Varno na spletu
Ali je tvoje geslo za dostop do e-pošte in družbenih omrežij sestavljeno iz tvojega imena ali vzdevka, ki si mu dodal še svoj rojstni datum? Ali to geslo uporabljaš povsod? Če si prikimal, ti bomo razložili, zakaj to ni v redu.
Danes so že vse naprave in aplikacije zaščitene z geslom, ki ga ustvariš sam. Če poznaš glavna pravila, lahko enostavno sestaviš dobro geslo, v nasprotnem primeru pa si lahka tarča za različne zlorabe.
Kaj je geslo?
Geslo ima na internetu enako vlogo kot ključ, s katerim zaklenemo dom ter preprečimo vstop tatovom. Je osnova za varnost na spletu, saj zaščiti tvoje osebne podatke ter tudi pogovore s prijatelji. Če imaš preveč enostavno geslo, ki ga ni težko razvozlati, se lahko nepridipravi ali pa zdolgočaseni sošolci hitro dokopljejo do tvojih osebnih stvari in podatkov, kar te zna drago stati.
Kakšno je slabo geslo?
Še preden se posvetimo značilnostim dobrega gesla, poglejmo, kakšno je slabo. Geslo naj ne bo tvoje ime, priimek, letnica rojstva ali podobno. Podatki, ki jih o tebi pozna več ljudi, kot je tvoj najljubši pevec ali športnik, niso priporočljivi. Prav tako se izogibaj nizu zaporednih številk (123456) ali črk (qwertz) ter besednih zvez, ki si jih je mogoče enostavno zapomniti (simonajelimona).
Kakšno je dobro geslo?
Dobro geslo vsebuje najmanj 10 znakov, velike in male črke, številke, ločila in posebne znake (?=$%#/). Sestavi ga tako, da ga ne boš tako zlahka pozabil. Uporabi na primer stavek, ki drži zate.
In kako to storiš? Recimo, da si se naučil voziti kolo, ko si bil star šest let. Stavek, ki ga lahko ustvariš, je: Kolo sem se naučil voziti pri šestih. Potem izberi prve črke besed, eno besedo ohrani celo in določi poljubno ločilo za konec. Dodaj še kakšno številko ali pa s številko zamenjaj katero od črk (5 namesto črke S, 1 namesto I …). Končni rezultat? Ks5NvoZ1tiPš; – ker pa ga boš uporabljal za Pilov forum, na koncu dodaj še končnico: Ks5NvoZ1tiPš;Pi (za TikTok lahko uporabiš TT, za Facebok FB …).
VAJA: SESTAVI DOBRO GESLO!
- Najprej pomisli na nekaj, kar poznaš samo ti. To je lahko najljubši spomin, citat iz filma, del pesmi ali kaj podobnega.
- Izbrano misel poveži s stavkom, saj si boš tako geslo lažje zapomnil. V pomoč ti bo, če ga zapišeš na list papirja.
- Za varno (to pomeni zapleteno!) geslo dodaj še posebne znake, velike in male začetnice ter številke.
Na kaj moraš biti pozoren?
Geslo redno menjaj. Če te skrbi, da si ga ne boš zapomnil, ga shrani na varnem mestu. Gesel ne zapisuj v mobilni telefon ali mesta, kjer ga lahko kdo najde! Obvezno ustvari različna gesla za različne spletne strani in jih ne zaupaj nikomur. Z geslom se ne prijavljaj, ko si povezan na omrežja, ki jih ne poznaš (npr. brezplačna WiFi omrežja v trgovskih centrih, šoli ali na javnih krajih).
Te kaj zanima?
Če imaš kakršnokoli vprašanje glede varne rabe interneta, nam ga zastavi na naši spletni strani. Telemach in Safe.si nam bosta pomagala, da ti bomo pravilno odgovorili in razrešili tvoje dileme!
Vprašanje
Kako vam je všeč zgodba v Pilu?
AKTUALNO
Veliko navdiha in praktičnih napotkov - Pilovi podcasti in webinarji
Z vami lahko delimo veliiiiko navdiha! V okviru festivala Najst, ki je potekal jeseni 2024, je Urška ... več
PILOVA LESTVICA
GLASUJ ZA NAJ SKLADBO
Pogosta vprašanja
KNJIŽNA LESTVICA
NAKLJUČNI VIC
Afriški safari
Učitelj reče: “Janezek, naštej mi tri živali iz Afrike!”
Janezek odgovori: “Lev in dva krokodila.”