Živijo Justi!
Si naj tetka v galaksiji, ampak to že veš. Torej, imam problem. Na taboru sem spoznala fanta, ki mi je bil všeč in sva se nekako dobro ujela. Občutek sem imela, da sem tudi jaz všeč njemu, ampak noben od naju ni naredil prvega koraka. Med karanteno sem malo pozabila nanj ... Zdaj pa ga pogosto srečujem na hodniku v šoli. Rada bi mu povedala, da mi je všeč, ampak ne vem, kako. Je leto dni starejši od mene in ga res redko srečam. Ne vem, kako naj se opogumim in mu povem, kaj čutim do njega. Imam samo še mesec dni, potem so že poletne počitnice! Prosim pomagaj mi.
Čavči, LoveGirl!
Ah, ta presneti prvi korak. Meni se zdi, da je to eden najstarejših problemov sodobne civilizacije; mene je mučil, moje prednike je mučil, mojo vnukinjo Anjo je mučil, starodobne in sodobne filozofe in psihologe je mučil in jih še vedno muči. Ne vem, če sem o kateremkoli problemu medčloveških odnosov napisala toliko razmišljanj in nasvetov kot o tem vražjem »prvem koraku«, ki naj premosti »grozen« prepad, ki naj bi povezal dve osebi, ju združil, jima spremenil življenje, osrečil … pa ga je tako težko narediti. Poštar Geza je nekoč z nasmehom dejal, Justi, ne boš verjela, a kot najstnik bi si raje pustil izdreti dva zoba, kot pa nekemu dekliču povedal, da se mi dopade. Ma kaj dva, kar štiri, je smeje dodal.
Imam pa občutek, da smo nekoč in tudi danes vsi po malem delali isto napako in pri teh stvareh izbrali bližnjico, hkrati pa nismo bili pripravljeni sprejeti možnosti, da nekomu nismo všeč. »Bližnjico,« boste rekli. Ja, prav bližnjico sem imela v mislih. Vsi, no ja, skoraj vsi, se sprašujejo oziroma mene sprašujejo, »kako naj mu povem, da mi je všeč, ko pa se mi zdi, da me niti opazi ne«, ali pa »do mene se vede zgolj kot prijatelj in ne vem, ali kaj čuti«. Hočemo odgovor takoj, pa po možnosti ne več kot dveh stavkov.
Ampak v življenju in odnosih med ljudmi poti do sočloveka, še posebej pa poti do srca, vodijo po ovinkih in obvoznicah. Mogoče je, denimo v tem tvojem primeru, stopiti pred njega in reči: »Živijo, ti si meni všeč, upam, da si tudi ti ne zamišljaš življenja brez mene!« Bum, naravnost, pa kar bo, bo. Ampak to se redko izide. Mogoče v kakšnem filmu. Največkrat se tisti na drugi strani kar ustraši te iskrenosti in neposrednosti. Kaj pa, če bi vseeno šli malo naokrog? Z navadnim, dajem v razmislek, vprašanjem: »Hej, kako si, kam pa te letos nese na počitnice?« Morda nekaj v smislu: »Danes pa sonce žge, v ustih imam Saharo, a se mi pridružiš na drinku?« Morda, ne vem, nekaj takšnega: »Kmalu imam rojstni dan, sanja se mi ne, kako naj ga pripravim, imaš morda idejo …?« Zakaj to ne bi bil prvi korak? Ni usoden, po njegovi reakciji ti ne bo treba zardevati, ni se ti treba vnaprej bati odgovora, dobila pa boš prvo informacijo, ali se rad pogovarja s teboj, ali mu je nerodno, kako razmišlja. Potem še mimogrede predlagaš, da ti, če mu kaj uporabnega glede kakšne dobre knjige med počitnicami kapne v glavo, sporoči na to in to telefonsko številko, sicer »sem tudi na fejsu«, omeniš mimogrede.
To so ti prvi koraki. Videti je preprosto. In tudi je preprosto. Čisto navaden klepet, ki pa lahko marsikaj pove. Meni pa se zdi, da nas bolj kot neiznajdljivost v pogovoru, nejasnost, kako pogovor začeti, skrbi negativni odgovor, zavrnitev. Bojimo se, da bomo dobili jasen namig, da nekomu nismo všeč, in se nam sesujejo sanje. Tega pa nihče ne mara. Težko sprejmemo preprosto resnico, da vsem nikoli ne bomo všeč. Že vnaprej se počutimo poraženci, osramočeni. In da tega ne bi doživeli, smo raje tiho, raje čakamo, da bo on ali ona naredil tisti prvi korak, pozabljamo pa, da se najbrž tudi on ali ona počasi, na majhnem ognju duši v istem zosu.
»Življenje je,« pravi poštar Geza, medtem ko sklonjen nad šahovsko ploščo študira, kako premagati soseda Milivoja, »sestavljeno iz zmag in porazov, iz prijetnih in neprijetnih dogodkov, veselja in razočaranj, na koncu pa je izid največkrat – neodločen. Ampak, kdo bi to izmeril?« V jeseni, ko se šola znova začne, pa kar pogumno. Celo poletje imaš časa za izdelavo seznama nedolžnih vprašanj, s katerimi boš začela pogovor, da bi na koncu prišla do tistega odgovora, ki te najbolj zanima. Srečno!
Obvestila
Veliki literarni natečaj "NAJST"
Sodelujte na natečaju "NAJST," ki ga najdete v rubriki FESTIVAL!
Dogodek je del programa bralne kulture, ki ga sofinancira Javna agencija za knjigo Republike Slovenije.
AKTUALNO
Kaj imata skupnega Tina Maze in Ana Praznik
Tina Maze in Ana Praznik sta uspešni in znani Slovenki, ki jima je skupno tudi, da sta bili ... več
PILOVA LESTVICA
GLASUJ ZA NAJ SKLADBO
Pogosta vprašanja
Oglas
KNJIŽNA LESTVICA
NAKLJUČNI VIC
Zgodovina
Janezek se pogovarja s svojim prijateljem pa mu reče:,,Ves kaj sem razmišljal?” Prijatelj vpraša: kaj? Janezek: Se spomniš kako se pri zgodovini učimo o tem kako so včasih pisali v risbah. In ves da je res da se zgodovina ponavlja saj danes delamo enako😂😌👍😉🤨😎🥵🥶