Ojla!
Mam en problem, k ne vem, kako ga razrešit. Torej hodim v 8. razred, imam svojo BFF in odlične ocene. Imam pa tudi veliko tistih, ki me zmerjajo. Sam tko, nič jim nisem nardila, ampak oni ne nehajo. Tko dva sta hujša in eden je tko mal za zraven. Vedno se ukvarjajo z mano: če slabše odbijem zgornji odboj pri odbojki, če mi pade svinčnik ... KARKOLI. Nočem jih izpostaviti, ker se mi zdi, da se bodo potem še bolj zmerjali. Vsi ostali so dobesedno OK. Vsi mi dajejo tudi lepe komplimente, tud fantje. Po navadi popoldne igramo odbojko skupaj. Mislim, razredničarka je že imela pogovor z mano glih en teden nazaj in ona je rekla, da me vidi, da se notri mučim, da me boli. In to je moj problem. Ko me zmerjajo, jih pustim pri miru in ne odreagiram, sam noter me boli in ne znam jim reči »nehaj« ali »dost te mam«. Ne znam. In vedno bolj se počutim, da je nekaj res narobe z mano. Doma prav razmišljam, kako bi bilo, če bi enkrat res znorela od vsega pritiska. Probavam se fokusirat sam na osebe, k so blizu men, sam problem je, da ma moja BFF težave z želodcem, ostale punce pa se držijo mehurčka. Sej ja, ne rečem, da se ne pogovarjajo ali da ne posodijo zvezka, ko si manjkal v šoli, sam to je pa tudi to. One so z ene druge šole in se dolg razumejo, tko da one očitno ne vidijo potrebe po novem prijateljstvu. Ali mi lahko pomagaš biti bolj samozavestna, se vključiti v prijateljstvo in najpomembneje, da me ne bo več bolel noter. To mi bo res za cel lajf koristlo, sedaj sem 13 in tudi malo v puberteti, ampak to ne bo minil z danes na jutri, tako da res pomagaj mi.
Ljuba moja Sad girl!
Bova kar žebljico na glavico pribili. Ti nisi nesamozavestna, tebi samozavesti ne manjka. V resnici si bolj samozavestna od večine tvojih vrstnikov. Če pomislim za nazaj, si bolj samozavestna od mene v tvojih letih, pa nisem bila nekakšna mimozica, saj veš tisti čudoviti zgodnjepomladni mediteranski grm z rumenimi, sila občutljivimi listki in cvetki, ki jih še najmanjši mraz osmodi. Nič ne nakladam, pojdiva po vrsti.
Igraš odbojko, zelo dobra si v šoli, imaš bff, ki ji zaradi njenih rahlih zdravstvenih težav le stoj ob strani in pomagaj, dobivaš komplimente, skratka, si luštna in uspešna. Malce me spominjaš na mojo sošolko Suzano. Pol deklet iz dveh prvih letnikov gimnazije bi bilo z veseljem v njeni koži – uspešna, priljubljena, pametna, a je vsake toliko časa priskakljala k meni in se pridušala: »Justi, zdi se mi, da me Eva in Martina ne marata, Franci me čudno gleda, Erik se noče pogovarjati z menoj več kot pet minut!« Halo! »Ja, presneto nazaj, a te res mora ves svet imeti rad, da bi ti bila zadovoljna,« sem ji enkrat rekla. Čudno, da mi ni teh besed zamerila in me ni dala na seznam tistih, ki je ne občudujejo.
Ne rečem, da si ti Suzana, toda sprijazniti se je treba s preprosto resnico, da v življenju nikoli nismo in ne bomo vsem všeč. To ne pomeni, da je z nami kaj narobe, sploh ne, ampak zgolj to, da imamo ljudje različne okuse, da nam nekateri ljudje po značaju in videzu bolje, kot pravimo, »sedejo«, drugi pa ne. Da pa pridemo do tistih »pravih«, pa pot ni kratka in enostavna, še posebej v najstniškem obdobju, ko se še spreminjamo in oblikujemo. Imela sem nekaj sošolcev, s katerimi tiste čase niti na kavico ne bi šla, pa smo se nekaj let pozneje med študijem ponovno srečali in, če verjameš ali ne, postali zelo, zelo dobri prijatelji. Nič ni zabetonirano. Da sva se s poštarjem Gezo »štekala« že od najstniških let, je pravzaprav kar mali čudež, pa ne rečem, da mi je bilo pri njemu čisto vse všeč in da on ni imel prav nobene pripombe na moje obnašanje, razmišljanje, početje. Milivoj, saj veš, sosed iz bloka, pogostokrat pravi: »Naj bo raje malo, a zato bolj kakovostno!« Z drugimi besedami, bolje manj prijateljev, manj oboževalcev, a zato naj bo to kakovostno, dobro, trdno… Saj boš do tega kaj hitro tudi sama prišla.
Bolj boleče in skrb vzbujajoče je to najedanje nekaterih modelov. Vem, da ti je v bolj slabo tolažbo ugotovitev, da je tega medvrstniškega besednega, psihičnega pa tudi fizičnega nasilja, ustrahovanja in posmehovanja vse več. Del krivde nosijo starši, ki krijejo hrbet svojemu podmladku tudi pri vsaki neumnosti, ker jim strežejo spredaj in zadaj in ker so nekritični do njihovega (ne)znanja, obnašanja in zavračanja osnovnih elementov spoštovanja drugih. To, da se ne odzoveš na njihovo buliranje, pa je absolutno najbolj pametna poteza.
Naporno je ne ozirati se na njihova nesramna izzivanja in ostati miren, neprizadet, ampak zapomni si predvsem eno – nimaš ti težav, nisi ti tista, ki dela kaj narobe, in s teboj ni prav nič narobe. Težave, zelo resne težave imajo mladeniči, ki se te lotevajo. Gre za najstnike, ki so negotovi, prestrašeni, nevedni ali celo trpinčeni ali zanemarjeni v družini in se v resnici bojijo vsakega, ki je boljši ali pametnejši in uspešnejši od njih. Ker se ne upajo spoprijeti s teboj na področju znanja, obnašanja, uspeha, jim ne ostane drugega kot provociranje, podtikanje, smešenje. Verjemi mi, da jih žre in pekli, ker se ne odzivaš, ker te, vsaj na zunaj ni videti, niso spravili v kot, ker niso dosegli svojega cilja – zlesti nad tabo.
Zato ostani še naprej trdna in močna. Na koncu boš zmagala ti! Bi pa jaz na tvojem mestu le povprašala razredničarko, ali ne bi nemara bilo dobro, da se ona pogovori glede obnašanja z omenjeno trojico in morda tudi z njihovimi starši. Učitelji vendarle niso na šoli zgolj za to, da vam natočijo svežega znanja, ampak je njihova naloga tudi, da skupaj s starši iz svojih učencev naredijo spodobne odrasle in odgovorne ljudi. O medvrstniškem nasilju pa si preberi v tokratnem Pilu, mogoče ti bo tudi pomagalo.
Obvestila
Veliki literarni natečaj "NAJST"
Sodelujte na natečaju "NAJST," ki ga najdete v rubriki FESTIVAL!
Dogodek je del programa bralne kulture, ki ga sofinancira Javna agencija za knjigo Republike Slovenije.
AKTUALNO
Kaj imata skupnega Tina Maze in Ana Praznik
Tina Maze in Ana Praznik sta uspešni in znani Slovenki, ki jima je skupno tudi, da sta bili ... več
PILOVA LESTVICA
GLASUJ ZA NAJ SKLADBO
Pogosta vprašanja
Oglas
KNJIŽNA LESTVICA
NAKLJUČNI VIC
Taksist
V temni noči taksist pobere osamljenega pešca. Med vožnjo molčita, po dobrih desetih minutah pa potnika nekaj zanima, zato narahlo potrka taksista po rami. Ta zakriči, izgubi oblast nad vozilom, se skoraj zaleti v avtobus, a se v zadnjem hipu uspe rešiti s sunkovitim obratom volana. Taksi nato poskoči čez visok robnik na pločnik, kjer taksistu končno uspe ustaviti avto nekaj centimetrov pred izložbenim oknom. Sledi trenutek tišine. Potnik se prestrašeno opraviči: »Oprostite, nisem si mislil, da vas bo moja kretnja tako prestrašila ...« Ko voznik pride k sebi, mu odgovori: »Pravzaprav niste krivi vi ... Danes je moj prvi dan v službi taksista, prej sem pa 20 let vozil mrliški avto.«