Draga Nina,
si najboljša zdravnica na svetu torej imam problem glede spanja, ker vedno, ko grem spat sem zaspana, nato pa ko pridem v posteljo, se mi kar neha spati in potem sem budna do pol noči in komaj takrat zaspim. Spat grem ob desetih in po navadi vedno spijem čaj predem grem spat. Hvala za tvojo pozornost.
Živijo!
Nespečnost je čedalje pogostejši problem razvitega sveta, ki lahko prizadene vse generacije. Res je bistveno pogostejši pri odraslih (še zlasti pa pri starejših), niso pa proti njemu imuni niti otroci. Verjetno je razlog v sodobnem načinu življenja – hiter tempo življenja, premalo gibanja na svežem zraku in telesne aktivnosti, nezdrava prehrana, vse več stresa ter neprestana izpostavljenost elektronskim napravam, kot so mobilni telefoni, tablice, računalniki, televizija in drugi viri modre svetlobe, ki dokazano škodljivo vplivajo na spanec.
Včasih je nespečnost zgolj občasna, povezana s kakimi (stresnimi) dogodki ali boleznimi, včasih pa se ponavlja in vodi v kronično težavo, ki lahko zelo vpliva na kvaliteto življenja.
Vsak ima kdaj kako slabo noč, ko ne spi dobro; o nespečnosti kot (resni) težavi pa govorimo, ko je zaradi pomanjkanja ali slabega spanca moteno naše vsakodnevno funkcioniranje (smo zaspani, utrujeni in brez energije, zehamo, se težko koncentriramo, čez dan dremamo, smo slabe volje itd.)
Nespečnost lahko pomeni bodisi težave pri uspavanju (ko greš v posteljo, četudi povsem zaspan, nato pa nikakor ne moreš zaspati in se lahko ure in ure premetavaš, preden, če sploh, ti uspe zaspati), težave pri vzdrževanju spanca (pogosto zbujanje), prezgodnje zbujanje ali motena kakovost spanca (hude sanje oz. nočne more, hoja v spanju itd.).
Za zdravljenje oz. preprečevanje nespečnosti v prvi fazi svetujemo dobro higieno spanja. To pomeni, da gremo vsako noč v posteljo ob približno isti uri, spimo v mirnem, tihem, zatemnjenem, prezračenem in ustrezno hladnem prostoru (pogosto je v spalnicah prevroče), uporabljamo dobro odejo in vzglavnik, se vsaj dve uri pred spanjem izogibamo vsem virom modre svetlobe (torej vsem elektronskim napravam), preveč intenzivni telesni dejavnosti in uživanju večjih obrokov ali pitju večje količine tekočin. Čez dan ne uživajmo kofeina, energetskih pijač, pravega čaja, alkohola in drugih stimulativnih substanc (če že moramo spiti kako kavo, naj bo to zgolj zjutraj). Za lažje uspavanje si lahko pomagamo s sprostitvenimi tehnikami, dihalnimi vajami, jogo, meditacijo ali zgolj kako knjigo (naj ne bo preveč napeta, saj to možgane zgolj spodbuja, ne pa uspava).
Ob pojavu daljše in težje nespečnosti si izjemoma lahko pomagamo tudi z zdravili – nekatera se dobijo brez recepta, druga zgolj na recept. Vsekakor pa se je pred uporabo kakršnihkoli zdravil treba najprej posvetovati s svojim zdravnikom.
Vprašanje
Kako vam je všeč zgodba v Pilu?
AKTUALNO
Veliko navdiha in praktičnih napotkov - Pilovi podcasti in webinarji
Z vami lahko delimo veliiiiko navdiha! V okviru festivala Najst, ki je potekal jeseni 2024, je Urška ... več
PILOVA LESTVICA
GLASUJ ZA NAJ SKLADBO
Pogosta vprašanja
KNJIŽNA LESTVICA
NAKLJUČNI VIC
Dobro pretresi!
Lekarnar naroči Špelci: ''Tukaj imaš sirup za očeta. Pred uporabo ga je treba dobro pretresti.''
Špelca zbegano reče : ''Joj, ne bom zmogla!''
Lekarnar se začudi : ''Zakaj pa ne?'' Špelca mu razloži: ''Očka ima 80 kilogramov!''