Tačke
Zgodba o tasmanskem tigru ostaja ena največjih neraziskanih živalskih skrivnosti. Ali še vedno živi v odmaknjenih območjih Tasmanije ali pa je, kot navajajo znanstveni viri, zadnji, po imenu Benjamin, poginil 7. septembra 1936 v živalskem vrtu v Hobartu na Tasmaniji. Resnica je verjetno nekje vmes. Po zbranih, a ne zanesljivih podatkih naj bi se posamezni tasmanski tigri še v šestdesetih letih prejšnjega stoletja pojavljali na obalah in v gozdovih ter gorah Tasmanije. Vendar jih od takrat ni videl nihče več in najverjetneje so za vedno izginili z našega planeta. Za časa sobivanja s človekom so tasmanski tigri veljali za nezanimive, počasne, neumne in strahopetne živali, kar so verjetni razlogi, da so se ljudje z njimi malo ukvarjali in so izumrtje še ene živalske vrste obžalovali, ko je bilo že prepozno.
Če imaš črtast vzorec dlake, še nisi tiger
Predstavljajte si žival, ki ima telo velikega psa s trdim repom, glavo volka, vrečo kenguruja in črte tigra. Nekateri so mu rekli tudi tasmanski volk ali tasmanska hijena. Telo tasmanskega tigra je bilo dolgo približno 1,8 metra, visok pa je bil približno pol metra in je imel zelo kratke noge. Njegov pol metra dolgi rep je bil precej tog. Tehtal je do 30 kilogramov. Kot vsi izvorno avstralski sesalci so bili tudi tasmanski tigri vrečarji in so njihove samice mladiče nosile v vreči.
Tasmanski tiger je začel izgubljati boj s tujerodnim dingom …
Tasmanski tiger je nekoč živel po celotni Avstraliji. Avstralski staroselci, ki so prišli v Avstralijo pred približno 50 000 leti, so s seboj pripeljali pse dinge. Ti so postali največji plenilci tasmanskega tigra, ki je ob prihodu Evropejcev v Avstralijo v 18. stoletju živel le še na otoku Tasmanija. Zaradi dviga morske gladine pred 10.000 leti je bila Tasmanija od avstralske celine ločena z ožino, ki je dingo ni nikoli prečkal.
…in ga dokončno izgubil v tekmi s človekom
Tasmanski tigri so bili nočne živali, ki so plenile avstralske kenguruje, oposume, kljunate ježke, ptice. Po prihodu Evropejcev se je njihov jedilnik razširil na pripeljane podgane in tudi ovce. Prav zaradi slednjih so v 19. stoletju tako vlada kot različna zasebna podjetja izplačevali nagrade za odstrel tasmanskih tigrov, prav do zadnjega, leta 1936. Ironija usode je, da je avstralska vlada tistega leta tasmanskega tigra z zakonom popolnoma zaščitila. A bilo je prepozno.
Životarjenje v živalskih vrtovih
V drugi polovici 19. in v začetku 20. stoletja so bili tasmanski tigri zelo priljubljeni v živalskih vrtovih po svetu. Prav zaradi tega se je ohranilo kar nekaj fotografij in celo filmski zapis te nenavadne živali.
Ali bi tasmanskega tigra lahko obudili od mrtvih?
Leta 1999 je skupina avstralskih raziskovalcev pridobila vzorce tkiv iz samice tasmanskega tigra, ki so bili konzervirani v alkoholu več kot 100 let. Iz nje so izolirali DNK in začeli poskus kloniranja. Vse pa se je končalo po pomnožitvi nekaterih posameznih genov. Projekt so kmalu opustili, saj so ugotovili, da je DNK v preveč slabem stanju, da bi iz nje lahko sklonirali novega tasmanskega tigra.
Obvestila
Veliki literarni natečaj "NAJST"
Sodelujte na natečaju "NAJST," ki ga najdete v rubriki FESTIVAL!
Dogodek je del programa bralne kulture, ki ga sofinancira Javna agencija za knjigo Republike Slovenije.
AKTUALNO
Kaj imata skupnega Tina Maze in Ana Praznik
Tina Maze in Ana Praznik sta uspešni in znani Slovenki, ki jima je skupno tudi, da sta bili ... več
PILOVA LESTVICA
GLASUJ ZA NAJ SKLADBO
Pogosta vprašanja
Oglas
KNJIŽNA LESTVICA
NAKLJUČNI VIC
Afriški safari
Učitelj reče: “Janezek, naštej mi tri živali iz Afrike!”
Janezek odgovori: “Lev in dva krokodila.”