Živjo!
Jaz imam boleče menstruacije, kaj mi svetujete, da naredim?
Ojla!
Žal so boleče menstruacije (t. i. dismenoreja) pogosta nadloga marsikatere ženske oz. dekleta.
Nekatere imajo boleče menstruacije le v prvih letih, kasneje, ko se cikel uredi (običajno do konca pubertete oz. začetka adolescence), pa postanejo bolj ali manj neboleče. Spet druge spremljajo boleče menstruacije do (prvega) poroda in se nato umirijo. Nekatere (nesrečnice) pa praktično vso reproduktivno dobo (torej od pojava prve menstruacije pa do menopavze, ki običajno nastopi okrog 50. leta) trpijo ob menstruacijah, ki so lahko celo tako boleče, da v »tistih dneh« težko funkcionirajo.
Poznamo primarno in sekundarno dismenorejo. Pri primarni (ki je pogostejša) vzroka ne poznamo, pri sekundarni pa je bolečina lahko posledica anatomskih nepravilnosti rodil, hormonskih motenj, vnetij ali bolezni rodil (kot je npr. endometrioza).
Če so bolečine blage, svetujemo zgolj počitek, masažo in tople obloge (npr. termofor). Ob hujših bolečinah lahko vzameš zdravilo za lajšanje bolečin (najbolj priporočamo naproksen ali ibuprofen). Mnoga od teh zdravil so (vsaj v manjših dozah) v prosti prodaji, torej jih lahko v lekarnah kupiš brez recepta. Najbolje, da ti pri izbiri pomaga farmacevt(ka), ki ti bo tudi ustrezno svetoval(a), kako zdravilo jemati (kot pri vseh zdravilih je tudi pri uporabi teh potrebna določena previdnost, predvsem pa jemanje v točno predpisanih količinah). Analgetike (zdravila proti bolečinam) je mogoče dobiti seveda tudi na recept, a za to je treba obiskati zdravnika.
Če so menstruacije hujše, dolgotrajne, včasih pomaga jemanje kontraceptivov (tablet, ki so sicer namenjene preprečevanju neželene nosečnosti pri spolno aktivnih dekletih oz. ženskah, se pa lahko uporabljajo tudi pri dekletih, ki še niso imela spolnih odnosov, za urejanje menstrualnega ciklusa in zmanjševanje menstrualnih bolečin). Te predpiše zdravnik ginekolog (po navadi po temeljitem pogovoru in/ali pregledu).
Ob hujših menstrualnih bolečinah, ki jih spremljajo tudi drugi simptomi (bruhanje, driska, omotica itd.), ali kadar so menstruacije dolge, močne in/ali neredne, obisk zdravnika (najbolje kar ginekologa) toplo priporočamo – ravno zato, da se izključi morebitne bolezni ali nepravilnosti v rodilih.
Obvestila
Veliki literarni natečaj "NAJST"
Sodelujte na natečaju "NAJST," ki ga najdete v rubriki FESTIVAL!
Dogodek je del programa bralne kulture, ki ga sofinancira Javna agencija za knjigo Republike Slovenije.
AKTUALNO
Kaj imata skupnega Tina Maze in Ana Praznik
Tina Maze in Ana Praznik sta uspešni in znani Slovenki, ki jima je skupno tudi, da sta bili ... več
PILOVA LESTVICA
GLASUJ ZA NAJ SKLADBO
Pogosta vprašanja
Oglas
KNJIŽNA LESTVICA
NAKLJUČNI VIC
Umetnost
kaj je umetnost? če se lahko v okrogli sobi skriješ v kot