Varno na spletu
Zakaj naj se gibamo, torej telovadimo, tečemo, hodimo? Ker gibanje pomembno vpliva na naše dobro počutje, obenem pa pomaga pri odpravljanju škode, ki jo lahko naredi prekomerna uporaba mobitelov. Mladostniki, ki več kot uro in pol na dan preživijo pred zasloni, so lahko bolj nezadovoljni. Tisti, ki so ob tem tudi manj telesno aktivni, so lahko hitreje razdražljivi ali pa imajo težave s spanjem. Z aktivnostjo je tako v splošnem boljše tudi počutje. Še več, zmerna telesna aktivnost, predvsem na svežem zraku, lahko pomaga odpraviti nekatere negativne posledice, ki so posledica čezmernega preživljanja časa pred zaslonom.
Spodaj podajamo dva predloga za več gibanja v tvojem življenju.
Športne aktivnosti na prostem
Zelo preprosto, športne aktivnosti na prostem, kot so nogomet, košarka, rolanje, rolkanje, kolesarjenje in podobno, izboljšajo fizično kondicijo, ki jo potrebujemo v vsakdanjem življenju.
Obenem pa so te dejavnosti kul tudi zato, ker se lahko med temi dejavnostmi družimo z vrstniki. Ne pozabi pa na varnost; kolesarjenje, rolanje ali rolkanje brez čelade ni ravno priporočljivo, hkrati pa pazi tudi na promet okoli sebe. In še, mobitel naj bo na varnem, da ga ob morebitnem padcu ne razbiješ.
Seveda ni nič narobe, če športaš v dvorani, a si vseeno privošči kdaj športne aktivnosti tudi na prostem, na svežem zraku.
Orientacija v naravi
Za vse, ki uživate v igrah, je iskanje točk ali orientacija v naravi odlična različica gibanja v naravi. Izbereš lahko t. i. "iskanje zakladov", ko z navigacijo na mobitelu odkrivaš skrite lokacije zakladov.
V Sloveniji je na voljo tudi orientacijski tek, pri katerem iščeš točke s pomočjo zemljevida in kompasa. Orientacija poteka v mestu ali gozdu, pri tem lahko hodiš ali tečeš od ene do druge kontrolne točke, ki so zarisane na zemljevidu. Zmaga tisti, ki v pravilnem vrstnem redu najhitreje najde vse točke.
Obe orientaciji sta zabavni, izboljšujeta pa tudi telesno pripravljenost in koncentracijo, obenem razvijata sposobnost orientacije v prostoru ter reševanje izzivov.
Ja, tudi mobiteli nam lahko pomagajo pri gibanju. Zagotovo si že videl/a na mobitelih števce korakov, ki nam štejejo, koliko korakov smo naredili v določenem dnevu? Zakaj pa si ne bi zastavili/a ciljev, povezanih z dnevnim štetjem korakov? Kaj če bi si zastavil/a cilj recimo 10.000 korakov med tednom in 15.000 korakov med vikendom? Si za?
Pri pripravi vsebin sodelujemo s Centrom pomoči pri prekomerni rabi interneta LOGOUT - www.logout.org.
Vprašanje
Kako vam je všeč zgodba v Pilu?
AKTUALNO
Veliko navdiha in praktičnih napotkov - Pilovi podcasti in webinarji
Z vami lahko delimo veliiiiko navdiha! V okviru festivala Najst, ki je potekal jeseni 2024, je Urška ... več
PILOVA LESTVICA
GLASUJ ZA NAJ SKLADBO
Pogosta vprašanja
KNJIŽNA LESTVICA
NAKLJUČNI VIC
Miklavž
Zakaj ima miklavž sani namesto avta ? ker avto ne more leteti