Hej!
Stara sem petnajst (skoraj šestnajst) in sem se pred kakšnim letom res začela zelo zanimati za seks, ker sem pač čudna. Nikjer ne najdem nobenih informacij, druge pa me je strah vprašat, ker se vse moje prijateljice vedejo, kot da že vse vedo. Torej rada bi vedela: Ali lahko tudi ko že izgubiš menstruacijo, recimo pri 50 letih, še vedno seksaš? Ali lahko zanosiš? Ali v tem še vedno uživaš ali je kako drugače? Kaj pa ko še sploh nimaš menstruacije, če bi te nekdo posilil? Ali je to sploh mogoče? Ali so kontracepcijske tabletke res nevarne za strdke v možganih ali karkoli se že zgodi? Ali lahko tudi, če jih jemlješ, še vedno zanosiš? Ali je boljše uporabljati kondome? Zanima pa me še, kakšne vrste seksa obstajajo? Vem, da sta najbolj pogosta oralno in pač najbolj navadno, ampak verjetno je še ogromno drugih opcij? Res sem čudna. Hvala za odgovor.
Živijo!
Da te je začel pri 15 oz. 16 zelo zanimati seks, ni pa prav zares čisto nič čudnega. Bolj bi bilo nenavadno, če te seks sploh ne bi zanimal! S spremembami, ki se dogajajo z našim telesom, in eksplozijo spolnih hormonov se logično začne povečevati tudi spolni nagon. Ta se po navadi zbudi še bolj zgodaj, že v prvih letih pubertete, in se sprva kaže zgolj kot raziskovanje lastnega telesa in masturbacija, kasneje pa se pojavi tudi želja po spolnih odnosih z drugo osebo. To je čisto naravno.
Seveda lahko seksaš tudi po menopavzi, torej po izgubi menstruacije. Samo zanositi takrat ne moreš več, ker telo ne proizvaja več jajčec, ki so potrebna za oploditev in nastanek novega življenja.
Seveda lahko tudi uživaš povsem isto kot prej, le da pač brez skrbi, da bi prišlo do zanositve. Kar je lahko tudi velik plus! Verjetno je spolnost v teh letih nekoliko drugačna, saj pride do določenih sprememb v telesu, ni več tako mlado in prožno, sluznice se lahko izsušijo (kar je pri ženskah v menopavzi pogost problem, a hvala bogu obstajajo za to lubrikanti in podobni pripomočki), sama želja po spolnosti je lahko manjša, človeka lahko začnejo pestiti druge bolezni, ki lahko vplivajo na kvaliteto spolnosti. A to ne pomeni, da ne moreš več uživati. Le drugače je. Nekateri pravijo, da celo boljše.
Če pride do spolnega odnosa pred prvo menstruacijo, je možnost zanositve zelo majhna, a obstaja, saj jajčniki lahko začnejo že delovati in proizvajati jajčeca (torej pride do ovulacije), še preden pride do prve krvavitve. Kontracepcijske tablete so danes večinoma zelo varne. Nekatera dekleta imajo sicer tudi pri najsodobnejših, t. i »ultranizkodoznih« tabletah (ki vsebujejo majhne odmerke hormonov), lahko stranske učinke (na primer nihanje razpoloženja, vpliv na telesno težo, probleme s kožo itd.), vendar je teh bistveno manj, kot jih je bilo v preteklosti. Poleg kontracepcijskih tablet obstajajo tudi hormonski obliži, obročki ali maternični vložki, ki so sicer bolj priporočljivi po porodu, a nekatere se lahko uporablja tudi že prej. Žal je v nekaterih (zelo redkih) primerih uporaba tablet ali druge kontracepcije na podlagi hormonov res povezana z nastajanjem krvnih strdkov (najnevarnejši obliki sta pljučna embolija in možganska kap). Dejavniki tveganja ob jemanju tablet so povečana telesna teža, kajenje, starost nad 35 let, motnje v strjevanju krvi ali dedna dispozicija. V tem primeru se uporabo tablet odsvetuje in priporoča drug način kontracepcije (npr. kondome). Vsekakor je pred predpisom tablet potreben natančen ginekološki pregled. Kontracepcijske tablete imajo načeloma nad 99-odstotno učinkovitost. Možnost zanositve je torej manj kot 0,1 odstotka, kar pomeni, da je še vedno mogoča, a možnost je tako majhna, da je praktično zanemarljiva. Je pa tu treba posebno poudariti pravilno jemanje (redno jemanje, ob vedno istem času, ne izpuščati odmerkov, upoštevati vpliv dejavnikov, ki lahko zmanjšajo učinkovitost tablet – določene bolezni, sočasno jemanje zdravil, vpliv alkohola itd.). Učinkovitost tablet se ob navedenih primerih lahko pomembno zmanjša. Tako skoraj vedno, ko poslušamo zgodbe, kako so ženske zanosile, čeprav so jemale tabletke, ugotovimo, da jih niso pravilno jemale, so jih pozabljale, morebiti izbruhale itd.
Spolni odnos je lahko klasični ali vaginalni (penetracija moškega penisa v vagino), oralni (zadovoljevanje spolovil enega ali drugega partnerja z usti) ali analni (penetracija penisa v anus). Za spolni odnos štejemo tudi dotikanje ali penetracijo spolovil z rokami ali drugimi pripomočki (razni vibratorji, masažni aparati ali drugi predmeti). Kot vidiš, je opcij veliko, nekateri se držijo bolj »klasičnih« variant, drugi radi eksperimentirajo. Najbolj važno je, da se oba s partnerjem s tem strinjata in v tem uživata!
Obvestila
Veliki literarni natečaj "NAJST"
Sodelujte na natečaju "NAJST," ki ga najdete v rubriki FESTIVAL!
Dogodek je del programa bralne kulture, ki ga sofinancira Javna agencija za knjigo Republike Slovenije.
AKTUALNO
Kaj imata skupnega Tina Maze in Ana Praznik
Tina Maze in Ana Praznik sta uspešni in znani Slovenki, ki jima je skupno tudi, da sta bili ... več
PILOVA LESTVICA
GLASUJ ZA NAJ SKLADBO
Pogosta vprašanja
Oglas
KNJIŽNA LESTVICA
NAKLJUČNI VIC
Miklavž
Zakaj ima miklavž sani namesto avta ? ker avto ne more leteti