
Skrivnosti zgodovine

V današnjem času se je število držav, ki še izvajajo smrtno kazen, zmanjšalo. Mnoge te najvišje kazni ne uporabljajo, obstajajo pa tudi države, kjer je število usmrtitev še vedno visoko: Kitajska, nekatere države ZDA, Savdska Arabija, Iran ... Ko je Gavrilo Princip leta 1914 izvršil znameniti sarajevski atentat, se je smrtni kazni v Avstro-Ogrski izognil le zato, ker je bil mladoleten. Države ukrepajo različno, v ZDA, na primer, zaradi povečanja zločinov med mladoletniki to pravilo ne velja. Spet drugače je na Tajskem, kjer te obsodijo na smrt, če poseduješ kakršnokoli količino droge. Oseba, ki izvršuje smrtne kazni, se imenuje rabelj ali krvnik, kar je bolj sodoben izraz. Preden začnemo našo zgodbo, naj samo še omenimo, da je bilo opravljanje tega poklica zelo spoštovano skozi vso zgodovino.
»Lovec na glave«
Naša zgodba, ki je znana malo ljudem, govori o Jakobu Reichhartu, človeku, ki si je s svojim poklicem prislužil vzdevek »lovec na glave«. Gre namreč za najbolj znanega izvršitelja smrtnih obsodb v Nemčiji, ki je med letoma 1924 in 1946 uradno pobil 3165 ljudi. Reichhartov osnovni poklic je bil – ne boste verjeli – mesar. Leta 1924 se je prijavil za krvnika v bavarskem državnem ministrstvu za pravosodje in prevzel to delovno mesto – od svojega strica. Lahko bi rekli, da je imel ubijanje v krvi, saj je bil že osma generacija, ki je v njegovi družini opravljala ta nenavadni poklic.
V času pred drugo svetovno vojno je za vsako usmrtitev prejel še dodatno denarno nagrado. Ko je prevzel svojo dolžnost, je vlada objavila uradni razglas: »Od 1. aprila (in to ni bila prvoaprilska šala) 1924 prevzame Jakob Reichhart izvrševanje vseh smrtnih obsodb pri osebah, ki so v Svobodni državi Bavarski obsojene na usmrtitev z giljotino.« Prav ste prebrali, v Nemčiji so smrtne kazni tudi v dvajsetem stoletju še vedno izvrševali z giljotino, izumom iz francoske revolucije. Za tolažbo naj povemo, da Francozi niso bili nič bolj humani – zadnjo usmrtitev z giljotino so izvedli še leta 1977.
Hitlerjev čas
Reichhart je bil izjemno prilagodljiv človek. Ko se je v Nemčiji zmanjšalo število smrtnih kazni, se je preselil na Nizozemsko in se tam ukvarjal z bolj miroljubnim delom – prodajal je zelenjavo. Toda ne za dolgo. V Nemčiji so oblast prevzeli Adolf Hitler in njegovi nacisti. Reichhart se je vrnil in zvesto služil novi oblasti. Večino usmrtitev je opravil prav v tem obdobju. Želel je postati najboljši krvnik v Evropi in služenje Hitlerju mu je to omogočilo. Prepričan je bil, da je mojster svoje umetnosti. V smrt je pošiljal kriminalce, še bolj pa upornike proti Hitlerju.
Obvestila
DODATNE UGODNOSTI ZA NAROČNIKE
Naročniki revije Pil, pozor!
Na Pilovi spletni strani imate naročniki revije posebne ugodnosti. V klepetalnici lahko z drugimi naročniki klepetate v ločeni sobi klepetalnice, ustvarjate teste v Galaksiji testov ter na vseh forumih objavljate fotografije in risbe.
Vse, kar potrebujete za aktivacijo ugodnosti, je naročniška številka.
Naročniško številko dobiš na e-poštni naslov, ki si ga vpisal/a na naročilnico. Dostop do dodatnih vsebin za naročnike lahko aktiviraš tudi tako, da vpišeš ime in priimek plačnika naročnine (to je najverjetneje eden od staršev oz. skrbnikov). Če številke nikakor ne najdeš, piši na revije@mladinska-knjiga.si in ti bomo pomagali.
Kam vneseš naročniško številko? Klikni desno zgoraj na svoj vzdevek in izberi “Dostop za naročnike” ali pojdi direktno na povezavo https://www.pil.si/mojprofil/aktivacija.
Vprašanje
Kako ocenjuješ rubriko Ti&jaz?
AKTUALNO
Pokal Zlati (po)let v roke Domnu Prevcu
PILOVA LESTVICA
GLASUJ ZA NAJ SKLADBO
Pogosta vprašanja
KNJIŽNA LESTVICA
NAKLJUČNI VIC
Uganka
Na glavi imam krono, vendar nisem kralj. Na trupu imam luske, vendar nisem riba. Kaj sem?
Odgovor: Ananas