Jeza
jst mam ful težavo z tem da se prehitro razjezim! oač na ljudi se kr začnem jezit pa tko no. mislim da imam to po mami. no ja zanima me kako naj bolj obvladujem svojo jezo. aja pa z meditacijo sem že poskusila ampak mi večkrat pade koncentracija.
hvala vsem ki boste pomagali 🫶




Odgovori:
odvisno je tud, kakšno jezo maš (npr. če mečeš stvari, se dereš...). Js sm mela učasih iste težave, največkrat sm metala stvari pa se tepla. Najbl pomaga, da greš v drugo sobo. Takoj, ko začne v tebi rast jeza, se umakni drugam. Probi neki najdt, kar te sprosti, da takrat delaš, npr. branje, igranje na inštrument... Lahko greš pa tudi na sprehod. Skratka, umakni se.
Upam, da ti to kej pomaga.

Jaz, ko sem hudo jezna, ponavadi začnem delati nekaj, kar me pomirja. Npr. branje knjige, risanje, meditiranje ali joga. Dobro je pa tudi, da se naučiš ignorirati, če ti nekaj ni všeč. Tudi tako boš lahko lažje upravljala svojo jezo.
Lp,
Andrea
Najprej razmisli, zakaj si tako jezna. Načeloma ljudje redko kar tako izbruhnejo in se začnejo jeziti, pogosto je bilo že prej kaj narobe. Tu bi ti lahko pomagalo, da pišeš dnevnik, kjer beležiš, kaj si delala čez dan, če se je zgodilo kaj posebnega ... Tako lahko ugotoviš, ali kaj vpliva na to, kako se razjeziš (npr. lahko recimo ugotoviš, da se veliko jeziš, kadar slabo spiš in potem začneš hodit prej spat). V dnevnik lahko pišeš tudi o stvareh, ki so te jezile in tako sprostiš to jezo.
Ko se zgodi situacija, v kateri čutiš, da postajaš jezna, je najbolje, da se umakneš iz nje. Potem lahko poskusiš nekajkrat globoko vdihniti ali pa recimo šteti do deset ali pa v mislih recetirati kakšno pesmico ali karkoli. Lahko tudi počneš, kar te veseli, kot so ti že predlagali.
Lahko se poskusiš ukvarjati z meditacijo ali čem podobnim, ker to pripomore k zmanjšanju stresa in včasih se jezimo preprosto zato, ker smo preveč pod stresom. Čeprav je meditiranje na začetku težko, sčasoma postane lažje. Tudi telovadba ti lahko pomaga.
Možno je tudi, da je to pač neka prehodna faza. Otroci in najstniki velikokrat težje nadzirajo čustva, v odrasli dobi pa se potem to popravi.
Če se bodo te težave poslabšale), pa se lahko o tem posvetuješ z zdravnikom (ker je lahko vzrok tudi kakšno hormonsko neravnovesje ali kaj podobnega) ali pa se udeležiš kakšne psihoterapije ali delavnice za obvladovanje jeze, saj ni potrebe, da te to obremenjuje.
lp
Moj odgovor:

Svetovalnica
Obvestila
DODATNE UGODNOSTI ZA NAROČNIKE
Naročniki revije Pil, pozor!
Na Pilovi spletni strani imate naročniki revije posebne ugodnosti. V klepetalnici lahko z drugimi naročniki klepetate v ločeni sobi klepetalnice, ustvarjate teste v Galaksiji testov ter na vseh forumih objavljate fotografije in risbe.
Vse, kar potrebujete za aktivacijo ugodnosti, je naročniška številka.
Naročniško številko dobiš na e-poštni naslov, ki si ga vpisal/a na naročilnico. Dostop do dodatnih vsebin za naročnike lahko aktiviraš tudi tako, da vpišeš ime in priimek plačnika naročnine (to je najverjetneje eden od staršev oz. skrbnikov). Če številke nikakor ne najdeš, piši na revije@mladinska-knjiga.si in ti bomo pomagali.
Kam vneseš naročniško številko? Klikni desno zgoraj na svoj vzdevek in izberi “Dostop za naročnike” ali pojdi direktno na povezavo https://www.pil.si/mojprofil/aktivacija.