Skrivnosti zgodovine
Spomladi leta 2019 je svetovni splet napovedal res nenavaden dogodek. Reklamni slogan se je glasil: Napadimo Območje 51. Vseh nas ne morejo ustaviti. V času med napovedjo in izvedbo dogodka, napovedanega za 20. september, je udeležbo na njem potrdilo več kot milijon ljudi, naslednji milijon pa se je za dogodek zanimal. Organizatorji so z dodatnimi promocijskimi stavki še prilivali olje na ogenj: Tudi krogle nas ne morejo ujeti, če bomo tekli kot junaki animirane serije Naruto. Dobili se bomo pred vhodom v Območje 51, svetovno atrakcijo centra Nezemljanov, in izsilili vstop. Če nas bo veliko, nas tudi vojska in policija ne bosta mogli ustaviti. S tem vabilom so povzročili velikansko navdušenje in svetovno senzacijo.
Norost Američanov
27. junija 2019 je študent univerze Bakersfield, po imenu Matty Roberts, verjetno v trenutku dolgočasja, oblikoval Facebook dogodek z naslovom, ki smo ga zapisali tudi v naslov naše zgodbe.
Vemo, da so Američani posebni ljudje. Res ni treba veliko, da jih prepričajo najbolj neverjetne stvari. Ko se na primer po državi razširi novica o nevarnosti, ki je sicer čista izmišljotina, bo proizvajalec podzemnih zaklonišč takoj naredil posel stoletja. Za tolažbo, res je, da so izvolili temnopoltega Obamo, toda ne pozabimo – izvolili so tudi Trumpa.
Da je napoved vdora v Območje 51 povzročila takšno norost in evforijo, zato ni nikakršno presenečenje. To območje že vse od petdesetih let prejšnjega stoletja dalje vzbuja v ZDA in v svetu zanimanje ljudi zaradi svoje skrivnostnosti in nedostopnosti. Za nedovoljen vstop so zagrožene kazni v razponu od 1000 dolarjev pa vse do večletnega zapora, seveda odvisno od teže prekrška. Prav zaprtost Območja 51 je povzročila, da je prostor sčasoma začel veljati za središče vseh ameriških teorij zarot.
Kaj je torej Območje 51?
Ozemlje, imenovano Območje 51 (ni uradne razlage, zakaj prav ta številka), je okoli 130 kilometrov severozahodno od mesta Las Vegas v Nevadi. Leži nad izsušenim jezerom Groom Lake med letalskim oporiščem in poligonom za testiranje jedrskega orožja. Gre torej za območje, uradno namenjeno usposabljanju ameriškega letalstva.
Ves čas o njem krožijo govorice, da ameriška vojska ta močno varovani prostor sredi prazne pokrajine uporablja za številne tajne projekte, laboratorije za biološko in kemično vojno in skrivna testiranja vsega mogočega in nemogočega. Dovolj zgovoren podatek, da se tam res nekaj dogaja, je, da je ameriška obveščevalna agencija, zloglasna CIA, obstoj Območja uradno potrdila šele leta 2013. Z dokumentov so takrat odstranili oznako strogo zaupno. Še pred kratkim je bil zračni prostor nad Območjem popolnoma zaprt.
Nezemljani
Glavni cilj naskoka na Območje 51 je bil seveda poskus videti Nezemljane. Sliši se noro, vendar vztrajne govorice, da tukaj ameriška vojska skriva prišleke iz vesolja in ostanke neznanih letečih predmetov (NLP), pravzaprav niso nikoli potihnile. Navdušenci so na družabnih omrežjih razkrivali vse mogoče načrte, ki jih nameravajo uresničiti, ko bodo zasedli Območje. Od tega, da želijo ujete Nezemljane rešiti, pa do idej, da bi jih posvojili in odpeljali domov.
Zgodbe, ki jih širijo lovci na NLP-je, temeljijo na znani teoriji zarote, po kateri naj bi vojska v Območju 51 hranila ostanke vesoljskega plovila in njegovega nezemeljskega potnika, ki sta leta 1947 treščila na zemljo blizu mesta Roswell v Novi Mehiki. S preučevanjem zunajzemeljske napredne tehnologije naj bi se Američani dokopali do izumov, ki so omogočili izdelavo radarsko nevidnih letal in naprednih polimernih vlaken, kot je kevlar. Mnogi verjamejo, da je tukaj ameriška vlada preučevala možnosti časovnega potovanja in teleportiranja in razvila tehnologijo za nadzorovanje vremena po vsem svetu.
Ves čas znova in znova oživljajo pričevanja, da naj bi bili posnetki seciranja Nezemljanov, ki se dogajajo tukaj, resnični, čeprav so bili uradno razglašeni za ponaredke. Res pa je, da dokončni dokazi o tem, kaj je res in kaj ni, ne obstajajo.
Kaj se je 20. septembra dejansko zgodilo?
Čeprav je bilo vse videti kot velika šala, pa so oblasti dogajanje vzele resno, še posebej potem, ko je za termine okoli napovedanega dogodka počasi začelo zmanjkovati letalskih vozovnic za Nevado. Mnoge znane osebnosti so s svojimi izjavami še spodbujale množice k naskoku na skrivno ameriško bazo. Vojska je opozarjala ljudi, da gre za zvezni prekršek ter da vse prestopnike čakajo visoke kazni, in poudarjala, da je Območje 51 nevarno, ker nad njim preizkuša svoje naprave letalstvo.
Očitno je bila pri tem dokaj uspešna, saj se je napovedanega 20. septembra po pričevanju časopisa LA Times pred vhodom v oporišče zbralo le nekaj sto navdušencev. Pred njimi so bili policisti in zapora ceste ter znaki, da je nadaljevanje poti prepovedano. Ker jih je bilo že na prvi pogled premalo, da bi lahko vdrli v bazo, so ugotovili, da je namesto napada mnogo bolj pametno, da si privoščijo nekaj piva in se izvrstno zabavajo. Oblečeni v vse mogoče vesoljske pripomočke (skafandre, maske, leteče krožnike, nekdo je imel s seboj celo nezemeljskega dojenčka, obešenega okoli vratu) niso prišli čisto zastonj. Udeležili so se glasbenih festivalov, ki jih je vlada v istem terminu pametno organizirala v okolici.
Odgovora na vprašanje, kaj se zares dogaja v Območju 51, tako nismo dobili. Je pa svet od te potegavščine vendarle imel določeno korist. Spoznali smo, da je med tem, kar se na družbenih omrežjih pojavi, in tem, kar se dejansko zgodi – pogosto kar precejšnja razlika.
Obvestila
Veliki literarni natečaj "NAJST"
Sodelujte na natečaju "NAJST," ki ga najdete v rubriki FESTIVAL!
Dogodek je del programa bralne kulture, ki ga sofinancira Javna agencija za knjigo Republike Slovenije.
AKTUALNO
Kaj imata skupnega Tina Maze in Ana Praznik
Tina Maze in Ana Praznik sta uspešni in znani Slovenki, ki jima je skupno tudi, da sta bili ... več
PILOVA LESTVICA
GLASUJ ZA NAJ SKLADBO
Pogosta vprašanja
Oglas
KNJIŽNA LESTVICA
NAKLJUČNI VIC
Umetnost
kaj je umetnost? če se lahko v okrogli sobi skriješ v kot