Varno na spletu
Deljenje fotografij je dandanes nekaj povsem običajnega, a to nikakor ne pomeni, da je tudi varno. Z njihovo objavo dejansko izgubimo nadzor nad njimi. Nekatere aplikacije in spletne strani si jemljejo pravico, da jih uporabljajo v različne namene brez vednosti uporabnika, zlorabijo jih lahko tudi tisti, ki sledijo našim objavam. Nikakor pa ne smemo pozabiti, da na družbenih omrežjih svoje žrtve iščejo različni kriminalci, prevaranti in storilci spolnih zlorab.
Najbrž si že vajen/a, da na Instagramu prejmeš celo serijo selfijev, ko si najboljša prijateljica omisli novo frizuro. Sošolec z vsemi deli zmagovalne fotografije z nogometne tekme in tudi tvoji starši najbrž včasih delijo utrinke z vašega dopustovanja. Pa je to v redu?
Velikokrat slišan rek »Kar je enkrat na spletu, tam za vedno tudi ostane« še kako velja, ko gre za fotografije. Z le nekaj kliki lahko do njih namreč dostopa vsakdo, še posebej, če so tvoje nastavitve profila javne. Tudi če jih kasneje izbrišeš, je lahko že prepozno, saj jih je v tem času nekdo lahko shranil in celo uporabil v slabe namene. Zato je zelo pomembno, da najprej nastaviš svoj profil na zasebno, nato pa naj sledijo še spodnji nasveti.
Ključna pravila za pošiljanje
Preden pošlješ svoje fotografije, imej vedno v mislih nekaj ključnih stvari. Pošiljaj jih samo osebam, ki jih poznaš osebno in jim zares zaupaš. Ko nekoga šele spoznaš na spletu in te prosi za fotografijo, ni pametno, da jo pošlješ. Mu zaupaš, ker ti je on prvi poslal svoj selfie? Tudi v tem primeru je potrebna previdnost, saj ni nujno, da je na njem zares on. Včasih je enostavno pozabiti, da na drugi strani zaslona sedi popoln neznanec, še posebej če se pogovarjata že nekaj časa in si zaupata stvari. Na spletu se je zelo preprosto izdajati za nekoga drugega in tako si morda sploh ne dopisuješ s 13-letno Pio, ampak s 45-letnim Jožetom s slabimi nameni, zato previdnost ni odveč.
Tudi če se pogovarjaš s sošolcem, ki ga poznaš tudi v živo, pa se izogni pošiljanju fotografij, na katerih si pomanjkljivo oblečen ali počneš kaj, kar ne želiš, da vidijo vsi. Precej enostavno vprašanje, ki si ga vedno zastaviš, naj bo – ali bi mi bilo vseeno, če to fotografijo vidijo moji starši, učitelji, sosedje, neznanci ali moj delodajalec čez 15 let?
Kaj pa, če si fotografijo že poslal?
Včasih zaradi zamegljene presoje, pritiska drugih ali sodelovanja v kakšnem popularnem izzivu tvoja podoba kljub vsemu pristane na spletu, čeprav si tega ne želiš. V tem primeru najprej poišči osebo, ki ji zaupaš in ti bo v pomoč. Najbolje je, da poveš staršem ali učiteljem. Čeprav je to zadnja stvar, ki bi jo želel deliti z njimi, imej v mislih, da ti lahko pomagajo samo, če vedo, kaj se dogaja. Ne odlašaj predolgo, saj imaš več nadzora, kadar ukrepaš hitro.
V določenih primerih je nezakonito, ko nekdo objavi tvojo fotografijo, še posebej, če si na njej preveč razgaljen. Policija mlade, ki delijo lastne fotografije, večinoma obravnava kot žrtve, preganjajo pa tiste, ki te fotografije delijo naprej in zlorabljajo. Če takšno fotografijo pomotoma objaviš sam, jo čim prej odstrani ali prosi osebo, ki jo je objavila, naj jo izbriše.
Vedno lahko fotografijo prijaviš – vsako družbeno omrežje že ima to opcijo. Ob fotografiji poišči opcijo »prijava« oziroma »report« in upravljavce strani obvesti, da oseba krši pogoje njihove uporabe. Kadar gre za resno kaznivo dejanje, lahko storilca prijaviš tudi policiji.
Imaš vprašanje?
Telemach in Safe.si nam pomagata pri spoznavanju pravil varne uporabe spleta. Ne pozabi, da se vedno lahko obrneš tudi na TOM telefon (116 111), kjer bodo na tvoja vprašanja prav tako odgovorili strokovnjaki.
AKTUALNO
Veliko navdiha in praktičnih napotkov - Pilovi podcasti in webinarji
Z vami lahko delimo veliiiiko navdiha! V okviru festivala Najst, ki je potekal jeseni 2024, je Urška ... več
PILOVA LESTVICA
GLASUJ ZA NAJ SKLADBO
Pogosta vprašanja
KNJIŽNA LESTVICA
NAKLJUČNI VIC
Novice
Janezek pride domov in reče očetu “Imam eno dobro in eno slabo novico. Dobra je pri matematiki sem dobil 5. Slaba pa, da je to laž. Dobil sem cvek.