Varno na spletu
Živimo v svetu, v katerem je tehnologija naša zvesta spremljevalka, in dan redko mine brez obiska spleta. Z njegovo pomočjo lahko najdemo praktično vse, saj je prava zakladnica znanja in zanimivosti. S seboj pa prinaša tudi številne pasti, zato ti bomo v rubriki, ki je pred tabo, v naslednjih številkah predstavili, na kaj moraš paziti, da boš varen na spletu in tudi v svetu!
Zjutraj se zbudiš in še pred začetkom šole preletiš družbena omrežja, všečkaš, komentiraš ter odgovoriš na sporočila prijateljev. Kasneje se usedeš še za računalnik in se povežeš na internet, iščeš informacije, zvečer pa v obliki video klica poklepetaš s prijatelji. Znano? Lani se je naše življenje zaradi koronavirusa skorajda v celoti preselilo na internet, tudi šola. In čeprav nam splet prinaša številne prednosti, pogosto pozabimo, kako pomembna je ob tem prava mera previdnosti.
Kaj obsega varnost na spletu?
Težko je biti varen na spletu, če ne vemo, kaj to pomeni. Si dobro premislil vzdevke, s katerimi se predstavljaš na spletu? Imaš za prijavo v spletne strani različna in močna gesla? Kaj sploh je dobro g€5Lo? Kaj so osebni podatki in s kom jih na spletu lahko deliš? Morda se ti zdijo vprašanja zapletena, ampak so še kako pomembna in zahtevajo dober premislek. In prav nanje ti bomo pomagali odgovoriti v naslednjih številkah Pila. Do takrat pa si zapomni, da svojih gesel ne smeš deliti z drugimi, ne odpiraj sumljivih povezav in ne prenašaj datotek iz neznanih virov.
Zavedati se moraš tudi, da ljudje na spletu niso vedno tisto, za kar se izdajajo. Zelo enostavno je namreč vnesti izmišljene podatke in ustvariti lažni profil. To lahko stori vsak, zato bodi previden, s kom se pogovarjaš! Na drugi strani zaslona lahko namesto vrstnice Eme sedi petdesetletni Jože.
Ne nazadnje pa imej vedno, ko nekaj objaviš, v mislih, da bo to na spletu tudi ostalo. Je fotografija, ki jo želiš deliti, res nekaj, na kar boš ponosen čez deset ali celo dvajset let? Vsakič, ko objavimo izsek iz svojega življenja, izgubimo delček zasebnosti in oblikujemo digitalni odtis, ki ga puščamo za seboj.
TOP TRIJE NASVETI, KAKO SE OBNAŠATI NA INTERNETU!
- Ne objavljaj osebnih podatkov (ime in priimek, domač naslov, kam hodiš v šolo, telefonska številka …).
- Družbena omrežja uporabljaj varno – svoj profil zapri za javnost, pazi, kakšne stvari objavljaš, ne odgovarjaj neznancem in med prijatelje sprejmi le osebe, ki jih osebno poznaš. Slednje je zelo pomembno, saj imajo tvoji prijatelji dostop do vsega, kar naložiš na svoj profil.
- Ne pošiljaj svojih fotografij neznancem!
Imaš vprašanje?
V tem šolskem letu bomo s pomočjo Telemacha in Safe.si spoznavali pravila varne uporabe spleta. Prav tako bomo odgovarjali na vprašanja, ki jih lahko postaviš na naši spletni strani www.pil.si. Kaj te je vedno zanimalo v povezavi z internetom? Sedaj imaš priložnost, da vprašaš strokovnjake.
In ne pozabi: če boš varen na spletu, boš veliko bolj varen tudi v svetu!
AKTUALNO
Veliko navdiha in praktičnih napotkov - Pilovi podcasti in webinarji
Z vami lahko delimo veliiiiko navdiha! V okviru festivala Najst, ki je potekal jeseni 2024, je Urška ... več
PILOVA LESTVICA
GLASUJ ZA NAJ SKLADBO
Pogosta vprašanja
Oglas
KNJIŽNA LESTVICA
NAKLJUČNI VIC
Hitra vožnja
Policaj ustavi avto, ki pridrvi 200 km/h, omejitev pa je 40 km/h: “Gospod, ali niste videli table z omejitvijo hitrosti?” Voznik: “Kako neki! Pri tej hitrosti!"