Nastopanje – strašna stvar? (Nasveti za spopadanje s tremo)
Ne poznam človeka, ki pred nastopom ne bi imel čisto nič treme. Naj bo to le govorni nastop pred sošolci v šoli ali koncert pred milijoni ljudi. Če ljudje strahu ne pokažejo, še ne pomeni, da ga nimajo. ;) Verjemi, tudi ljudje za katere se ti zdi, da se na odru počutijo kot doma, imajo tremo.
1. Kaj pravzaprav je trema?
Če vpišete besedo v slovar slovenskega knjižnega jezika, boste tam našli naslednjo razlago: 'velika neprijetna živčna napetost, vznemirjenje zlasti pred javnim nastopom'
Trema je strah, ki ga občutimo, ko vemo, da se moramo izkazati in dati vse od sebe. Velikokrat se tema pojavi, ko moramo nastopiti pred ljudmi. Ko moramo nekaj dokazati, a nas je strah, da nam to ne bo uspelo. Gre za dvom vase in v svoje sposobnosti.
2. Kakšne so posledice treme in kako vplivajo na našo samozavest?
Velikokrat se nam začnejo potiti roke, imamo suha usta, nas zebe, nam je pretirano vroče, se tresemo, hitreje dihamo, pospeši se nam srčni utrip, trese se nam glas ...
To povzroči, da nam pade samozavest in začnemo dvomiti vase.
3. Kaj narediti, ko imaš tremo?
Trema je strah in s strahom se moramo soočiti.
Po svojih lastnih izkušnjah vam lahko povem, da pred nastopom ni dobro preveč razmišljati, kako nam bo šlo. Jaz bi rekla: »Go with the flow« - torej, pojdi s tokom in se čim manj obremenjuj.
Če si vadil/-a, se učil/-a ali, če si se kakorkoli drugače pripravljal/-a na nastop/ocenjevanje, te ne rabi nič skrbeti.
Seveda, če nisi vadil/-a tega ne moreš pričakovati. Je, kar je in se boš naučil/-a za naslednjič, da se moraš bolje pripraviti.
4. Ali je trema vedno slaba?
Ne. Trema ni slaba stvar, če jo znamo nadzorovati in ji ne pustimo, da ona nas nadzoruje. Zapomnite si to za vse strahove! Nikoli ne smete pustiti, da strah nadzoruje vas! Vi ste njegov šef in vi ga morate imeti pod nadzorom. Strah lahko škoduje le v preveliki količini, saj je v večji količini težje obvladljiv.
Trema nam da en razlog več, da se še bolje pripravimo na nastop in dvignemo svojo samozavest.
5. Kako zmanjšati tremo in jo imeti pod nadzorom?
Do te točke prideš, ko daš že veliko nastopov skozi, zato so tudi govorni nastopi del šolskega programa, ker je pomembno, da se naučimo spopadati s tremo, saj to ni zadnjič, ko se bomo s tremo srečali. Spremljala nas bo še celo življenje.
Priporočam, da pred kakšnim pomembnim nastopom, tekmovanjem ali govornim nastopom čim več nastopate pred družinskimi člani, sorodniki, prijatelji, sosedi, razredom ... Skratka, izkoristite čim več možnosti za nastopanje, tudi, če vas je strah, saj je to najbolljši način za spopadanje s tremo.
6. Kaj naj naredim, ko se mi začnejo tresti roke?
(Tu bom vzela primer tekmovanja za klavir, vedar tej nasveti veljajo tudi za ostale primere treme in ne samo za tresenje rok, temveč tudi za ostale oblike treme.)
Priporočam ti, da zapreš oči in trikrat res globoko in mirno vdihneš in izdihneš. Med dihanjem si predstavljaj, kako nastopiš. Predstavljaj si vsak težaven del, kako ga odigraš do pike natančno. Predstavljaj si tvoj popolen nastop na katerem vse zaigraš tako, kot ti hočeš. Predstavljaj si tudi, kako se ponosno prikloniš in ti občinstvo ploska kot za stavo. Nato odpri oči in si reči: »Zmorem!«
Bistvo tega je, da se sprostiš in verjameš, da zmoreš.
Držim pesti, da ti uspe.
7. Kako naj prikrijem tremo?
Tremo je težko prikriti, še posebej, če te je tako strah, da se začneš tresti ali se ti izsušijo usta. Tu predlagam, da poskušaš za vajo čim več nastopati (kot sem že povedala zgoraj), da se na nastopanje ''navadiš'' in pred nastopom si predstavljaj, kako ti uspe (kot sem prav tako opisala zgoraj). Da ne bom ponavljala si bolj podrobno preberi pri peti in šesti točki.
8. Kaj naj naredim, da se bom, ko bom imela tremo, obnašala enako, kot če je ne bi imela?
Svetovala bi ti enako kot sem že pri šesti točki: pred nastopom zapri oči in si predstavljaj popolen nastop. Misli kot so: »Ne zmorem«, »Nesposoben/-a sem«, »Ne znam« odrini na stran in pusti nekje globoko v notranjosti, kjer ti ne more priti nič do živega.
9. Kako naj pri testih in spraševanjih razmišljam enako dobro kot doma pri učenju?
Opomni se, da znaš in da si se učil/-a. Ne rabi te nič skrbeti.
»Ja, ampak ta test je pomemben gre za NPZ, ki se mi bo štel v srednji šoli. Če zafrknem, ne bo dobro.«
Glej, najbolje je, da se pripraviš čim boljše kot se da, pred testom narediš kakšno vajo za koncentracijo, globoko vdihneš in izdihneš in si rečeš: »Gremo! Naredila sem vse, kar sem lahko, zato me ne rabi čisto nič skrbeti! Pa tudi, če mi na testu ne bo šlo najbolje, sem se potrudil/-a in tudi trud šteje! Ne bo konec sveta!«
Res ne bo konec sveta. Saj boš imela še veliko priložnosti dokazati svoje znanje. Če dobiš nezadostno, lahko vseeno vprašaš učiteljico za možnost popravljanja in ji razložiš, da si se učil/-a. Če bo učiteljica videla, da si se res trudil/-a, ti bo zagotovo dovolila, če pa ne, se boš pa pri naslednji oceni še bolj potrudil/-a
10. Si sama kdaj imela tremo? Če ja, kakšno in kako si se takrat počutila?
Odgovor je ja, imela sem tremo in to kar veliko. Zelo pogosto se mi je oziroma se mi še vedno dogaja, da sem pred nastopi v glasbeni šoli, govornimi nastopi, itd. v dvomih, saj se bojim, da se bom pred vsemi ljudmi, ki me gledajo, osramotila in si govorim, da ne zmorem, da ne znam in se sprašujem, ali mi bo uspelo, kar je velika napaka. Opozarjam vas! Ko ste v dvomih, nikoli ne stopnjujte in ponavljajte svojih dvomov. Poskusite pozabiti nanje in vem, da je težko, ampak poskusiti pa je treba!
---------------------------------------------------
Heyla, tu je moj nov blog o tremi! Upam, da vam je bil všeč in če imate še kakšno vprašanje, vprašajte v komentarjih. Na zadnjih 5 vprašanj sem odgovorila Pilovkam, ki so mi jih postavila, prvih 5 pa sem sama napisala.
Zelo bi bila vesela vašega mnenja v komentarjih in kakšnega lajka, če vam he bilo všeč!
Lepo se mejte!
vaša iMusic
Odgovori:


Ne boš mi verjela ampak si mi s tem blogom zelo zelo pomagala! Jaz imam vedno ogromno tremo pred klavirskim izpitom ali nastopi. Res super blog! :)
Alena

Moj odgovor:

Svetovalnica
Ljubezen pa to
hvala za odgovore
lp
Obvestila
DODATNE UGODNOSTI ZA NAROČNIKE
Naročniki revije Pil, pozor!
Na Pilovi spletni strani imate naročniki revije posebne ugodnosti. V klepetalnici lahko z drugimi naročniki klepetate v ločeni sobi klepetalnice, ustvarjate teste v Galaksiji testov ter na vseh forumih objavljate fotografije in risbe.
Vse, kar potrebujete za aktivacijo ugodnosti, je naročniška številka.
Naročniško številko dobiš na e-poštni naslov, ki si ga vpisal/a na naročilnico. Dostop do dodatnih vsebin za naročnike lahko aktiviraš tudi tako, da vpišeš ime in priimek plačnika naročnine (to je najverjetneje eden od staršev oz. skrbnikov). Če številke nikakor ne najdeš, piši na revije@mladinska-knjiga.si in ti bomo pomagali.
Kam vneseš naročniško številko? Klikni desno zgoraj na svoj vzdevek in izberi “Dostop za naročnike” ali pojdi direktno na povezavo https://www.pil.si/mojprofil/aktivacija.