Varno na spletu
Zagotovo ste že kdaj slišali za pregovor "manj je več". Pogosto se izkaže, da z manj hobiji oz. interesnimi dejavnostmi živimo bolje in se jim tudi res posvečamo. In tu lahko potegnemo vzporednico tudi z našimi mobiteli, spletno komunikacijo in časom na družbenih omrežjih. Življenje se ne odvija samo na telefonih, računalnikih in profilih. Spoznajte nekaj priporočil za pametno uživanje in premislite, kaj lahko vi naredite bolje.
ČIŠČENJE NAŠIH MOBITELOV
No, s tem seveda ne mislimo, da moramo mobitel očistiti kot kolo ali superge. Pomembno je, da si občasno vzamemo čas, pogledamo, katere aplikacije ali programe imamo nameščene na mobitelu, in tiste, ki jih ne uporabljamo, zbrišemo. Tako pridobimo prostor, pa tudi mobitel bo bolje deloval, saj v ozadju ne bodo delovale aplikacije, ki jih ne potrebujemo.
V razmislek: poglejmo, katere aplikacije nam "kradejo čas", in se vprašajmo, ali lahko živimo brez njih. S tem zmanjšamo svojo digitalno preobremenjenost in izboljšamo splošno digitalno higieno.
Še en nasvet za aplikacije, ki pa jih želimo ohraniti: občasno preverimo, ali so te aplikacije posodobljene. Aplikacije, ki niso posodobljene, namreč lahko predstavljajo tveganje za varnost naših podatkov in profilov.
ČAS IN PROSTOR NEUPORABE MOBITELOV
Verjetno ste že navajeni občasnih nasvetov ali negodovanj staršev o neprimerni ali pretirani rabi mobitela ali družbenih omrežij.
Kaj pa, če bi za spremembo vi predlagali vsem v družini kakšno pravilo o rabi mobitela, spleta ali družbenih omrežij? Recimo, da s starši uvedete pravilo, da med skupnimi obroki ali drugimi družinskimi aktivnostmi vsi odložite svoje mobitele ali druge naprave.
Lahko pa doma uvedete določen prostor, kjer so mobilne naprave prepovedane. Kdo bi se s tem najtežje sprijaznil? Vi, morda kdo od vaših bratov ali sester ali starši? Poskusite. Seveda pa morate potem vi ta predlog najbolj upoštevati.
V Telekomu Slovenije so zasnovali platformo Uživajmo pametno, na kateri so skupaj z različnimi strokovnjaki pripravili priporočila in pripomočke, ki vašim staršem in tudi vam pomagajo pri odgovorni in pametni rabi zaslonov in tehnologij.
Več na telekom.si/pametno.
Pri pripravi vsebin sodelujemo s LOGOUT, Centrom pomoči pri prekomerni rabi interneta - www.logout.org.
Vprašanje
Kako vam je všeč zgodba v Pilu?
AKTUALNO
Veliko navdiha in praktičnih napotkov - Pilovi podcasti in webinarji
Z vami lahko delimo veliiiiko navdiha! V okviru festivala Najst, ki je potekal jeseni 2024, je Urška ... več
PILOVA LESTVICA
GLASUJ ZA NAJ SKLADBO
Pogosta vprašanja
KNJIŽNA LESTVICA
NAKLJUČNI VIC
Kamela
Kamelji mladič vpraša očeta:»Očka zakaj imamo na hrbtu dve grbi?« »Zato, da imamo dovolj vode, ko gremo skozi puščavo.« »Očka, zakaj imamo tako velike trepalnice?« »Zato, da nam ne nese peska v oči ko, hodimo po puščavi.« »Očka, zakaj imamo kopita na nogah?« »Zato, da se ne ugreznemo v pesek, ko hodimo po puščavi.« »Očka, kaj pa potem delamo v živalskem vrtu?«