Varno na spletu
Hej ti! Poznaš tisto, ko pustiš mobitel na mizi, greš na wc in ko prideš nazaj, se frendi režijo ter nekaj šušljajo drug drugemu? Nato pa zvečer opaziš na svojem TikTok profilu video, ki ga nisi ti objavil? Kaj pa tisto, ko po treningu čudežno mrkne Instagram profil? Ali pa so se na mobitelu znašle aplikacije, ki jih nisi nikoli naložil?
Vse to se lahko zgodi, če ne skrbiš za varnost svojega mobitela. Spodaj si v minutki preberi, kako lahko na dva preprosta načina poskrbiš za varnost.
Z zaklepanjem ekrana si zagotoviš varnost
Najbolj enostavno varovanje mobitela je zaklep zaslona z dobrim geslom. To geslo je lahko določena številka ali pa vzorec, ki ga narišeš s prstom. Večina mobitelov ponuja še zaklepanje z biometričnim geslom, ki mobitel odklene s tvojim prstnim odtisom (saj veš, da na svetu nima nihče takšnega prstnega odtisa kot ti, kajne?) ali s prepoznavo obraza s sprednjo kamero (ja, tudi tvoj obraz je unikaten).
Koristno pa si je nastaviti še samodejno zaklepanje zaslona, ki po kratkem času (npr. po minutki) napravo zaklene. Tako se učinkovito izogneš neprijetnim situacijam, ki jih zlorabijo frendi za neumnosti v trenutku, ko pogledaš stran. Še več, če boš mobitel izgubil ali pa bo ukraden, si drugi s podatki na njem ne bodo mogli kaj veliko pomagati, saj do njih ne bodo prišli brez gesla.
Dobro geslo je zlata vredno
Dobro geslo je dolgo in sestavljeno iz črk, številk in drugih, t. i. posebnih znakov. Sliši se zapleteno, a s premislekom lahko hitro prideš do zanimivih in zapomnljivih kombinacij, kI tvorijo dobro geslo.
Predlagamo, da si za geslo izmisliš stavek, v katerem določene črke zapišeš z veliko začetnico, določene pa zamenjaš s števkami, ki so podobne črkam (recimo namesto e/E zapišeš številko 3). Primer: MojPesJeZeloLacen tako postane M0jP35J3Z31014c3n. Ne pozabi na piko na koncu povedi ali pa uporabi kak drug poseben znak, poleg ločil so to recimo #, @, & itd. Takšno geslo pa je zaradi zapletenih kombinacij izredno težko uganiti. Včasih je v geslu potrebno uporabiti še znak, recimo piko, vejico, vezaj, klicaj. Še bolje pa bo, da si ob dobrem geslu na vseh aplikacijah vklopiš dvofaktorsko avtentifikacijo.
Kako Gaja zavaruje svoj Facebook profil?
V filmu Gajin svet 2 si lahko ogledaš, kaj se lahko zgodi, če je tvoj profil zaščiten z zeloooo slabim geslom. Kaj pa se je Gaja naučila iz svoje napake?
"Dobro geslo ti lahko prihrani najmanj zadrego pred vsemi, lahko pa tudi prepreči še kaj več. Zato si vzemi čas in si za vsako aplikacijo posebej izberi unikatno geslo, ki bo varno in bo samo tvoje."
Več o naslednji temi
V naslednji številki PIL-a bomo več povedali o tem, kaj moraš storiti, če izgubiš mobitel ali tablico ali pa ti napravo ukradejo. Pripravljamo tudi napotke, kako lahko vedno dostopaš do fotografij in videa - tudi če ostaneš brez mobitela ali tablice.
Vprašanje
Kako vam je všeč zgodba v Pilu?
AKTUALNO
Veliko navdiha in praktičnih napotkov - Pilovi podcasti in webinarji
Z vami lahko delimo veliiiiko navdiha! V okviru festivala Najst, ki je potekal jeseni 2024, je Urška ... več
PILOVA LESTVICA
GLASUJ ZA NAJ SKLADBO
Pogosta vprašanja
KNJIŽNA LESTVICA
NAKLJUČNI VIC
Zajčje ukane
Zajček gre v Hofer in vpraša: ''Ali imate 100 korenčkovih štručk in 2.000 Korenčkovih tortic?'' In mu rečejo: ''Ne.'' Pa pride naslednji dan in vpraša: ''Ali imate 100 korenčkovih štručk in 2.000 korenčkovih tortic?'' Prodajalec odgovori: ''Da.'' Zajček pa pravi: ''Zdaj jih boste pa težko prodali!''