Tačke
Šest ton izjemne moči udarja po plavajoči ledeni plošči. Tjulenj, ki leži na plošči, nima nobene možnosti. Ko končno pade v vodo, postane slasten obrok največjega plenilca oceanov – orke ali kita ubijalca. Ime kit ubijalec kar dobro opiše življenjski slog te živali in tudi latinsko ime Orcinus pomeni »iz kraljestva mrtvih«. Kljub temu se vedno bolj uporablja ime orka, saj nima negativnega prizvoka »ubijalca«, pa tudi v resnici so orke bolj sorodne delfinom kot kitom.
Orke so izjemni lovci
Orke so na samem vrhu prehranjevalne verige, saj ni nobenega plenilca, ki bi jih lovil. Njihov plen so tjulnji, morski levi, mroži, ribe vključno z morskimi psi, pingvini, želve, hobotnice. Orke napadajo tudi druge kite, celo največjo žival na našem planetu – sinjega kita, ki je kar trikrat večji od njih.
Orke vedno lovijo v skupinah, podobno kot volkovi. Preden plen napadejo, ga obkrožijo in stisnejo na manjše območje*. Z repnimi plavutmi udarjajo po vodni površini. S tem ustvarjajo valove, ki splaknejo pingvine ali morske leve z ledenih plošč v vodo. Pri lovu jim pomaga barvni vzorec telesa, saj jih izjemno dobro skriva pred plenom. Tjulenj na ledeni plošči ne vidi gladkega črnega hrbta orke, ki se zliva s temno barvo vode. Na drugi strani pa bleščeče bela barva trebuha zakrije orko s spodnje strani, saj se spet zlije s površino, na katero pada svetloba od zgoraj.
Orke se sporazumevajo in lovijo z eholokacijo
Eholokacija je pravi biološki sonar. Živali, ki jo uporabljajo, oddajajo zvok v okolico in poslušajo odmev tega zvoka, ki se odbije od različnih objektov. Odmev uporabijo, da določijo, kje je objekt in kaj je ta objekt, vključno z njegovo velikostjo in obliko. Vsaka skupina ork uporablja za sporazumevanje med člani poseben zvok. Poleg izjemnega sluha orke tudi dobro vidijo pod vodo in nad njo, imajo pa tudi zelo dober občutek za dotik.
Orke se združujejo v različne skupine
Orke so izjemno socialne živali in se povezujejo v tri različne skupine: prehodne, stalno naseljene in odprtomorske. Prehodna skupina je ves čas v gibanju in v iskanju hrane. V nasprotju z odprtomorskimi skupinami se stalno naseljene zadržujejo bližje obalam. V stalno naseljenih skupinah, ki jih sestavlja deset do petdeset živali, orke obeh spolov živijo vse življenje s svojimi materami. V taki skupnosti so družinske vezi zelo trdne. Odprtomorske skupine sestavlja od trideset do šestdeset ork, prehodne skupine pa so majhne, z dvema do petimi člani. Prehodne skupine zapustijo starejši mladiči takoj, ko se skotijo novi. Za vse skupine je značilna skrb za ranjene ali bolne posameznike. Način sporazumevanja med člani skupine in tehnike lova se pri orkah prenašajo iz roda v rod in so del živalske kulture. Le sloni, človeku podobne opice in ljudje živijo v primerljivih skupnostih.
Orke se parijo vse leto
Zanimivo je, da se orke parijo samo s predstavniki različnih skupin. Tako same preprečujejo križanje med ožjimi sorodniki. Samice so zrele za potomstvo, ko so stare od šest do deset let, samci pa morajo še malo odrasti in se prvič parijo, ko so stari deset do trinajst let. Mladiči se skotijo po 17 mesecih brejosti z repom naprej. Ob rojstvo tehtajo 180 kilogramov in so dolgi 2,5 metra.
Na novo skoteni mladiči so v skupini zelo zaščiteni. Materam pri zaščiti mladičev običajno pomagajo mlajše samice.
Orke so največji predstavniki družine delfinov
Samci ork so dolgi od 6 do 8 metrov in tehtajo več kot 6 ton, samice so nekoliko manjše.
Orke živijo v vseh morjih
Orke so opazili v vseh oceanih in večini morij. Kljub temu pa se najraje zadržujejo v višjih geografskih širinah in raje bližje obalam kot odprtim morjem. Največ ork so našteli v severnem Atlantskem oceanu, severnem Tihem oceanu in na jugu ob obalah Antarktike.
Za zdaj orke niso ogrožene
Koliko je ork v svetovnih morjih, ni jasno, ocenjujejo pa, da ne manj kot 50 000. Čeprav ork ljudje niso veliko lovili, so danes izpostavljene istim grožnjam kot druge morske živali: onesnaženju, čezmernemu izlovu njihove ribje hrane in uničevanju življenjskega prostora. V divjini živijo od 30 do 50 let, nekaj predstavnikov pa naj bi doseglo tudi starost nad 70 let.
Življenje v ujetništvu
Orke so izjemno inteligentne živali. Rade posnemajo druge in se učijo, so radovedne, igrive in znajo dobro reševati različne uganke. Zaradi teh svojih lastnosti so bile dolgo zvezde različnih morskih zabaviščnih parkov. Že kmalu pa so ugotovili, da so orke v ujetništvu zelo žalostne in da je njihova življenjska doba precej krajša kot v naravi. Danes se po vsem svetu vrstijo pozivi za izpustitev ork iz ujetništva v naravo in za zaprtje tovrstnih parkov.
Objavljeno v Pilu, januar 2017
Obvestila
Veliki literarni natečaj "NAJST"
Sodelujte na natečaju "NAJST," ki ga najdete v rubriki FESTIVAL!
Dogodek je del programa bralne kulture, ki ga sofinancira Javna agencija za knjigo Republike Slovenije.
AKTUALNO
Kaj imata skupnega Tina Maze in Ana Praznik
Tina Maze in Ana Praznik sta uspešni in znani Slovenki, ki jima je skupno tudi, da sta bili ... več
PILOVA LESTVICA
GLASUJ ZA NAJ SKLADBO
Pogosta vprašanja
Oglas
KNJIŽNA LESTVICA
NAKLJUČNI VIC
Leteči sesalci
Zakaj čarovnice letijo na metlah?
Ker so sesalci pretežki!