Varno na spletu
V prejšnji številki smo nanizali nekaj nasvetov za uravnoteženje učenja in spremljanje vsebin na družbenih omrežjih. Za dobro počutje in boljši uspeh je dobro, da smo pozorni na to, koliko časa preživimo na internetu. Tako, kot je pri hrani pomembno, kaj in koliko pojemo, je tudi pri uporabi interneta pomembno, da zaslone uporabljamo zmerno in smo pri tem kritični do vsebin, ki jih spremljamo. Saj vemo, da vse vsebine na družbenih omrežjih niso prijetne, resnične, poučne in zabavne. Hitro se nam kaj hitro lahko zgodi, da nas vsebine na internetu tako pritegnejo, da nam zmanjka časa za druge dejavnosti. Preveri in preizkusi spodnja priporočila, nato pa spremljaj, kako bolje upravljaš s svojim časom.
DOLOČI SI POSEBEN ČAS ZA DRUŽBENA OMREŽJA
Uvedi čas, ko boš pregledoval/-a družbena omrežja izven časa za učenje. S tem, ko si določiš, kdaj boš uporabljal/-a družbena omrežja, se bodo tudi drugi okoli tebe navadili, kdaj si dosegljiv-a. Za čas, ko ne uporabljaš družbenih omrežij, si onemogoči obvestila za aplikacije. Nenehna obvestila prekinjajo tvojo koncentracijo in tisto, kar takrat počneš.
Lahko si pomagaš tudi z aplikacijami, ki jih najdeš na svojem mobitelu, in si z njimi enostavno omejiš in spremljaš čas, ki ga želiš preživeti na družbenem omrežju, npr. TikToku. Pomembno je, da digitalni svet raziskujemo odgovorno in zmerno.
Digitalni odklop
Zagotovo si že slišal/-a za diete. Kaj pa internetni detoks, ko se odklopimo od zaslonov in interneta? Za svoje počutje smo odgovorni sami, in da se bomo počutili kul, je včasih smiselno, da si poiščemo zabavo in tudi druge aktivnosti, pri katerih interneta ne potrebujemo. Odklop od mobitela, tablice ali računalnika (velja pa tudi za TV) naj traja nekaj ur na dan ali en dan na teden, lahko pa tudi cel teden.
Vemo, sliši se zelooo kruto, pa vseeno poskusi, presenečen/-a boš, kako zabavno je lahko tudi brez zaslonov. Najtežje je začeti, ampak to ti bo pomagalo pri organiziranju šolskega dela in boljšemu upravljanju časa.
Danes si skorajda ne predstavljamo življenja brez mobilnih naprav in interneta, saj nam marsikaj olajšajo, prihranijo čas in nas povezujejo. Pomembno pa je, da vzdržujemo stike s prijatelji tudi v živo. Sodelovanje v športu in pri drugih družbenih dejavnostih lahko zagotovi zdravo ravnovesje med digitalnim in analognim svetom. Do naslenje številka PIL-a ti želimo varno in preudarno uporabo mobitela, interneta in družbenih omrežij.
Pri pripravi vsebin sodelujemo s Centrom pomoči pri prekomerni rabi interneta LOGOUT - www.logout.org.
Vprašanje
Kako vam je všeč zgodba v Pilu?
AKTUALNO
Veliko navdiha in praktičnih napotkov - Pilovi podcasti in webinarji
Z vami lahko delimo veliiiiko navdiha! V okviru festivala Najst, ki je potekal jeseni 2024, je Urška ... več
PILOVA LESTVICA
GLASUJ ZA NAJ SKLADBO
Pogosta vprašanja
KNJIŽNA LESTVICA
NAKLJUČNI VIC
Dedek
Učiteljica vpraša Janezka: "Kako se sklanja dedek?".
Janezek ji odgovori: "Brez palice težko."