Hojla!
strašno si želim imeti činčilo, ampak imam nekaj problemov:
1. Kako prepričati starše? (Prejšnje poletne počitnice sem skrbela za stričevo psičko, šlo mi je odlično.)
2. Zanima me, kakšna je činčila (velikost, karakter, hrana, pripomočki ...). Podatke sem iskala po internetu, vendar so zelo različni.
3. Brala sem, da činčile ne vzbujajo alergij, in me zanima, če je to res, saj je moja mami rahlo alergična na dlako.
4. Nikjer ne zasledim podatka, koliko stane činčila.
5. Ne vem, ali bi imela samčka ali samičko. Kakšne so razlike? (želim mladička)
Drugače pa sem ugotovila, da mi kar ustreza: hodim v glasbeno, zato sem čez dan redko doma, činčile pa so, kolikor sem brala, dejavne in se hranijo zvečer, ponoči spim kot ubita, zato me ne bi zbudila. Menda rade plezajo po lastnikih in se navežejo na človeka, kar mi je zelo pomembno.
Kot si verjetno že opazila, se na zagovarjanje pred starši vedno temeljito pripravim, zato resnično potrebujem tvojo pomoč.
Hvala že vnaprej!!
Pozdravljena!
Mogoče je najboljše, da starše vprašaš, zakaj ti ne pustijo imeti živali. Potem za vse razloge, ki ti jih bodo našteli, poskušaj na list papirja napisati, kako bi se »spopadla« z njimi. Npr. starši izpostavijo, kdo bo skrbel za činčilo, in ti jim poveš, da jo boš sama hranila, ji čistila kletko. Lahko še omeniš, da si lepo skrbela za stričevo psičko. Če so težava tudi počitnice in kam takrat s hišnim ljubljenčkom, jim ponudi rešitev, da si se že pozanimala pri sorodnikih oziroma prijateljih, ki so ti obljubili pomoč, itd. Odrasla činčila zraste od 25–35 cm, rep pa meri še dodatnih 10–15 cm. Po naravi so plašne in ne prenesejo grobega ravnanja. Ob nežnem ravnanju pa postanejo prijateljske in radovedne. Ker so zelo aktivne, morajo imeti veliko prostora oziroma jih je treba redno spuščati iz kletke, da se dobro razgibajo. Za činčilo boš potrebovala veliko, predvsem pa visoko kletko s policami, na katere činčila lahko skoči in počiva. V kletki naj bo tudi hiška, kamor se lahko činčila skrije. Dno kletke lahko posuješ z vpojnimi lesenimi ostružki ali peletiranim nastiljem, ki ga je treba redno menjavati. Poleg tega činčila potrebuje še posodico za hrano in napajalnik za vodo ter posodo za peščeno kopel. Če mogoče še ne veš, činčile odstranjujejo umazanijo s kožuha s kopanjem v pesku, ki dlako očisti in spodbuja njen sijaj. V kletko lahko namestiš tudi različne igrače in plezala. Činčilo lahko hraniš s posebej zanje pripravljenimi krmnimi mešanicami, ki jih kupiš v trgovini za male živali. Poleg tega je njihova osnovna hrana seno, ki ga morajo imeti stalno na voljo. Za priboljšek ji lahko ponudiš suho sadje (rozine), jabolka ali sušena zelišča. Med vsemi glodavci izgublja činčila najmanj dlake, zato naj bi bila primerna za alergike, vendar moraš vedeti, da obstaja možnost, da bi tvoja mama še vedno lahko imela težave. Cena se giblje od 25 do 40 evrov, odvisno, kje jo kupiš – v trgovini ali pri gojitelju. Oba, samček ali samička, se lepo navežeta na človeka. Samčki veljajo za bolj mirne, samičke pa se lahko v času gonitve obnašajo bolj dominantno in agresivno, vendar to velja, če si kletko delijo še z drugimi činčilami. Ti se kar dobro pripravi, želim ti vso srečo!
AKTUALNO
Veliko navdiha in praktičnih napotkov - Pilovi podcasti in webinarji
Z vami lahko delimo veliiiiko navdiha! V okviru festivala Najst, ki je potekal jeseni 2024, je Urška ... več
PILOVA LESTVICA
GLASUJ ZA NAJ SKLADBO
Pogosta vprašanja
Oglas
KNJIŽNA LESTVICA
NAKLJUČNI VIC
Sekira
Zakaj ima policaj v prtljažniku sekiro?
Zato, da seka ovinke!