snofi
Naslednji Pil izide 6. decembra
Ikona Ikona Ikona Ikona
pepca oblacek

Stvari, ki se na olimpijskih igrah ne bi smele zgoditi

Značka
Skrivnosti zgodovine
Fotografija: Wikipedia
Besedilo: Aleš Nosan

Letos smo, dragi pilovci, preživeli še ene poletne olimpijske igre. Kot vse igre v zgodovini so tudi letošnje v Parizu spremljali incidenti in škandali, ki se na takšnem dogodku pravzaprav ne bi smeli dogajati. Na primer – kanadska ženska nogometna zveza je z vohunskimi droni spremljala trening njim konkurenčne ekipe Nove Zelandije; alžirska boksarka se je morala spopasti z obtožbami, da je moški; nizozemska odbojkarska zveza pa je podpirala nastop obsojenega pedofila … Poglejmo torej, kaj vse se je na olimpijadah v preteklosti dogajalo, pa se ne bi smelo.

 

1896 Atene: Grški maratonski tekač je osvojil bronasto medaljo, vendar je kasneje priznal, da se je del poti vozil s kočijo.

1900 Pariz: Pri metanju diska niso zagotovili dovolj dolge zelenice, zato je madžarski predstavnik tri svoje mete vrgel med občinstvo. Plavalni dogodki so potekali v reki Seni, ki je bila odtok odplak za celoten Pariz.

1904 St. Louis: Maratonec je dobil zlato medaljo tako, da je po devetih miljah odstopil, se z avtom odpeljal proti stadionu in se pred koncem ponovno vključil v dirko.

1906 Atene: Irski atlet je z irsko zastavo splezal na olimpijski drog zaradi protesta, ker je Irska tekmovala kot del Velike Britanije.

1908 London: Ameriški zmagovalec na 400 metrov je bil diskvalificiran, ker je oviral Britanca z manevrom, ki je bil po ameriških pravilih dovoljen. V ponovitvi finala je Britanec ostal na progi sam, ker preostala ameriška atleta nista hotela nastopiti. To je edina tekaška zmaga v zgodovini iger, dosežena s hojo.

1916: igre so odpovedali zaradi prve svetovne vojne.

1920 Antwerpen: Na igre niso bile povabljene države, ki so bile poražene v prvi svetovni vojni. Finale nogometnega turnirja je dobila Belgija, ker so Čehi zaradi sporne sodniške odločitve zapustili igrišče.

1924 Pariz: Francoski boksar je bil diskvalificiran šele potem, ko sta kar dva njegova nasprotnika na telesu pokazala ugriz. Eden ni zadoščal.

1928 Amsterdam: Po ženski tekmi na 800 metrov se je več tekmovalk onesvestilo na ciljni črti. Zaradi tega so bile ženske tekme, daljše od 200 metrov, prepovedane do leta 1960.

1936 Berlin: Hitler se ni želel rokovati s temnopoltim ameriškim atletom. Ameriška atletska štafeta je izločila dva judovska tekmovalca, ker je vedela, da Hitler ne bi prenesel, da bi medaljo dobili judovski športniki.

1940, 1944: igre so bile odpovedane zaradi druge svetovne vojne.

1948 London: Sovjetska zveza (današnja Rusija) je bila povabljena, vendar zaradi začetka hladne vojne ni poslala nobenega športnika. Politika je začela močno vplivati na olimpijade.  

1952 Helsinki: Tajvan je zaradi udeležbe Kitajske umaknil svoje športnike.

1960 Rim: Tunizijci so poskušali goljufati tako, da so svojega najboljšega sabljača uporabili v vsakem nastopu, pri čemer so uporabljali njegovo zaščitno masko, da bi prikrili identiteto. Danski kolesar je umrl med kronometrom. Ugotovljeno je bilo, da je užival pripomočke za »izboljšanje učinkovitosti«. Ta dogodek je v prihodnosti spodbudil testiranje na droge.

1964 Tokio: Južna Afrika je bila diskvalificirana zaradi rasizma, avstralska plavalka pa zaradi kraje zastave s tokijske cesarske palače.

1968 Ciudad de Mexico: Švedski atlet je postal prvi športnik v zgodovini, ki so ga diskvalificirali zaradi dopinga. Pred strelskim nastopom je spil dve pivi. Ameriška atleta sta protestirala proti kršenju človekovih pravic, sovjetska telovadka pa proti napadu njene države na Češkoslovaško. Deset dni pred začetkom iger je mehiška vojska ustrelila dva tisoč ljudi, ki so protestirali proti diktaturi in so olimpijado poskušali izkoristiti za medijsko pozornost.

1972 München: Palestinski teroristi so umorili enajst izraelskih športnikov. Zadnje tri sekunde košarkarskega finala so ponovili, da je lahko Sovjetska zveza premagala ZDA. Goljuf, oblečen v športno opravo, je ob navdušenju občinstva, ki je mislilo, da gleda vodilnega Američana, pritekel na cilj maratona.

1976 Montreal: Ragbi ekipa Nove Zelandije, ki je pred tem sodelovala na turnirju v rasistični Južni Afriki, je dobila dovoljenje za nastop. Zato je dvaindvajset afriških držav bojkotiralo igre. Sovjetski sabljač je uporabljal gumb na ročaju sablje, ki je zabeležil zadetek tudi, ko ga ni bilo.

Obvestila

1.9.2024
Veliki literarni natečaj "NAJST"

Sodelujte na natečaju "NAJST," ki ga najdete v rubriki FESTIVAL!

Dogodek je del programa bralne kulture, ki ga sofinancira Javna agencija za knjigo Republike Slovenije.

AKTUALNO

Kaj imata skupnega Tina Maze in Ana Praznik

Tina Maze in Ana Praznik sta uspešni in znani Slovenki, ki jima je skupno tudi, da sta bili ... več

Vpiši se


Nov uporabnik | Pozabljeno geslo

ZADNJA ŠTEVILKA

November 2024

gumb

Revija
Izid: 8. 11. 2024

POSVOJI ŠNOFIJA!

PILOVA LESTVICA

Domača
1. Joker Out - Carpe Diem
2. Joker Out - Barve oceana
3. Luka Basi - Skrito v raju
4. Fehtarji - Štorklje
5. Maraaya - Nebesa

Tuja
1. Miley Cyrus - Flowers
2. Benson Boone - Beautiful Things
3. Sabrina Carpenter - Please Please Please
4. Billie Eilish - BIRDS OF A FEATHER
5. Hozier - Too Sweet

GLASUJ ZA NAJ SKLADBO

Domača

1. Fehtarji: Štorklje
2. Firbci: Brajde
3. Ines Erbus: Ranjeno srce
4. Joker Out: Bluza
5. Luka Basi: Skrito v raju
6. Luka Basi & Nastja: S tabo
7. Maraaya: Zlata ribica
8. Maraaya: Nebesa
9. Nina Pušlar: Malo, malo
10. Siddharta: Prepovedana

Tuja

1. Benson Boone: Slow It Down
2. Billie Eilish: BIRDS OF A FEATHER
3. Chappell Roan: Good Luck, Babe!
4. Damiano David: Born With A Broken Heart
5. Gracie Abrams: That's So True
6. Hozier: Too Sweet
7. Lady Gaga & Bruno Mars: Die With A Smile
8. Myles Smith: Stargazing
9. Rosé & Bruno Mars: APT.
10. Sabrina Carpenter: Please Please Please

Pogosta vprašanja

Iščeš odgovore na vprašanja, kot so "Kako se naročim na revijo Pil?", "Kako se registrirati?", Kakšna so pravila obnašanja na Pilovi spletni strani?" in "Kam vnesem naročniško številko?" Klikni na spodnji gumb in najdi odgovore!

KNJIŽNA LESTVICA

Knjižna
1. J.K. Rowling - Harry Potter 7: Svetinje smrti
2. Desa Muck - Blazno resno o šoli
3. Mateja Gomboc - Sposojena babica Štefi
4. Enid Blyton - Pet prijateljev: Znova na Kirrinovem otoku
5. Karen M. McManus - Eden od nas laže

NAKLJUČNI VIC

Hrana

Zakaj jemo hrano? Ker je ne moremo piti!

Hello, 9999