Varno na spletu
Na svojem mobitelu imamo imenik s kopico telefonskih številk, e-naslovov, rojstnimi datumi staršev, prijateljev, znancev, sošolcev in še koga. Poleg tega imamo ogromno fotografij, kratkih videov, zapiskov ali drugih podatkov.
V prejšnji številki PILa smo pisali, kako poskrbiš za varnost svojega mobitela, kako ravnati z njim, kaj storiti, če ti ga ukradejo ali ga izgubiš. Tokrat se bomo posvetili podatkom; kako poskrbeti, da bodo na varnem in da bomo imeli do njih dostop, če se nenadoma znajdemo brez mobitela.
Podatki o telefonskih številkah, e-naslovih...
Starši ti kupijo nov mobitel in eno izmed prvih opravil je prenos kontaktov in telefonskih številk. Danes je večina podatkov na mobitelih usklajena s shrambami v oblaku, ki jih zagotavljajo Google, Apple in druga podjetja. Tako lahko z nekaj kliki te podatke preneseš v nov mobitel. Zato predlagamo, da podatke namesto na kartico SIM shranjuješ kar v mobitel. Tako hranjene podatke boš lahko uporabljal tudi na tablici in računalniku.
Seveda lahko kasneje dodaš še druge podatke, kot so rojstni dan, naslov, ustvariš skupine in podobno. Vse to lahko narediš ali na mobitelu ali preko računalnika oziroma tablice.
Shranjevanje fotografij in video posnetkov
Ko narediš fotko, se ta najprej shrani v tvojem mobitelu. Kaj pa, če ga slučajno izgubiš? Fotografije in video posnetki bodo izgubljeni. Temu se izogneš, če poskrbiš za varnostno kopijo svojih podatkov v oblačnih storitvah, kot so Google Photo, Google Drive, Apple iCloud in podobne aplikacije. Mobitel lahko nastaviš tako, da samodejno shrani fotografije in video posnetke tudi v oblak, najbolje da tedaj, ko si povezan na omrežje WiFi. Večina aplikacij za hrambo podatkov v oblaku omogoča enostavno deljenje fotografij in videposnetkov z nekaj kliki. Vendar bodi pozoren, kaj in s kom deliš. Niso vse fotke za vse.
Kaj pa zapiski, raziskovalne naloge in predstavitve?
Pripravljaš raziskovalno nalogo in predno postaviš zadnjo piko računalnik »zašteka«. Prvo priporočilo je, da vse, kar delaš na računalniku, sproti shranjuješ. Ne računaj na to, da bo karkoli avtomatično shranil računalnik, ker mogoče bo, mogoče pa tudi ne. Na voljo so programi in storitve, kamor lahko shraniš svoje dokumente in do njih dostopaš od kjerkoli. To so Google Drive, OneDrive, Sync.com in podobno.
Vsi ti programi tudi omogočajo, da lahko dokumente, kot so predstavitve, deliš z drugimi ali pa skupaj delate na enem dokumentu.
Ne pozabi na varna gesla
Pa smo zopet pri geslih. V vse aplikacije ki smo jih omenili, se prijaviš z geslom. Tako kot si ne želiš, da ti drugi brskajo po mobitelu, si ne želiš, da bi kdorkoli dostopal do tvojih podatkov v oblaku. Zato je zelo pomembno, da si ob prvi uporabi urediš dobro geslo. Naj bo sestavljeno iz kombinacije črk, številk in ostalih znakov, a hkrati takšno, da si ga lahko zapomniš.
Več o tej temi najdeš v septembrski številki PILa, kjer smo pisali o tem, kako izbrati varna gesla.
Obvestila
Veliki literarni natečaj "NAJST"
Sodelujte na natečaju "NAJST," ki ga najdete v rubriki FESTIVAL!
Dogodek je del programa bralne kulture, ki ga sofinancira Javna agencija za knjigo Republike Slovenije.
AKTUALNO
Kaj imata skupnega Tina Maze in Ana Praznik
Tina Maze in Ana Praznik sta uspešni in znani Slovenki, ki jima je skupno tudi, da sta bili ... več
PILOVA LESTVICA
GLASUJ ZA NAJ SKLADBO
Pogosta vprašanja
Oglas
KNJIŽNA LESTVICA
NAKLJUČNI VIC
Zadnja beseda
V prepiru ima zadnjo besedo vedno moški in to je "Da draga".