Pozdravljena!
Najprej te moram pohvaliti, da si naj zdravnica, kar jih poznam, in da vsem odgovarjaš tako zelo razumljivo in vsem res pomagaš. Upam, da bodo tudi moja vprašanja objavljena v reviji, ker bi res rada izvedela nekaj stvari. Torej: 1. Stara sem skoraj 13 let in sem 8. razred v OŠ. Sem najmanjša med sošolkami in sploh nič ne zrastem. Že skoraj eno leto nisem zrasla niti za en cm in me skrbi, da bom ostala najmanjša v razredu in ne bom več rasla. Ali je to normalno ali ne bom več rasla? 2. Visoka sem 160cm in imam 54 kg ter skoraj 13 let. Ali imam preveč kg za svojo višino ali ravno prav? 3. Ko sem bila manjša, sem plesala balet in sem bila vedno res zelo suha, ko sem pa nehala, pa sem, čeprav jem zelo zdravo in se normalno gibam in športam, postala vedno bolj močna oz. sem začela pridobivati na teži. Ali je to le metabolizem ali kaj drugega, ker bi rada zrasla in spet bila tako suha.
Oj!
Otrok naj bi povprečno zrasel okrog šest centimetrov na leto do svoje končne višine, ki jo doseže ob koncu pubertete (pri dekletih je to okrog 15. leta). Rast poteka običajno v več fazah; najbolj intenzivna je ob začetku pubertete, ko pride do največjega prirasta v višini. Pri dekletih ta faza nastopi približno dve leti prej kot pri fantih (ker se tudi puberteta pri dekletih začne kakšno leto ali dve prej – nekje med 8. in 13. letom), zato ni nič neobičajnega, če so recimo pri dvanajstih letih dekleta v razredu višja od fantov. Dekleta največ zrastejo (6–12 centimetrov) v mesecih pred pojavom prve menstruacije (menarha nastopi v povprečju kakšne dve leti po začetku pubertete pri dekletih, običajno med 11. in 14. letom), nato pa se rast upočasni. Po prvi menstruaciji dekleta zrastejo povprečno le še 5–8 centimetrov, fantje pa začnejo rasti kasneje, a rastejo dlje in več.
Kakšna bo posameznikova končna višina, je precej odvisno od številnih dejavnikov – okolja, v katerem živi, (ne)ustrezne prehrane, morebitnih hormonskih motenj ali drugih bolezenskih stanj, predvsem pa od genetske predispozicije (dedne nagnjenosti). Visoki starši imajo po navadi višje otroke, nižji pa nižje. Seveda ni čisto vedno tako, izjeme so možne, a največkrat je tako.
Pri tvojih trinajstih letih in 160 cm višine torej težko rečem, koliko boš še zrasla – odvisno od tega, ali že imaš menstruacijo, kdaj si jo dobila in kakšne višine so tvoji starši. Verjetno boš kak centimeter ali dva še pridobila, bistvenega prirasta pa verjetno ni več pričakovati.
Po podatkih statističnega urada naj bi bila povprečna višina žensk v Sloveniji 165 cm, torej v nobenem primeru ne boš bistveno zaostajala za povprečjem!
Pri 160 cm in 54 kg tvoj indeks telesne mase (ITM) znaša 21,1, kar te uvršča na 76. percentilo za dekleta tvoje starosti. Tvoja teža je glede na trenutno višino torej še čisto ustrezna in zdrava.
Dejstvo je, da se med puberteto in z leti žensko telo (pa tudi moško, seveda) spremeni – pridobi obline, prsi, začne se nabirati maščevje na trebuhu in bokih. Tega se ne da spremeniti, to je normalen proces preobrazbe dekleta v žensko. Seveda pa je ob tem vseeno priporočljivo uživati zdravo in uravnoteženo hrano ter biti redno telesno aktiven, da ne pride do čezmernega kopičenja maščob in nezdravega naraščanja telesne teže.
Vprašanje
Kako vam je všeč zgodba v Pilu?
AKTUALNO
Veliko navdiha in praktičnih napotkov - Pilovi podcasti in webinarji
Z vami lahko delimo veliiiiko navdiha! V okviru festivala Najst, ki je potekal jeseni 2024, je Urška ... več
PILOVA LESTVICA
GLASUJ ZA NAJ SKLADBO
Pogosta vprašanja
KNJIŽNA LESTVICA
NAKLJUČNI VIC
Znaš šteti do 5?
Janezek pride domov pa reče mami: "Mami, mami! Danes sem bil vprašan štetje do 5! Glej, ti pokažem: 2,3,4 in 5!''
Nato mama vpraša "Ja, kje je pa 1?"
Janezek pove "Ja v redovalnici!"