Tačke
Tisti, ki ste morda na morju in na plaži prebirate Pil, predlagam, da si namestite masko (pa ne tiste, ki preprečujejo okužbo s koronavirusom) in dihalko, se potopite v vodo in po dnu pogledate, ali morda kje vidite nenavadno žival – morsko zvezdo. Ne morete je zgrešiti, saj njeno ime zelo jasno opisuje njeno zvezdasto obliko.
Ne toliko, kot je zvezd na nebu, a vseeno jih je zelo veliko
V vseh svetovnih morjih živi kar 1600 različnih vrst morskih zvezd. Naselile so vse morske življenjske prostore in jih najdemo na kamnitem dnu, med morsko travo, na koralnih grebenih, pa tudi v lužah pasu bibavice, ki ostanejo po umiku plime z bregov. Nekatere vrste živijo celo na izjemnih globinah več tisoč metrov. Lahko so zelo majhne, velike približno en centimeter, a nekatere zrastejo tudi do 65 centimetrov. Številne živijo zelo dolgo – tudi do 35 let.
Morske zvezde so iglokožci
Čeprav se na prvi pogled ne zdijo sorodne morskim ježkom, natančno opazovanje odkrije kar nekaj skupnih lastnosti. Vse te živali so iglokožci – njihov kožni oklep je iz apnenih ploščic, ki lahko sestavljajo trden oklep ali pa se razvijejo v trdne grbine in bodice.
Iz žarkasto somernega in sploščenega telesa morskih zvezd pri večini vrst izrašča običajno pet krakov, čeprav jih imajo nekatere tudi do petdeset. Kraki so lahko kratki ali široki, lahko pa tudi dolgi in tanki. Pri barvah telesa najdemo tako bele kot tudi rdeče, oranžne, modre, sive in rjave.
Za morske zvezde je značilen vodovodni sistem, ki je sestavljen iz kanalov, napolnjenih s tekočino. Sistem jim omogoča premikanje, prisesavanje na podlago, izmenjavo dihalnih plinov, pomaga pa jim tudi pri prehranjevanju. Na stičišču krakov je poseben ventil, ki nadzoruje odpiranje v vodovodni sistem. Voda, ki vstopi v telo, se razporedi po kanalih, ki vodijo v krake. Ti se razvejijo v še manjše kanale, ki so na koncu oblikovani v posebne strukture, iz katerih na trebušni strani vodijo brazdne nožice. Z njimi se morska zvezda premika; skozi nožice pa se izmenjujejo tudi dihalni plini.
Izjemno zanimivo hranjenje morskih zvezd
Najljubša hrana morske zvezde so mehkužci – školjk in polžev pa se loti na prav poseben način. Ko se s svojim telesom povsem približa plenu, skozi usta iztegne želodec. Posebne snovi iz želodca – prebavni encimi – nato začnejo razgrajevati plen oz. hrano. Ko je hrana v želodcu delno prebavljena, ga morska zvezda spet potegne v telo, kjer se nato hrana do konca prebavi. Zelo drobne organizme morska zvezda pogoltne kar cele.
Morske zvezde so tudi plen
Z morskimi zvezdami se hranijo različne vrste rib, z manjšimi tudi druge morske zvezde. Da bi se morske zvezde zavarovale pred plenilci, so razvile različne načine obrambe. Poleg trde kože, ki telo obdaja kot oklep, jih pred plenilci ščitijo tudi barve – z njimi se lažje skrijejo v okolici ali celo prestrašijo nekatere potencialne napadalce.
Če del telesa izgubijo, ga lahko nadomestijo
Odgriznjen ali poškodovan krak morskim zvezdam spet zraste. Nekatere vrste lahko ob napadu krak celo same odvržejo.
Obvestila
Veliki literarni natečaj "NAJST"
Sodelujte na natečaju "NAJST," ki ga najdete v rubriki FESTIVAL!
Dogodek je del programa bralne kulture, ki ga sofinancira Javna agencija za knjigo Republike Slovenije.
AKTUALNO
Kaj imata skupnega Tina Maze in Ana Praznik
Tina Maze in Ana Praznik sta uspešni in znani Slovenki, ki jima je skupno tudi, da sta bili ... več
PILOVA LESTVICA
GLASUJ ZA NAJ SKLADBO
Pogosta vprašanja
Oglas
KNJIŽNA LESTVICA
NAKLJUČNI VIC
Umetnost
kaj je umetnost? če se lahko v okrogli sobi skriješ v kot