Zdravo!
Sovražim, kadar so ljudje ponosni na to, kar sem storila s sabo, njihove besede uporabim kot jezo, da lažje porabim kalorije pri obroku, ki se je že od začetka zdel kot pregrešek. Ali ko mi povejo, da oni samo workoutajo, namesto da jejo. Kot da nikoli nisem delala trebušnjakov, dokler ni bilo vse črno in modro. Ko se postavim na tehtnico in pogledam nanjo, o teh številkah razmišljam cel dan. Ko ti lahko v sekundi točno povem, koliko kalorij je v stvari, ki jo ješ. Ko se trudim jest, mi dan pokvari punca, ki po celi šoli razlaga, da danes še nič ni jedla, kot da je to nekaj, na kar bi bil ponosen, nehaj hvaliti pekel nekoga drugega. Anoreksija ni trend, vsak dan je boj za preživetje. Ni izbira.
Draga EDorlife!
Pa še kako prav imaš. Res so se nam podrla nekatera osnovna življenjska merila, res izgubljamo kompas, na vrh seznama prednosti so se nam pritihotapile vrednote, ki to niso in na tem seznamu sploh ne bi smele biti. Eno takšnih nesprejemljivih življenjskih vodil je – pohlep je lep. Ali pa, stari ljudje so zgolj breme. V sodobnem času vse pogosteje slišimo, begunci in migranti so si sami krivi, da bežijo, da so revni, nimajo kaj početi med nami, čeprav so lačni in se vojskujejo z izdatno pomočjo prav tega tako »pametnega« bogatega in razvitega sveta … In v ta nabor sodobnih neumnosti prav gotovo sodi filozofija, da je za lepoto treba stradati, da so izogibanje hrani, preskakovanje obrokov in fitnesiranje do onemoglosti najvišji in najpomembnejši življenjski cilji.
Filmska, bolje rečeno hollywoodska scena in modna industrija nam je prodala zgodbo, da je stradanje zdravo, da je suhost lepotni ideal. Odrasli so to izumili, mladostniki na to nasedli. Zdaj pa imamo generacijo, ki, kot sama praviš, velik del življenja razmišlja o številkah na tehtnici in koliko kalorij izgine pri petih minutah vadbe na steperju in koliko kalorij je v treh žlicah ovsenih kosmičev. Priznam, noro! Ampak še bolj je noro, da se odrasli ne zganemo. Problem je namreč postal velik, vse preveč je mladostnikov, ki morajo poiskati tako zdravniško kot psihološko pomoč. Vsi alarmni zvonci bi morali doneti, v šolah bi morali redno obravnavati ta problem, ki ni zgolj stvar prehrane, ampak tudi življenjskih vrednot, pa samo tu in tam slišimo glas strokovnjakov, ki se sliši zgolj kot glas vpijočega v puščavi.
Zdaj se bo spet našel kakšen sila pameten, ki bo iz teh mojih besed sklepal, da navijam za debelost, kot so si izmislili, da nagovarjam mladostnike k cepljenju proti koroni. Ne, ljubčki moji, kot bi rekel moj prijatelj Geza, jabolko in korenček na dan podita zdravnika stran! Ne bom se pretvarjala in delala boljše, kot sem. Kakšen kilogram manj bi tudi meni prišel prav. Geza me res tolaži, da »prazna vreča ne stoji«, a se zavedam, da uravnotežena prehrana in zmerno, a redno gibanje prispevata k dobremu počutju in boljšemu zdravju. Ne z enim ne z drugim nimam nobenih težav, kar pa seveda ne pomeni, da bom zdaj stradala, da bosta na meni samo kost in koža, in tekmovala s kakšno manekenko, ali pa se basala, ker je hrana tako dobra, da se bom valila po plaži kot ogromen napihnjen rožnati flamingo.
Sloviti ITM ali indeks telesne mase je sicer dobrodošel usmerjevalnik, ne smemo pa postati njegov suženj in celo, kot to počno nekateri, pretiravati v drugo skrajnost, češ manjše so številke, boljše je. Po pameti je treba jesti, mi je oni dan dejal mesar na koncu ulice, ki mi je ob svoji kar precejšnji teži »razložil«, kaj je zanj pametna in zdrava prehrana: »Justi, jaz pojem tri pice, ampak se izogibam šunke na njej!« Upam, da ne boste resno vzeli njegovega modela zdravega prehranjevanja, a tudi tistega drugega nasveta ne, ki sem ga slišala, prisežem, čisto nehote, pri sosednji mizi, ko sem na soncu srebala kavico ob Ljubljanici. Ta se namreč glasi: »Rada imam pico, a ker živim zdravo in pazim na težo, pojem samo gobice s pice!«
Če to reče odrasla oseba, potem se ne čudim, da vsa ta evforija okrog hrane mimogrede zavede kakšnega mladostnika. Ko preberem oglasno sporočilo o čudežnem napitku, ki za samo 84 evrov vašo težo zmanjša za 22 kilogramov v 14 dneh, bi najraje poklicala policijo in prosila, naj spravijo za zapahe takšnega lažnivca, ki zna ogroziti kakšno zdravje, če ne celo življenje. Ljubčki, bodite vsaj vi pametni. Jejte zmerno, raznovrstno in gibljite se čim več. Tehtnica je zgolj pripomoček in ne vrhovni poglavar! Ideal ne moreta biti niti glavni lik filma Hiša debele mame niti manekenka z 38 kilogrami. Pa še nekaj. Vse več je modnih agencij in modnih oblikovalcev, ki ne želijo videti na modnih stezah presuhih deklet. Pa jih je le srečala pamet.
Obvestila
Veliki literarni natečaj "NAJST"
Sodelujte na natečaju "NAJST," ki ga najdete v rubriki FESTIVAL!
Dogodek je del programa bralne kulture, ki ga sofinancira Javna agencija za knjigo Republike Slovenije.
AKTUALNO
Kaj imata skupnega Tina Maze in Ana Praznik
Tina Maze in Ana Praznik sta uspešni in znani Slovenki, ki jima je skupno tudi, da sta bili ... več
PILOVA LESTVICA
GLASUJ ZA NAJ SKLADBO
Pogosta vprašanja
Oglas
KNJIŽNA LESTVICA
NAKLJUČNI VIC
Taksist
V temni noči taksist pobere osamljenega pešca. Med vožnjo molčita, po dobrih desetih minutah pa potnika nekaj zanima, zato narahlo potrka taksista po rami. Ta zakriči, izgubi oblast nad vozilom, se skoraj zaleti v avtobus, a se v zadnjem hipu uspe rešiti s sunkovitim obratom volana. Taksi nato poskoči čez visok robnik na pločnik, kjer taksistu končno uspe ustaviti avto nekaj centimetrov pred izložbenim oknom. Sledi trenutek tišine. Potnik se prestrašeno opraviči: »Oprostite, nisem si mislil, da vas bo moja kretnja tako prestrašila ...« Ko voznik pride k sebi, mu odgovori: »Pravzaprav niste krivi vi ... Danes je moj prvi dan v službi taksista, prej sem pa 20 let vozil mrliški avto.«