahko pomagajo. Upam, da sem ti pomagala

Amazing girl 10-skoraj 11

Tudi mene je bilo včasih zelo strah teme. Bilo je grozno a sem našla rešitev: Povedala sem staršem, oni so mi svetovali naj imam odprta vrata ko grem spati saj sta onadva dlje pokonci kot jast in sta gledala televizijo in se je malo svetlobe videlo do moje sobe. To mi je pomagalo. Upam da sem pomagala.

Plesalka 12 let in pol

Obvestila

1.9.2024
Veliki literarni natečaj "NAJST"

Sodelujte na natečaju "NAJST," ki ga najdete v rubriki FESTIVAL!

Dogodek je del programa bralne kulture, ki ga sofinancira Javna agencija za knjigo Republike Slovenije.

AKTUALNO

Kaj imata skupnega Tina Maze in Ana Praznik

Tina Maze in Ana Praznik sta uspešni in znani Slovenki, ki jima je skupno tudi, da sta bili ... več

Vpiši se


Nov uporabnik | Pozabljeno geslo

ZADNJA ŠTEVILKA

November 2024

gumb

Revija
Izid: 8. 11. 2024

POSVOJI ŠNOFIJA!

PILOVA LESTVICA

Domača
1. Joker Out - Carpe Diem
2. Joker Out - Barve oceana
3. Luka Basi - Skrito v raju
4. Fehtarji - Štorklje
5. Maraaya - Nebesa

Tuja
1. Miley Cyrus - Flowers
2. Benson Boone - Beautiful Things
3. Sabrina Carpenter - Please Please Please
4. Billie Eilish - BIRDS OF A FEATHER
5. Hozier - Too Sweet

GLASUJ ZA NAJ SKLADBO

Domača

1. Fehtarji: Štorklje
2. Firbci: Brajde
3. Ines Erbus: Ranjeno srce
4. Joker Out: Bluza
5. Luka Basi: Skrito v raju
6. Luka Basi & Nastja: S tabo
7. Maraaya: Zlata ribica
8. Maraaya: Nebesa
9. Nina Pušlar: Malo, malo
10. Siddharta: Prepovedana

Tuja

1. Benson Boone: Slow It Down
2. Billie Eilish: BIRDS OF A FEATHER
3. Chappell Roan: Good Luck, Babe!
4. Damiano David: Born With A Broken Heart
5. Hozier: Too Sweet
6. Lady Gaga & Bruno Mars: Die With A Smile
7. Liam Payne: Teardrops
8. Myles Smith: Stargazing
9. Rosé & Bruno Mars: APT.
10. Sabrina Carpenter: Please Please Please

Pogosta vprašanja

Iščeš odgovore na vprašanja, kot so "Kako se naročim na revijo Pil?", "Kako se registrirati?", Kakšna so pravila obnašanja na Pilovi spletni strani?" in "Kam vnesem naročniško številko?" Klikni na spodnji gumb in najdi odgovore!

Oglas

KNJIŽNA LESTVICA

Knjižna
1. J.K. Rowling - Harry Potter 7: Svetinje smrti
2. Desa Muck - Blazno resno o šoli
3. Mateja Gomboc - Sposojena babica Štefi
4. Enid Blyton - Pet prijateljev: Znova na Kirrinovem otoku
5. Karen M. McManus - Eden od nas laže

NAKLJUČNI VIC

Domača naloga

Janezek dobi za nalogo, da nariše kravo in travo. Doma Janezek ne naredi naloge.

Naslednji dan v šoli ga učiteljica vpraša: ''Kje imaš narisano travo?''

''Pojedla jo je krava'', ji Janezek odgovori. ''Kje imaš pa kravo?'' Janezek pove: ''Odšla je.''

Hermiona Granger@_fen, 11 let