BODY SHAMING
Najprej si poglejmo definicije:
Body shaming je oblika kritiziranja, zasmehovanja ali sramotenja nekoga zaradi njegovega videza, postave, velikosti ali drugih fizičnih lastnosti. Gre za žaljenje telesa osebe, kar lahko močno vpliva na njeno samopodobo in duševno zdravje. Spodbujajo ga mediji in družbeni stereotipi o tem, kaj pomeni biti »privlačen«. Takšno obnašanje ima lahko globoke posledice za duševno zdravje, vodi lahko v težave s samopodobo, anksioznost in celo motnje hranjenja. Body shaming lahko vključuje različne oblike, kot sta fat shaming in skinny shaming.
Fat shaming je oblika body shaminga, pri kateri osebo kritizirajo ali zasmehujejo zaradi višje telesne teže. Fat shaming je pogosto bolj prisoten in družbeno bolj sprejet kot »napaka« (torej, če bodo nekoga fat shamali bi bilo to bolj grozno kot če nekoga skinny shamajo) Velikokrat fat shaming povezujejo z slabo prehrano, lenobo ali neodgovornostjo, pozabijo pa na bolezni, hormonske spremembe, življenjski slog, dostop do zdravih živil,..
Skinny shaming vključuje kritike ali zasmehovanje zaradi vitke postave, ki se kažejo v pripombah, kot so: "Izgledaš kot okostnjak," "Ali sploh ješ?" ali "Si kot deska« Je družbeno bolj spremenljiva in se o njej ne govori toliko, ampak je enako nesprejemljiva kot fat shaming. Ljudje, ki so skinny shamani so pogosto nesamozavestni v svojem telesu in vpliva na duševno zdravje posameznika.
Trenutno je veliko bolj nesprejemljiv fat shaming, v medijih in na spletu vse pogosteje vidimo pozive k spoštovanju oseb s prekomerno težo ter opozorila, kako fat shaming negativno vplivajo na duševno zdravje in telesno podobo. Poleg tega fat shaming ne prispeva k reševanju težav, povezanih z debelostjo. Namesto spodbujanja zdravih življenjskih navad in pozitivne telesne podobe, fat shaming pogosto vodi do prehranjevalnih motenj. Veliko se jih boji obiskati zdravnika, ker se bojijo, da jih bodo obsojali.
Veliko ljudi misli, da je skinny shaming sprejemljiv, ki ne prinaša enakih težav kot fat shaming. Vendar pa je treba razumeti, da se lahko izkušnje posameznikov zelo razlikujejo. Na primer, nekateri ljudje, ki se počutijo debeli, lahko dojemajo pripombe o svoji vitkosti kot pohvalo. To jim daje občutek sprejetosti in samozavesti. Po drugi strani pa obstajajo tudi tisti, ki se že sami počutijo suhi in flat; zanje je lahko opazka o njihovi vitkosti izjemno nesramna. Ko jih nekdo neprestano opominja na to, kako so suhi, lahko to povzroči dodatno nelagodje in še poglobi njihovo negotovost. Mnogi morda ne razumejo, da so tudi tisti, ki so vitki, pogosto tarča predsodkov in pritiskov.
Body shaming, ne glede na to, ali gre za fat shaming ali skinny shaming, lahko močno vpliva na duševno zdravje ljudi. Pomembno je, da spoštujemo vse telesne oblike in spodbujamo pozitivno telesno podobo. Namesto kritiziranja se osredotočimo na sprejemanje in podporo, da lahko vsakdo živi srečno in zdravo življenje. S sočutjem in razumevanjem lahko ustvarimo svet, kjer se vsi počutimo sprejeti.
(Kot je omenila ena Pilovka, zelo redki doživijo oboje, zato nisem mogla oba shaminga opisati iz prve roke.)
---springirl
Odgovori:
tvoj stil pisanja je prijetno tekoč za branje in mi je zelo všeč, da nisi zelo dolgovezila, temveč le na kratko napisala, kar je pomembno. :)
Moj odgovor:

Svetovalnica
Six pack
kako se znebiti maščobe na trebuhu in dobiti six packe v roku 2 mesecev? kakšne vaje, 5 minutni workouti..., karkoli?
<3
Obvestila
DODATNE UGODNOSTI ZA NAROČNIKE
Naročniki revije Pil, pozor!
Na Pilovi spletni strani imate naročniki revije posebne ugodnosti. V klepetalnici lahko z drugimi naročniki klepetate v ločeni sobi klepetalnice, ustvarjate teste v Galaksiji testov ter na vseh forumih objavljate fotografije in risbe.
Vse, kar potrebujete za aktivacijo ugodnosti, je naročniška številka.
Naročniško številko dobiš na e-poštni naslov, ki si ga vpisal/a na naročilnico. Dostop do dodatnih vsebin za naročnike lahko aktiviraš tudi tako, da vpišeš ime in priimek plačnika naročnine (to je najverjetneje eden od staršev oz. skrbnikov). Če številke nikakor ne najdeš, piši na revije@mladinska-knjiga.si in ti bomo pomagali.
Kam vneseš naročniško številko? Klikni desno zgoraj na svoj vzdevek in izberi “Dostop za naročnike” ali pojdi direktno na povezavo https://www.pil.si/mojprofil/aktivacija.