Pozdravljena!
1. Stara sem 12 let, visoka sem 160 in težka 50 kg. Ali sem predebela ali imam zmerno telesno težo? 2. Že skoraj eno leto sem enako visoka in nisem zrasla niti za en cm. Ali je z mano kaj narobe? Prehranjujem se zelo zdravo, saj hitro prehrano jem največ dvakrat na leto in doma imamo zelo velik vrt (imamo na vrtu skoraj vso zelenjavo) in pa veliko se gibam. Ko sem bila mlajša, sem trenirala balet 7 let in sem bila presuha ter visoka, zdaj pa se še vedno gibam vsak dan res veliko, ampak sploh ne rastem. Je to normalno? 3. Ali prehranski dodatki in manjši obroki ali samo 3 v dnevu (največ) res zelo pripomorejo k izgubi telesne teže? Sicer vsak dan delam kar dolge workoute in grem na 1 urni sprehod ter kolesarim. Ne vem, če naj začnem jemati kakšne stvari za izgubo teže. Se opravičujem za dolgo pismo, ampak to me res zanima in upam, da mi odgovoriš, čeprav dobiš veliko pisem.
Hej!
Tvoj indeks telesne mase znaša 19,5, kar te uvršča na 68. percentilo za dekleta pri dvanajstih letih. Tvoja telesna teža je torej povsem zdrava in primerna.
Pri dekletih obdobje intenzivne rasti običajno nastopi kake dve leti prej kot pri fantih, torej nekje okrog 12. leta (plus/minus leto ali dve). Okrog 16. leta se rast po navadi ustavi, do takrat dekle lahko še zraste za kak centimeter, vendar ni več pričakovati velikega prirasta v višini.
Čisto mogoče je torej, da se je v tvojem primeru rast začela že upočasnjevati in da boš v naslednjih letih pridobila zgolj še kak centimeter.
Če pa pri tebi intenzivno obdobje rasti še ni nastopilo (v tem obdobju lahko otrok v letu pridobi 5–10 cm ), je mogoče, da še bo in da gre zgolj za nekoliko zakasnjen začetek rasti.
Sicer pa je višina, ki jo dekle (ali fant) doseže, zelo odvisna tudi od genetskih dispozicij – če imaš bolj visoke starše, je večja verjetnost, da boš tudi sama visoka in obratno.
Prehranskih dodatkov ne svetujem v nobenem primeru, tudi pri odraslih, ki želijo shujšati, ne, kaj šele otrokom ali mladostnikom. Za izgubljanje/ohranjanje telesne teže priporočam zdravo prehranjevanje in redno telesno aktivnost. Prehrana naj vsebuje več obrokov (idealno pet – zajtrk, malica, kosilo, popoldanska malica in večerja), ki naj bodo majhni, uravnoteženi in naj vsebujejo vsa hranila, torej tudi ogljikove hidrate in maščobe, vendar bolj zdrave in v majhnih količinah, predvsem pa tudi veliko svežega sadja in zelenjave. Izogibaj se težkim večernim obrokom (idealno bi bilo zadnji dnevni obrok zaužiti vsaj dve uri pred spanjem) ter predvsem prakticiraj redno telesno aktivnost vsaj trikrat, še boljše pa petkrat tedensko po 30–60 minut. Ta naj bo takšna, da se pri njej zares zadihaš in ti naraste srčni utrip, torej ne zgolj sprehod ali kolesarjenje po ravnem (je super za ohranjanje kondicije in zdrav način življenja, za izgubljanje teže pa je premalo intenzivno). Primeri takih vadb so tek, hoja v hrib, kolesarjenje v hrib, tudi hitro rolanje, pozimi tek na smučeh ...
Vprašanje
Kako vam je všeč zgodba v Pilu?
AKTUALNO
Veliko navdiha in praktičnih napotkov - Pilovi podcasti in webinarji
Z vami lahko delimo veliiiiko navdiha! V okviru festivala Najst, ki je potekal jeseni 2024, je Urška ... več
PILOVA LESTVICA
GLASUJ ZA NAJ SKLADBO
Pogosta vprašanja
KNJIŽNA LESTVICA
NAKLJUČNI VIC
Hitra vožnja
Policaj ustavi avto, ki pridrvi 200 km/h, omejitev pa je 40 km/h: “Gospod, ali niste videli table z omejitvijo hitrosti?” Voznik: “Kako neki! Pri tej hitrosti!"