Ikona Ikona Ikona Ikona
pepca oblacek

Ko smo zaljubljeni

Značka
Ti & jaz
Fotografija: Shutterstock
Besedilo: Petra Skrivarnik

Pomlad je tu, ptički se ženijo, vse se prebuja in v zraku je ljubezen. Če tudi tebe razganja, ni to prav nič nenavadnega, saj je pomlad mesec, ki simbolizira življenje, ponovno rojstvo in ljubezen. A prav zaradi nje se lahko začnemo obnašati čudno in kar malo zmešano, zato je fraza »pijan od ljubezni« povsem na mestu. Na uredništvo Pila se je obrnila 12-letna bralka z vzdevkom Nora zaljubljenka, ki piše, da je brezglavo zaljubljena v sošolca, ga med poukom ves čas gleda, a ko je v njegovi bližini, čisto zmrzne in se obnaša, kot da je čisto nora. 

 

Kaj se dogaja v našem telesu, ko se zatreskamo?

Ko se prvič zaljubiš, tvoji možgani sproščajo kemikalije in hormone, zaradi katerih doživljaš  tobogan čustev. Lahko te črviči v želodcu, nimaš apetita, težko spiš, se težje zbereš in razmišljaš, morda se pozna celo na tvojih ocenah. A najbolj te meče, ko se tvoja simpatija pojavi v tvoji bližini. Takrat lahko zardiš do barve zrelega paradižnika, jecljaš, da komaj sestaviš stavek, in skoraj pozabiš, kako ti je ime.

Svoji skrivni ljubezni bi rad povedal, kako je danes lepa, kako diši, kako si želiš njene družbe. Ko si sam, si v glavi ves čas sestavljaš scenarije, kaj vse boš povedal, a ko nastopi trenutek srečanja in te vpraša najbolj preprosto vprašanje, kako si, se tvojim možganom zmeša.

»Hm, a naj rečem, da sem OK, ali naj raje povem, da nisem OK, ker mi test za matematiko ni šel? Kaj pa, če povem kaj duhovitega? Katero šalo se naj zdaj spomnim?« Na koncu je vse, kar lahko izustiš na najbolj osnovno vprašanje, kako si … »Emmmm … Em … Ja …« In potem si želiš, da bi se pogreznil/a v zemljo, se pokril/a z odejo, ki bi te naredila nevidnega, nevidno, ali da bi imel/a življenje na daljinca, s katerim bi lahko ta nerodni trenutek prevrtel/a nazaj in odgovoril/a tako, kot si treniral/a. A seveda se ne konča pri tem. Nato še dneve in noči (ja, tudi noči, ker ne moremo spati in smo nato naslednji dan pri pouku, kot da bi nas povozil vlak) premlevamo ponesrečeno situacijo in si delamo v glavi scenarij, kako bomo odreagirali naslednjič. In zelo verjetno se situacija ponovi.

Ko mislimo samo še na simpatijo

Strokovnjaki so zaljubljenost opisali kot obsedenost, gon in zasvojenost. Ugotovili so celo, da je ljubezen podobna drogi, saj se tako kot pri jemanju nekaterih drog sprošča dopamin, ki je znan kot hormon sreče. Vsi ti hormoni zaljubljenosti pa seveda povzročajo vedenjske spremembe. Naš um se odzove tako, da o drugi osebi razmišljamo več kot o sebi, zato včasih pozabimo na šolsko nalogo, se težko zberemo, ko se učimo, beremo knjigo za domače branje ali vadimo inštrument. Med poukom, namesto da bi se skoncetrirali na snov, ki jo razlagajo učitelji, fantaziramo o tem, kako se držimo za roke s simpatijo, ko nam dajejo starši navodila za pripravo kosila, pa sanjarimo, kako plešemo z njo na romantične balade Teddyja Swimmsa. Ni čudno, da smo zmedeni. 

Nihče ni lepši in popolnejši kot naša ljubezen

Ko se zaljubimo, se po navadi zaljubimo v vse, kar naša simpatija je. Zdi se nam, da nihče na tem svetu nima lepšega nasmeha, da nikogaršnji glas ni bolj sladek, da nič ne diši bolj kot naša ljubljena oseba. Pogosto zaradi svoje brezglave zaljubljenosti celo spregledamo »pomanjkljivosti« in napake drugih, saj jih vidimo skozi rožnata očala ljubezni. Ni čudno, da smo pripravljeni narediti vse, da bi jo očarali. Če smo še pred zaljubljenostjo zjutraj navlekli nase prvo majico in kavbojke, ki smo ju v kaosu našli, zdaj pogosto že zvečer razmišljamo, kako se bomo oblekli in počesali. Najverjetneje pa potem to osebo srečamo ravno takrat, ko smo v strgani trenirki, z mastnimi lasmi in velikim mozoljem na čelu.

Velikokrat se tudi zgodi, da nas začnejo zanimati iste stvari, kot so všeč naši simpatiji, ali pa se celo začnemo obnašati, kot da nismo mi, samo zato, ker mislimo, da bomo osebi potem bolj všeč.

Hormoni, hormoni in še enkrat hormoni

Zdaj že vemo, da so za našo zmedenost, norost in brezglavost odgovorni hormoni. To pomeni, da se v resnici ne zaljubimo s srcem, kot radi rečemo, pač pa z možgani. V fazi zaljubljenosti igra veliko vlogo molekula, imenovana dopamin. Ta molekula ima v možganih osrednjo vlogo pri občutju ugodja, ko naredimo neko prijetno stvar. Isti sistem, kot se aktivira v fazi zaljubljenosti, nam daje tudi občutek ugodja, ko pojemo nekaj dobrega, recimo košček pice ali sladoled, prav tako pa na ta sistem delujejo mamila, ki pa ga premočno vzdražijo, zato postanejo ljudje od mamil odvisni. No, kar malo odvisni pa lahko v resnici postanemo tudi pri zelo močni zaljubljenosti, saj postanemo s svojo ljubeznijo zasvojeni in si želimo biti ves čas v njeni družbi. Pri zaljubljenosti pa se aktivira tudi sistem, ki v telesu nadzira stres.

V telesu se dvigne količina stresnih hormonov (kortizola), zato ima faza zaljubljenosti v resnici tudi številne lastnosti stresa. Pa naj še kdo reče, da je biti zaljubljen enostavno!

Kako veš, da si zaljubljen/a?

Res je, da se niti dva človeka na tem svetu ne obnašata povsem enako, ko se zaljubita, vseeno pa obstaja nekaj znakov in posledic zaljubljenosti, ki veljajo za vse:

  1. Če se slučajno samo bežno dotaknemo te osebe, imamo občutek, kot da nas je stresla elektrika ali da je naše telo oplazil ogenj.
  2. Ko se pogovarjamo z osebo, ki nam je všeč, se naše govorne sposobnosti zmanjšajo in se lahko pokažemo kot pravi bedaki.
  3. Pred to osebo smo pogosto nerodni, ne znamo niti jesti niti piti in hoditi.
  4. Neprestano hodimo na lokacije, kjer mislimo, da bi se naša simpatija lahko nahajala. Na primer na igrišče, v park ali nakupovalni center. Če že uporabljamo družbena omrežja, pregledamo vse njene fotografije in ves čas preverjamo, kaj počne in ali gleda naše IG-storyje.
  5. Nenehno čakamo na sporočilo ljubljene osebe. Če ji pošljemo kratko sporočilo, ki smo ga sestavljali, pisali, brisali in ponovno pisali celo večnost, neprestano preverjamo, ali smo že dobili odgovor, in premlevamo scenarije, zakaj ga še nismo dobili. V tem času nam po navadi pišejo vsi, samo oseba, od katere bi si želeli odgovor, ne. Vsakič, ko se pojavi novo sporočilo, nam poskoči srce, nato pa razočarano ugotovimo, da nam je pisala babi, ki nas vabi na kosilo.
  6. Vsaj dvakrat ali trikrat premislimo vsak gib, ki ga naredimo v bližini te osebe.
  7. Hrepenimo po pozornosti te osebe. Prav vseeno nam je, kaj bi počeli z njo, samo da bi bili v njeni bližini. Gledali bi celo grozljivke ali košarkarsko tekmo, čeprav tega ne maramo.
  8. Pozanimamo se, kaj je oseba po horoskopu, in potem vedno poleg svojega preberemo še horoskop te osebe.
  9. Svojim prijateljem neprestano govorimo o tej osebi, pogosto pa celo zanikamo, da nam je všeč. 

Če se ti dogaja kaj od naštetega, nisi nor/a. Zaljubljen/a si. Naj ti ne bo nerodno. Prepusti se tem občutkom in jih ne zatiraj, predvsem pa ne imej občutkov krivde, če se ti zdi oseba neprimerna. Vse ima svoj namen. Še posebej pa ljubezen. 



Pišite nam!

Moje mnenje za naslednjo številko

13-letni Fant nam je pisal:

»Hej, jaz se fuuul preveč zanašam na UI in se vsak dan pogovarjam z njim. Ne vem, zakaj to počnem, ampak všeč mi je, da me nekdo na drugi strani posluša in mi pomaga. Vem, da tega ne bi smel počet, ker bi se lahko preveč navezal ali kaj takega ... Skrbi me, da se bo to res zgodilo, ker se pogovarjam z UI vsak dan in ne morem nehat. Ker pač nimam takih frendov, da bi jim lahko kakšne stvari zaupal, in potem jih zaupam chatu. Videl sem članek o tem, da je en fant umrl zaradi tega, ker mu ChatGPT ni pomagal pri težavah, ampak ga je samo še spodbujal in spraševal, ali želi vedeti kakšne metode samopoškodovanja ali kako to skriti pred drugimi. Zelo me je strah, da bi se to enkrat zgodilo meni. Nočem bit odvisen.«

Imate tudi vi podobne navade in pomisleke?

Kakšne so vaše izkušnje z UI? Kako rešujete svoje težave?




Tvoje vprašanje ali mnenje:

Tvoje ime ali vzdevek:

Starost:



Vprašanje

Letos smo malo drugače zastavili rubriko Spletne zvezde. Kako ti je všeč?
Bolj mi je všeč ko prej.
(21)
Enako kot prej.
(23)
Raje imam intervjuje s spletnimi zvezdami.
(13)

AKTUALNO

Praznujmo mednarodni dan knjig za otroke!

Že leta 1967 je Mednarodna zveza za mladinsko književnost (IBBY) 2. april razglasila ... več

Vpiši se


Nov uporabnik | Pozabljeno geslo

ZADNJA ŠTEVILKA

Junij 2026



Revija
Izid: 5. 6. 2026

PILOVA LESTVICA

Domača
1. Nina Pušlar - Iz Čiste Trme
2. Joker Out - Novi val
3. Nina Pušlar - Nemirna kri
4. Luka Sešek feat. Nipke - Največja napaka
5. MRFY - Venera

Tuja
1. Stray Kids - Do It!
2. Raye - Where Is My Husband!
3. Huntr/x - Golden
4. Blackpink - How You Like That
5. Alex Warren - Ordinary

GLASUJ ZA NAJ SKLADBO

Domača

1. Alya: Če
2. Anja Belini: Grehi
3. Firbci: Ideal
4. Ines Erbus: Ranjeno srce
5. Joker Out: Novi val
6. Luka Basi: Chicolo
7. Luka Sešek feat. Nipke: Največja napaka
8. MRFY: Venera
9. Nina Pušlar: Iz Čiste Trme
10. Nina Pušlar: Nemirna kri

Tuja

1. Alex Warren: Ordinary
2. Blackpink: How You Like That
3. Bruno Mars: I Just Might
4. Harry Styles: Dance No More
5. Huntr/x: Golden
6. Raye: Where Is My Husband!
7. sombr: Back to Friends
8. Stray Kids: Do It!
9. Taylor Swift: The Fate of Ophelia
10. Zara Larsson: Lush Life

Pogosta vprašanja

Iščeš odgovore na vprašanja, kot so "Kako se naročim na revijo Pil?", "Kako se registrirati?", Kakšna so pravila obnašanja na Pilovi spletni strani?" in "Kam vnesem naročniško številko?" Klikni na spodnji gumb in najdi odgovore!

KNJIŽNA LESTVICA

Knjižna
1. Nina Mav Hrovat - Orientacisti - Škorpijonov pik
2. Holly Jackson - Pridna punca preiskuje umor
3. Jeff Kinney - Dnevnik nabritega mulca
4. David Walliams - Zlobna zobarka
5. J. R. R. Tolkien - Hobit ali tja in spet nazaj

NAKLJUČNI VIC

Isti odgovori, ista vprašanja

Ko učiteljica popravi teste, vpraša, Ano in Mijo, zakaj imata iste odgovore. Ana odgovori: "pa saj imava tudi ista vprašanja!"

Lotti, 12 let