Bralni grižljaj
Barry Jonsberg: Ujemi me, če padem
Prevod: Nataša Grom
Založba Miš, 2021
»Zelo mi je žal, mami.«
»To ni dovolj, Ashleigh Delatour. To sploh ni dovolj.«
»Jaz sem kriv.« Skoraj sem pozabila, da je Aiden zraven. Z odprtimi usti sem se obrnila proti njemu. »Jaz sem kriv, mami,« je nadaljeval. »Jaz sem si to izmislil in Ashleigh ni hotela iti, ampak sem jo pregovoril. Poskušala me je odvrniti od tega. Samo jaz sem kriv.«
Dobrih deset sekund je vladala tišina. Mamin pogled se je z mene preselil na Aidna in spet name, kot da bi presojala najine besede in izraze na obrazih.
»Je to res, Ashleigh?« je nazadnje vprašala.
»Jaz …« Nisem mogla jasno razmišljati. Ponudila se mi je rešitev. No, ne rešitev, temveč popolna odveza krivde. Toda ali lahko pustim, da Aiden prevzame krivdo za nekaj, kar je bila izključno moja ideja? Bi to storila jaz, če bi bilo obratno? Jasno, da ne. Neumen moraš biti, da priznaš krivdo, če si nedolžen. In totalna prasica moraš biti, da pustiš nekomu drugemu prevzeti krivdo, sploh pa lastnemu bratu.«
Bart Moeyaert: Bratje
Prevod: Mateja Seliškar Kenda
Sodobnost International, 2021
Bratje in sestre
Družine niso nekaj preprostega, saj jih obstaja neskončno mnogo in ena ni enaka drugi. Povsem pa sem prepričana, da v nobeni družini ni vedno vsak zadovoljen z vsemi člani, vsak ima svoje črne trenutke – v kakšni družini je teh trenutkov več ali manj, je nepotrebno ugotavljati. Zagotovo je danes več družin z manj otroki kot tistih z več otroki – imeti šest bratov, hmmm … zdi se precej pestro.
Zbirka Bratje je prav to – zabavna in raznolika, napeta in humorna, hkrati pa prepojena z navihanostjo, bratovsko ljubeznijo in dogodivščinami, ki danes morda niso več mogoče. Vsakdo med nami bi hitro lahko našel nekaj zgodb o svoji družini, a sedem fantov na kupu prinaša sedemkrat toliko idej in rešitev za čisto vsako stvar. In ko ga malo preveč pobiksaš, ga navadno pobiksaš skupaj z drugimi – tako sledi tudi kazen za vse. V dobri družbi pa je tudi kazen lažje prenašati. A velika družina ima tudi drugo plat – precej težje je razvajati sedem otrok kot enega, precej težje si je ukrasti mamo ali očeta za pogovor v dvoje, kaj šele nekaj skriti pred drugimi – ko skrivnost ve eden, se razširi hitro kot požar.
Če pa si edinec, potem imaš starše res nekoliko lažje sam zase, a skrivnosti ne moreš deliti z nikomer (no, vsaj v družini ne) in tudi ideje za podvige so le redko lahko tako eksplozivne, kot če jih lahko soustvarjaš še s kom. Ashleigh in Aiden imata srečo, vedno sta bila dva, nikoli sama, vedno tesno (včasih celo pretesno, bi rekla Ashleigh) drug ob drugem. Čeprav sta dvojčka, pa sta si po značaju precej različna. Ashleigh odločna in samostojna, Aiden pa tišji in prilagodljivejši, a tudi neustrašen, kadar gre za Ashleighino varnost.
Svet prihodnosti
V zgodbah o sedmih bratih beremo o ne tako oddaljeni preteklosti, ki pa se zna vam, najstnikom, vajenim zaslonov in elektronike na vsakem koraku, zdeti tuja, ker ja, fantje se ne kličejo po telefonu na vsakih nekaj minut, svojih dogodivščin ne fotografirajo in se tako z njimi tudi ne hvalijo na družabnih omrežjih.
Pripoved o Aidnu in Ashleigh je umeščena v nedoločeno bližnjo prihodnost, prepredeno z umetno inteligenco, ter z vse večjim prepadom med revnimi in bogatimi. V tem svetu so podnebne spremembe ter razvojne tehnologije že tako vplivale na realnost, da je bogataški sloj še bolj izoliran in oddaljen od povprečnega človeka, medtem ko se večina na različne načine bori za preživetje. Dvojčkoma je postlano z rožicami, denarja je dovolj, pameti je dovolj in tudi družinske ljubezni. Zdi, se, da živita kot v pravljici. Da bolje ne bi moglo biti … a kot vedno pod tapeto idealne družine ležijo ogromne skrivnosti in ko se ideal enkrat začne krhati, je propad že skoraj tu. Morda bi vse lahko ostalo nespremenjeno, če dvojčka ne bi šla v šolo ali pa če ne bi postala najstnika (to slednje se zdi precej manj mogoče kot prvo, čeprav se vam morda zdi drugače 😉). Morda bi lahko ostalo nespremenjeno, če bi še vedno le sledila svojim staršem, ubogala navodila in bila poslušna. A ljudje, kaj šele najstniki, nismo takšni – naši možgani vedno iščejo nekaj drugačnega. Kaj se zgodi z Aidnom in Ashleigh, vam ne bom razkrila, a svet se lahko v trenutku vsem postavi na glavo.
Obvestila
Veliki literarni natečaj "NAJST"
Sodelujte na natečaju "NAJST," ki ga najdete v rubriki FESTIVAL!
Dogodek je del programa bralne kulture, ki ga sofinancira Javna agencija za knjigo Republike Slovenije.
AKTUALNO
Kaj imata skupnega Tina Maze in Ana Praznik
Tina Maze in Ana Praznik sta uspešni in znani Slovenki, ki jima je skupno tudi, da sta bili ... več
PILOVA LESTVICA
GLASUJ ZA NAJ SKLADBO
Pogosta vprašanja
Oglas
KNJIŽNA LESTVICA
NAKLJUČNI VIC
Pameten dogovor
Pride Janezek k učitelju in mu reče: ''Mami mi je rekla, da za vsako petko dobim 50 evrov''.
''Ampak, saj nobene nimaš'' reče učitelj.
Janezek reče: ''Imam idejo. Napišite mi petko in denar si bova delila''.