Varno na spletu
Predstavljaj si, da ti mobitel na busu pade iz torbe ali da ti ga ukradejo, s čimer lahko izgubiš vse, kar imaš na njem. Vse fotke in vse klepete, vse videe in vsa e-sporočila. Še huje – kaj, če prav ta trenutek nekdo bere tvoja sporočila in brska po tvojih fotkah? Ja, zelooo neprijetno.
Zato je tudi zelooo pomembno, da z mobitelom ravnaš skrbno. Če ga izgubiš, je to lahko velika težava. In seveda, kaj bodo rekli starši, ki so ti pred kratkim kupili mobitel? Pametno je torej paziti na svoj mobitel in na to, kako ga uporabljaš. Če pa ga slučajno izgubiš, naredi vse, kar se da, da zaščitiš podatke, ki so na njem, in da ga morda dobiš nazaj.
Zaščita mobitela, ki ti pomaga ob kraji ali izgubi
Gremo po vrsti. Mobitel imej zaščiten z geslom ali s prstnim odtisom ali s prepoznavo obraza (FaceID). Tako tat ali radovednež ne bo mogel brskati po njem. Če imaš veliko fotografij, jih z mobitela prenesi v kakšno aplikacijo za fotografije; tako boš imel tudi, če mobitel izgubiš, fotografije še vedno shranjene na varnem. SIM-kartico imej zaščiteno z geslom. Tako je nepridiprav ne bo mogel uporabiti v drugem mobitelu in ti narediti stroškov.
Krajo ali izgubo mobitela takoj prijavi Policiji in svojemu operaterju. Ko boš obvestil operaterja, bo ta uredil blokado tvoje SIM-kartice. S tem preprečiš morebitne stroške klicev ali sms-ov. Seveda pa ne pozabi obvestiti niti svojih staršev, ki ti lahko pri tem pomagajo.
Nasveti višjega inšpektorja Haceta
Poznaš inšpektorja Haceta iz filma Gajin svet? Spodaj si lahko prebereš nekaj njegovih nasvetov.
- Mobitela ne puščaj brez nadzora.
- Povsod, kjer je gneča, imej torbico, v kateri imaš mobitel, vedno zaprto.
- Shranjevanje mobitela v žepu na zadnji strani hlač ni najvarnejše.
- Ko si s prijatelji in greš na WC, naj gre mobitel s teboj. V lokalih ga ne puščaj na mizi.
- Še posebej bodi pozoren na mobitel na kopališčih, plažah, v telovadnicah in podobnih mestih.
- Ob izgubi ali kraji mobitela takoj obvesti Policijo in svojega operaterja.
Deljenje svoje lokacije
Z mobitelom lahko deliš svojo trenutno lokacijo. To je lahko super uporabno, če izgubiš mobitel, saj ti lahko tisti, ki vidi lokacijo tvojega mobila, pomaga pri tem, da ga najdeš. V aplikaciji Google Maps je postopek delitve lokacije čisto enostaven, hkrati pa ti omogoča, da lahko z nekaj kliki tudi prekličeš deljenje.
Ampak bodi previden; deli lokacijo na svojem mobitelu samo s tistimi, ki jim resnično zaupaš.
Več o naslednji temi
V naslednji številki PIL-a bomo več povedali o tem, kaj moraš storiti, če želiš vedno dostopati do podatkov, fotografij in videov - tudi, če ostaneš brez mobitela ali tablice.
Vprašanje
Kako vam je všeč zgodba v Pilu?
AKTUALNO
Veliko navdiha in praktičnih napotkov - Pilovi podcasti in webinarji
Z vami lahko delimo veliiiiko navdiha! V okviru festivala Najst, ki je potekal jeseni 2024, je Urška ... več
PILOVA LESTVICA
GLASUJ ZA NAJ SKLADBO
Pogosta vprašanja
KNJIŽNA LESTVICA
NAKLJUČNI VIC
Ribe
Zakaj ribe plavajo?
Ker ne morajo hoditi.