Ojla!
Ne bom več ponavljala, kako super si, ker to že itak veš! 1. Zanima me, kaj se zgodi v telesu, da nastanejo podočnjaki? 2. Letos bom stara 13 let, visoka sem okoli 163 cm in težka približno 41 kg. Ali je to premalo in ali to vpliva na to, da sem edina punca v razredu brez menstruacije? (Si jo zaressss želim.) 3. Ker bo kmalu sezona kratkih majic, me zanima, ali obstaja še kakšen drug način za odstranjevanje dlačic pod pazduhami – ne le z žiletko, ker bi umrla od sramu, če bi jih kdo videl ... Mami pravi, da depilacija ni ok, ampak vseeno vprašam 4. Imam res grdo lepotično piko, ki se mi počasi počasi veča ... Ali obstaja kakšen telesu neškodljiv način za odstranitev oz. ali prehrana vpliva na to? 5. Sem perfekcionistka in se enostavno sekiram že, če dobim kakšno 4! Kaj predlagaš, da storim, ko sem pred PREVELIKIM stresom? Enostavno meni se takrat adrenalin obrne na 100000! Enostavno ne morem si pomagati! To so moja vprašanja, upam, da lahko odgovoriš vsaj na kakšno! LP<3
Hej, unkown girl!
Podočnjaki oz. temnejši kolobarji pod očmi so lahko posledica številnih dejavnikov. Najbolj so odvisni od sestave kože oz. podkožnih struktur pa tudi od same oblike kosti. Pri ljudeh, ki imajo svetlo, tanko kožo in malo podkožnega maščevja, so veliko bolj vidni. Stanja, kot so utrujenost in neprespanost, pa tudi nezdrave navade (alkohol, cigarete, kava in nezdrava prehrana) povečajo otekline okrog oči in podočnjaki so tako še bolj opazni.
V redkih primerih so podočnjaki lahko posledica tudi določenih (resnih) bolezni, vendar so v tem primeru podočnjakom pridružene tudi druge težave.
Podočnjake lahko skrijemo oz. ublažimo z obkladki in masažo predela okrog oči pa tudi z določenimi kremami ali pudrom oz. korektorji.
Pri 163 cm in 41 kg tvoj ITM znaša okrog 15,4, kar te uvršča na 7. percentilo za dekleta tvoje starosti. Si torej med najlažjimi 12- (kmalu 13-) letnicami, vseeno pa je tvoja teža še ustrezna in nisi nič presuha. Kdaj boš dobila menstruacijo, je težko napovedati. Sama teža oz. ITM na to nima posebnega vpliva (razen če bi bila ekstremno presuha ali pretežka). Še najbolj morda vpliva genetika (če je tvoja mama pozno dobila menstruacijo, je večja verjetnost, da jo boš tudi ti).
Vsekakor še vsaj kakšni dve leti ni treba nič skrbeti, tudi če menstruacije še ne bo, saj se prva menstruacija lahko pojavi kadarkoli med 10. in 15. letom, lahko tudi kakšno leto prej ali kasneje. Vem, da jo nestrpno pričakuješ, saj to je nekakšen preskok ali uvod v bolj »odraslo« dobo, še zlasti pa, če si v družbi res edina »brez« (v tem najstniškem obdobju si vsi običajno najbolj želimo biti taki kot drugi in čisto nič izstopati). A teh stvari žal ne moremo prehitevati – zgodi se, ko se pač zgodi, narava ima tu preprosto svoj tempo, ki mu hočeš, nočeš moramo slediti. Za odstranjevanje dlak je veliko načinov – od britja, depilacije s kremami, trakovi ali posebnimi aparati, ki dlake pulijo, do voskanja, laserskih odstranjevalcev dlak (ki z laserjem dlake uničujejo) ali zgolj posvetlitve dlak, da postanejo manj vidne. Najbolj primeren način boš morala najti sama. Verjetno ti bo tu znala mama ali kakšna starejša sorodnica ali prijateljica najbolje svetovati. Mame včasih sicer sprva ne razumejo ali pa ne želijo dojeti, da je njihov mali »otroček« kar naenkrat že tako velik, da ga začnejo pestiti take skrbi, kot so odvečne dlake, a po navadi se kasneje unesejo, še zlasti, če vidijo, kakšen resničen problem za najstnike pomenijo take, za njih sicer nepomembne skrbi.
Z »lepotno piko« verjetno misliš kakšno pigmentno znamenje ali drugo kožno spremembo. Te s časom lahko rastejo in se spreminjajo. S prehrano se ne da nanje nič vplivati, odstranimo jih lahko le z ustreznim posegom (laserskim ali kirurškim).
Perfekcionizem je na neki način dobra, po drugi strani pa tudi slaba in predvsem zelo naporna lastnost, za katero je značilna težnja k popolnosti in veliko prizadevanje za njeno dosego, če pa popolnosti ne dosežeš, pa povzroči tudi veliko negativnih čustev, kot so tesnoba, žalost in občutki manjvrednosti. Perfekcionizem je delno odvisen od same osebnosti človeka, precej pa tudi od okolja, v katerem človek živi ali odrašča (velika pričakovanja staršev, pretirana kritičnost staršev, prestroga vzgoja itd.). Za obvladovanje stresa obstajajo številne tehnike, kot so meditacija, joga, razne dihalne vaje in tehnike sproščanja, pa tudi svetovanje oz. psihoterapija, kjer s pogovori odkrivaš razloge za svoja občutja in se naučiš z njimi spoprijemati. Za začetek ti svetujem, da se o tej težavi najprej pogovoriš s svojimi starši, če pa misliš, da ne bi imeli preveč razumevanja, se pogovori z učiteljem/učiteljico, s katero se najbolj razumeš ali, še bolje, s šolskim psihologom/psihologinjo.
Vprašanje
Kako vam je všeč zgodba v Pilu?
AKTUALNO
Veliko navdiha in praktičnih napotkov - Pilovi podcasti in webinarji
Z vami lahko delimo veliiiiko navdiha! V okviru festivala Najst, ki je potekal jeseni 2024, je Urška ... več
PILOVA LESTVICA
GLASUJ ZA NAJ SKLADBO
Pogosta vprašanja
KNJIŽNA LESTVICA
NAKLJUČNI VIC
Sekira
Zakaj ima policaj v prtljažniku sekiro?
Zato, da seka ovinke!