Varno na spletu
Januar, konferenca, testi, spraševanja. Vemo, naporen mesec bo. Si kdaj občutil/a, da ti družbeni mediji in mobitel jemljejo čas, ko bi moral/a biti osredotočen/a na učenje? Si že kdaj odprl/a učbenik, a si se znašel/la na Instagramu, ne da bi vedel/a, kako si prišel/la tja? To se dogaja mnogim. Sploh pred počitnicami, ko so ocenjevanja na višku. Temu s tujko pravimo prokrastinacija. Pomeni, da s šolskim ali kakim drugim opravilom odlašamo, čeprav se zavedamo, da to ni dobro. Vsaj za znanje in ocene.
Vsi smo se že srečali s tem. Obstaja kar nekaj preprostih, a učinkovitih trikov, ki nam lahko pomagajo. In na testih nam bo šlo veliko bolje.
Prijazno okolje za učenje in tvoj mobitel
Za mobitel (no, seveda to velja tudi za TV, tablico ali računalnik) je najboljše, če med učenjem ni v tvoji neposredni bližini. Ker pa to vedno ne gre, si organiziraj začetni zaslon mobitela tako, da imaš orodja za učenje in izobraževalne aplikacije v ospredju, aplikacije družbenih medijev pa prestaviš na manj dostopna mesta.
Čas za mobitel in družbena omrežja
Ja, mobitel imamo zato da ga uporabljamo. A vseeno, takrat, ko imaš v šoli veliko dela in učenja, si enostavno določi čas za pregledovanje mobitela in družbenih omrežij, ki naj bo izven časa za učenje. Seveda pa naj ne bo čas, namenjem mobitelu takrat, ko bi moral/a spati in se spočiti za naslednji dan. in tudi profil TikTok nekega vplivneža naj ne bo zadnja stvar, ki jo pogledaš, preden zaspiš.
Oblikuj svoj urnik učenja
Vsi vemo, da je težko začeti z učenjem. Lahko pa začneš s kratkimi časovnimi obdobji osredotočenega učenja ali dela, na primer 25 minut, nato pa si vzemi petminutni odmor. Ta tehnika, znana kot pomodoro, ti lahko pomaga pri premagovanju začetne nevolje do dela. Kasneje seveda podaljšuj čas učenja, ampak ne predolgo, seveda. Odmor je skoraj tako pomemben kot samo učenje.
Odmooooor
Ko si med učenjem vzameš odmor, raje ne brskaj po internetu in ne glej družbenih medijev. Izberi lahkotne aktivnosti brez zaslona, kot so kratek sprehod ali meditacija, ali na hitro poglej kako revijo. Ali pa se samo udobno usedi ali uleži in si predstavljaj, kako boš uspešno pisal/a test. To je pogosta metoda uspešnih športnikov. Morda so tudi zaradi tega uspešni. Poskusi.
V naslednji številki PIL-a bomo nanizali še nekaj nasvetov za uravnoteženo uporabo mobitela med učenjem, delom in treningom. Do takrat pa varno in preudarno uporabljaj mobitel, internet in družbena omrežja ter se čimveč druži s prijatelji.
Pri pripravi vsebin sodelujemo s Centrom pomoči pri prekomerni rabi interneta LOGOUT - www.logout.org.
Obvestila
Veliki literarni natečaj "NAJST"
Sodelujte na natečaju "NAJST," ki ga najdete v rubriki FESTIVAL!
Dogodek je del programa bralne kulture, ki ga sofinancira Javna agencija za knjigo Republike Slovenije.
AKTUALNO
Kaj imata skupnega Tina Maze in Ana Praznik
Tina Maze in Ana Praznik sta uspešni in znani Slovenki, ki jima je skupno tudi, da sta bili ... več
PILOVA LESTVICA
GLASUJ ZA NAJ SKLADBO
Pogosta vprašanja
Oglas
KNJIŽNA LESTVICA
NAKLJUČNI VIC
Morski zajec
Zakaj zajec ne plava?
Ker nima plavuti!