Varno na spletu
Počitnice. Čas, ko imamo namesto matematike na urniku druženja s prijatelj, namesto geografije izlete in potovanja, namesto slovenščine uživamo v branju knjig po svojem izboru, predvsem pa imamo veliko časa za zabavo in čisto nič šole.
Počitnice so čas novih izkušenj, žal tudi kakšne neprijetne. A veš tisto, ko fotkaš ali delaš story na plaži, pa ti mobitel pade v vodo?
Kaj storiti, če mobitel pade v vodo?
Če se zgodi, da ti mobitel pade v vodo, ti lahko vrečka riža in posoda s tesnitvenim pokrovom rešita počitnice. Mobitel čimprej umakni na suho, odstrani SIM-kartico in baterijo (če to mobitel omogoča), nato pa mobitel za nekaj dni zakoplji v bel riž. Riž bo iz mobitela posrkal vlago in tako preprečil možnost kratkega stika. To velja, če ti mobitel pade v sladko vodo.
Če pa ti pade v morje, ga lahko poškoduje slana voda oz. sol. V takšnem primeru je najbolje, da mobitel čimprej odneseš na servis, kjer ga bodo temeljito očistili in pregledali, ali se ga da rešiti. Pomembno: mobitela ne prižigaj, ampak ga le osuši in odnesi na servis.
V tujini pazi na prenos podatkov
Če greš na morje na Hrvaško ali potuješ v katerokoli drugo državo Evropske unije, se pozanimaj, koliko prenosa podatkov vključuje tvoj mobilni paket. Vsak paket praviloma vključuje določeno količino gigabajtov, ki jih lahko porabiš v državah, v katerih velja EUtarifa. Če si naročnik Telekoma Slovenije, lahko dodatne gigabajte preprosto zakupiš prek SMS-a ali portala Moj Telekom. No, lahko pa ti tudi starši ali sorodniki podarijo nekaj gigabajtov za popotnico na zaslužene počitnice. Več o zakupih ali delitvi gigabajtov si oglej na www.telekom.si.
Če potuješ izven Evropske unije, ali pa, recimo, v Švico, veljajo drugačna pravila. V tem primeru pravočasno (predlagamo, da ko si še v Sloveniji) popolnoma izklopi prenos podatkov. Samo tako se lahko izogneš visokim stroškom, saj v teh državah velja višja cena. In pazi: podatke za svoje delovanje v ozadju prenašajo tudi aplikacije. Ko si v tujini, priporočamo uporabo brezžičnega (wifi) omrežja.
Svoj mobitel imej vedno na očeh
Mobitel vedno puščaj na varnem (in senčnem mestu, saj ga vročina lahko uniči), da ti ga ne izmaknejo nepridipravi. Poskrbi, da bo zaklenjen vsaj z vzorcem ali še bolje z dobrim geslom. Če se kljub previdnosti zgodi, da ti mobitel ukradejo, takoj pokliči svojega operaterja (svetovalci Telekoma Slovenije so na voljo na brezplačni številki 080 8000 oz za klice iz tujine +386 41 700 700) in krajo skupaj s starši prijavi policiji. In za konec, UŽIVAJ POLETJE, KJERKOLI IN S KOMERKOLI ŽE BOŠ.
Obvestila
Veliki literarni natečaj "NAJST"
Sodelujte na natečaju "NAJST," ki ga najdete v rubriki FESTIVAL!
Dogodek je del programa bralne kulture, ki ga sofinancira Javna agencija za knjigo Republike Slovenije.
AKTUALNO
Kaj imata skupnega Tina Maze in Ana Praznik
Tina Maze in Ana Praznik sta uspešni in znani Slovenki, ki jima je skupno tudi, da sta bili ... več
PILOVA LESTVICA
GLASUJ ZA NAJ SKLADBO
Pogosta vprašanja
Oglas
KNJIŽNA LESTVICA
NAKLJUČNI VIC
Miklavž
Zakaj ima miklavž sani namesto avta ? ker avto ne more leteti