Tačke
Samica Arisa in samec Ussuri sta predstavnika največjih mačk na svetu – sibirskih tigrov. Spoznate ju lahko ob obisku ljubljanskega živalskega vrta, kamor sta prispela konec avgusta, za srečanje z njunimi divjimi sorodniki – hitrimi, močnimi lovci v oranžnih črtastih pižamah – pa boste morali oditi globoko v azijsko džunglo.
Tigri so pravi kralji mačk
Tigri so najbližji sorodniki jaguarjev, leopardov in levov. Med temi velikimi mačkami pa so največji in najmočnejši. Tehtajo lahko tudi 300 kilogramov in zrastejo skoraj tri metre. Na kožuhu imajo več kot 100 črt. Menjava oranžne in črne barve je na eni strani zelo vpadljiva, a po drugi je tudi izjemna kamuflaža, saj se oranžna zlije z drevesi in travo, s črnimi progami pa se tiger zlije s sencami in postane skoraj neviden. Zares najboljša preobleka za pritajenega lovca.
Samotni hitri nočni lovec
Če si močan in hiter kot tiger, na nočnem lovu ne potrebuješ prijateljev. Kljub velikosti in veliki masi so tigri zelo hitri. Tečejo s hitrostjo do 65 km/h in v iskanju plena potujejo tudi 30 km daleč.
Na tigrovem jedilniku je le meso velikih sesalcev, kot so jeleni, divje svinje, bivoli. Svoj plen počasi in tiho zalezuje, dokler mu ne pride čisto blizu, da ga naskoči, zgrabi z ogromnimi šapami z do 10 cm dolgimi kremplji in raztrga z 2,5 do 5 cm dolgimi podočniki. Z grobim jezikom s kosti odstrani tudi zadnji ostanek mesa. Tiger lovi enkrat do dvakrat na teden in po lovu poje, kolikor lahko. Ostanke nato s šapami prekrije s travo, da jih skrije pred mrhovinarji. V naslednjih dneh si od teh ostankov privošči le majhne malice.
Življenje v enostarševski družini
Samice in samci so skupaj le, ko se parijo. Samica ima lahko leglo z do sedmimi mladiči na vsaki dve leti. Samica ne more sama naloviti dovolj hrane za toliko mladičev, zato običajno prvo leto preživita le dva. Mladiči že zelo zgodaj začno vaditi lovske tehnike v medsebojnih igrah in se pri osmih tednih pridružijo mami pri lovu, pri šestih mesecih pa že znajo ubijati jelene in prašiče. Običajno ostanejo z materjo približno dve leti in ne lovijo sami, dokler je ne zapustijo.
Sorodniki sibirskega tigra
Sibirski tigri imajo pet sorodnikov, ali kot jim rečemo strokovno, podvrst tigrov: južnokitajske, indonezijske, sumatranske in bengalske. Vsaka podvrsta živi v drugačnem okolju – od močvirnih do suhih gozdov, tropskih gozdov in tajge. Največji, sibirski tigri, imajo najsvetlejši kožuh in najmanj črt, kar jim pomaga, da se zlijejo s sneženo okolico. Ker je v njihovi domovini zelo mrzlo, imajo sibirski tigri daljši in debelejši kožuh in debelejšo plast maščevja kot druge podvrste.
Obvestila
Veliki literarni natečaj "NAJST"
Sodelujte na natečaju "NAJST," ki ga najdete v rubriki FESTIVAL!
Dogodek je del programa bralne kulture, ki ga sofinancira Javna agencija za knjigo Republike Slovenije.
AKTUALNO
Kaj imata skupnega Tina Maze in Ana Praznik
Tina Maze in Ana Praznik sta uspešni in znani Slovenki, ki jima je skupno tudi, da sta bili ... več
PILOVA LESTVICA
GLASUJ ZA NAJ SKLADBO
Pogosta vprašanja
Oglas
KNJIŽNA LESTVICA
NAKLJUČNI VIC
Znaš šteti do 5?
Janezek pride domov pa reče mami: "Mami, mami! Danes sem bil vprašan štetje do 5! Glej, ti pokažem: 2,3,4 in 5!''
Nato mama vpraša "Ja, kje je pa 1?"
Janezek pove "Ja v redovalnici!"