anksioznost- mi lahko kdo pomaga?



Odgovori:
meditiraj

Upam da sem vsaj malo pomagala

Dobro je, da imaš strokovno pomoč. Če imaš težavo, da si ne zapomniš, kaj ti je povedal psihiater, si lahko stvari zapišeš ali pa (če želiš) prosiš, če bi lahko kdo bil s tabo (npr. starš), da bi lahko poslušali in ti potem pomembne stvari še enkrat povedali. Če imaš ti kakšna vprašanja za psihiatra si jih prav tako lahko pripraviš doma, da jih ne boš pozabila. Tudi svojemu psihiatru lahko poveš, da imaš težave z zapomnitvijo tega, kar ti pove - mogoče pa ti lahko kaj napiše na papir ali pa večkrat ponovi pomembne stvari.
Za zmanjšanje anksioznosti lahko pomaga:
1. Ukvarjanje s športom. To je lahko katerikoli šport, ki te veseli.
2. Več spanja. Potrudi se, da spiš vsaj 8 ur vsako noč tudi, če moraš iti zaradi tega zgodaj spat.
3. Meditacija. Lahko si na YouTubu poiščeš vodeno meditacijo, če ti bo tako lažje.
4. Zdrava prehrana. Poskrbi, da piješ veliko vode. Izogibaj se hrani, ki vsebuje kofein (kava, čokolada, črni čaj ...).
5. Dihalne vaje. Lahko poskusiš tako, da vdihneš skozi nos, nekaj časa zadržiš dih ter izdihneš skozi usta. Izdih naj bi bil daljši kot vdih.
6. Lahko poskusiš tudi piti kamilični čaj ali kakšne drug pomirjujoč čaj.
7. Pisanje dnevnika. Vanj lahko zapiseš vse kar te skrbi, kar lahko zmanjša anksioznost.
8. Ukvarjanje s hobiji. To je lahko katerakoli aktivnost, ki te veseli.
9. Izogibanje negativnim novicam. Na družabnih omrežjih spremljal le pozitivne vsebine, ne glej/poslušaj novic.
Čez čas ti bo najverjetneje lažje.
Če potrebuješ več podpore, lahko pokličeš tudi na TOM telefon, Klic v duševni stiski (01 520 99 00) ali Zaupni telefon Samarijan (11 123).
Jaz imam podobne težave in sem tudi obiskovala terapijo (meni so diagnosticirali GAD (generalizirano anksiozno motnjo). Meni je kar precej pomagalo, čeprav sem hodila k več psihologinjam. Prva je bila zelo neuporabna in mi ni nič pomagala, nato sem bila vmes pri psihiatrinji, ki mi je predpisala zdravila (ki jih nisem jemala, ker težko pogoltnem tablete), nato pa sem bila pri eni psihologinji, ki je bila zelo prijazna in mi je zelo pomagala.
To vajo sem delala doma med eno in drugo terapijo:
Vzameš list papirja in ga razdeliš v sedem stolpcev: situacija, misli, čustvo, vedenje, čustvo potem, miselna napaka in nova misel.
V prvi stolpec zapišeš situacijo, ki je povzročila, da si se počutila slabo. V 2. stolpec napišeš, kaj si takrat razmišljala. V 3. katero čustvo/čustva si občutila ter kako intenzivno na lestvici od 1 do 10. V 4. stolpec, kaj si naredila. V 5. stolpec kako si se počutila potem (torej čustvo na lestvici od 1 do 10). V 6. stolpec napišeš za katero miselno napako je šlo (več si lahko prebereš tukaj: https://www.brstpsihologija.si/miselne-napake-ki-jih-delamo-vsi/). V 7. stolpec napišeš novo misel, ki ti pomaga, da se počutiš boljše.
Primer:
Situacija: med pripravljanjem hrane sem se dotaknila ročaja predala; Misli: Zdaj se bom okužila.; Čustvo: strah: 8; Vedenje: umila sem si roke; Čustvo potem: strah: 3; Miselna napaka: katastrofiziranje; Nova misel: Malo verjetno je, da bi se zaradi tega okužila tudi, če si ne bi umila rok. Veliko ljudi si zelo redko umiva roke, pa skoraj nikoli ne zbolijo. Naša kuhinja je čista, zato v njej ni nevarnih virusov ali bakterih. Tudi, če se že okužim s čem, se bom hitro pozdravila.
Meni pomaga tudi, če se vprašam "In kaj potem?" dokler ne pridem do nekega odgovora in potem presodim, da je ta izzid zelo malo verjeten.
Primer:
Mogoče sem pozabila ugasniti luč. In kaj potem? Luč bo prižgana. In kaj potem? Porabili bomo več elektrike. In kaj potem? Položnica za elektriko bo dražja. In kaj potem? Morali bomo več plačati. In kaj potem? Banktotirali bomo. In kaj potem? Potem bomo morali živeti na cesti. Je to verjetno? Ne. Tudi, če bi pozabila ugasniti luč zaradi tega ne bi bankrotirali in postali brezdomci.
Upam, da ti to kaj pomaga :)

Moj odgovor:

Svetovalnica
...shy...
Obvestila
DODATNE UGODNOSTI ZA NAROČNIKE
Naročniki revije Pil, pozor!
Na Pilovi spletni strani imate naročniki revije posebne ugodnosti. V klepetalnici lahko z drugimi naročniki klepetate v ločeni sobi klepetalnice, ustvarjate teste v Galaksiji testov ter na vseh forumih objavljate fotografije in risbe.
Vse, kar potrebujete za aktivacijo ugodnosti, je naročniška številka.
Naročniško številko dobiš na e-poštni naslov, ki si ga vpisal/a na naročilnico. Dostop do dodatnih vsebin za naročnike lahko aktiviraš tudi tako, da vpišeš ime in priimek plačnika naročnine (to je najverjetneje eden od staršev oz. skrbnikov). Če številke nikakor ne najdeš, piši na revije@mladinska-knjiga.si in ti bomo pomagali.
Kam vneseš naročniško številko? Klikni desno zgoraj na svoj vzdevek in izberi “Dostop za naročnike” ali pojdi direktno na povezavo https://www.pil.si/mojprofil/aktivacija.