Varno na spletu
Ogled novega filma v kinu, plačevanje platform s pretočnimi vsebinami in nakup nove videoigre ali druge programske opreme za napravo lahko pomenijo velik strošek.
Mnogi si zato storitve in vsebine na računalnik ali telefon naložijo s prenosom s spletnih strani s piratskimi vsebinami, pri tem pa se ne zavedajo nevarnosti tega dejanja.
Spoštujmo avtorske pravice
Piratsko prenašanje je priljubljen način deljenja datotek, deluje pa tako, da se datoteke prenesejo neposredno med uporabniki. Takšen prenos sam po sebi ni kazniv, je pa kaznivo prenašanje datotek z zaščitenimi avtorskimi pravicami. V tem primeru gre namreč za krajo, kar je kaznivo dejanje. Gotovo tudi tebi ne bi bilo všeč, če bi sam vložil veliko časa in truda v izdelek, ki bi ga nato prijatelji kopirali, namesto da bi ga kupili pri tebi. Si vedel, da v Združenih državah Amerike vsako leto službo izgubi 70.000 ljudi samo zaradi ilegalnega prenosa glasbe?
Ranljivost za napad
Poleg tega, da je prenašanje avtorsko zaščitenih vsebin kaznivo dejanje, je lahko tudi nevarno, saj pri nalaganju vsebin ne veš, kakšno datoteko si prenesel na svojo napravo in ali ji ni morda priložen virus oziroma drug škodljiv program. Z nalaganjem škodljive programske opreme lahko pokvariš svojo napravo ali izgubiš podatke, ki jih imaš na njej. Škodljivi programi lahko tudi pridobijo dostop do tvojih podatkov ali prevzamejo nadzor nad vgrajeno spletno kamero in drugimi komponentami naprave.
Nedelujoči in zastareli programi
Programi, ki jih piratsko naložiš na napravo, pogosto ne delujejo ali pa delujejo le za kratek čas. Poleg tega so naloženi ilegalni programi nepopolna različica originalnega in jih zaradi tega ne moreš sproti posodabljati, kar spet pomeni grožnjo za nedelovanje. Posodobitve programov so namreč ključnega pomena za dobro uporabniško izkušnjo in preprečevanje hekerskih napadov in vdorov.
Kako lahko piratsko nalaganje programov nadomestiš z varno rešitvijo?
- Veliko ponudnikov programov omogoča uporabo v okrnjeni brezplačni različici, ki za domačo uporabo zadostuje večini uporabnikov.
- Šolske naloge lahko pišeš v alternativnih brezplačnih programih, prav tako lahko v brezplačnih programih urejaš fotografije.
- Preveri, ali ima podjetje, ki ponuja želeni program, aktualne akcije ali popuste za šolarje. Pogosto ponujajo tudi brezplačno poskusno obdobje.
- Če program potrebuješ res nujno in z vsemi funkcijami, odštej nekaj evrov in si naloži originalnega. S tem skrbiš za pravično plačilo ljudi, ki so ga naredili, in varuješ svoje podatke.
- Film, ki si ga želiš ogledati s prijatelji, si lahko izposodite v spletni kinoteki in ogledate skupaj. Če si zraven pripravite še pokovko iz mikrovalovne pečice, boste kino izkušnjo doživeli doma, pri tem pa bo strošek na osebo le nekaj evrov.
Imaš vprašanje?
Telemach in Safe.si nam pomagata pri spoznavanju pravil varne uporabe spleta. Lahko se obrneš tudi na TOM telefon (116 111), kjer strokovnjaki odgovarjajo na vsa tvoja vprašanja.
Obvestila
Veliki literarni natečaj "NAJST"
Sodelujte na natečaju "NAJST," ki ga najdete v rubriki FESTIVAL!
Dogodek je del programa bralne kulture, ki ga sofinancira Javna agencija za knjigo Republike Slovenije.
AKTUALNO
Kaj imata skupnega Tina Maze in Ana Praznik
Tina Maze in Ana Praznik sta uspešni in znani Slovenki, ki jima je skupno tudi, da sta bili ... več
PILOVA LESTVICA
GLASUJ ZA NAJ SKLADBO
Pogosta vprašanja
Oglas
KNJIŽNA LESTVICA
NAKLJUČNI VIC
Merry Christmas
Kaj dela Božiček z metrom? Meri christmas!