prosim pomoc

Odgovori:
ti sam dihaj, vse bo vredu. pa vso srečo :)




Js sm sicr 8 razred
Sam sm slišala da je kemija u 9. težja
Pč js ti priporočam use kar je rekla nikap, pa tut loh za pomoč uprašaš CHATGPT.
Pč res men je ful pomagou, js sm se prjavla na tekmovanje iz kemije pa so ble tut kšne težke naloge in sm dala use u Chatgpt in mi je tko prov rešu
Mislm kaki 2 nalogi sta napačno pršli, ampak večino je ful dobr rešu
Sam morš bit useen pozorna
Tk da ti res priporočam
Pa če mate učbenik ti priporočam, da si prebereš vso sov pa si zravn še kej izpišeš, kšne ključne besede al pa kj
žČe maš še kšna vprašanja sm ti na voljo
Upam da sm pomagala

https://spg.solgroup.com/sl/sol-za-industrijo/chemistry-pharma/hidrogeniranje
Hidrogeniranje se pogosto uporablja v industriji, zlasti pri proizvodnji trdnih maščob iz tekočih rastlinskih olj. Na primer, v postopku hidrogeniranja lahko iz tekočega rastlinskega olja ustvarimo trdno margarinsko maščobo. Hidrogeniranje zmanjša stopnjo nenasičenosti molekul, kar pomeni, da se dvojne vezi v ogljikovih verigah pretvorijo v enojne vezi, zaradi česar so izdelki bolj stabilni in imajo daljši rok trajanja.
Postopek hidrogeniranja ima širok spekter uporabe, tudi v kemijski industriji za sintezo različnih kemikalij.
Tole mi je chatgpt napisal

https://www.youtube.com/watch?v=1Z8-a4S_bpQ
https://www.youtube.com/watch?v=wXnIrcCHPQ0
https://www.youtube.com/watch?v=0OQlj1cRBKk


⸻

Recimo da imamo eten (C₂H₄) — to je alken s dvojno vezjo.
Ko mu dodamo vodik (H₂) v prisotnosti katalizatorja (npr. platina ali nikelj), se dvojna vez pretvori v enojno, nastane pa etan (C₂H₆).


ogljikovodiki so pc iz ogljika (C) pa vodika (H).
ogljikovodike delimo na aciklicne in ciklicne. aciklicni so tisti k so povezani v verigi (ko jih rises so tko en zravn druzga). ciklicni so pa povezani v obroc (ko jih rises povezes use skupej v nek krog oz. obroc). pa za ciklicne rabs usaj 3 ohljikove atome (sej je logicno kr rabs usaj 3 da lah sploh nastane obroc oz. da se use poveze).
pol aciklicne in ciklicne lahko naprej delimo na nasicene pa nenasicene. aciklicni nasiceni majo enojno vez (to so alkani. rabs si zapomnt koncnico AN). aciklicni nenasiceni majo pa lah dvojno al pa trojno vez, te vezi vids pol ko rises (tisti k majo dvijno vez so alkeni, koncnica EN. tisti k majo pa trojno vez so pa alkini, koncnica IN). potem se pa tud ciklicni ogljikovodiki delijo na nasicene in nenasicene. ubistu je use isto ( cikloalkan enojna vez, cikloalken dvojna vez, cikloalkin trojna vez), sm da spredi napises ciklo.
pol rabs znat te alkane po vrsti do 10. aja pa
CH4 metan
C2H6 etan
C3H8 propan
C4H10 butan
C5H12 pentan
C6H14 heksan
C7H16 heptan
C8H18 oktan
C9H20 nonan
C10H22 dekan
mogoce se ti zdi ful neumno zdej zakaj se mors use te napamt naucit, ampak to bos rabla kasnej ko jih bos mogla poimenovat.
splosna formula za alkane je CnH2n+2. torej ce bos ti mela strukturno formulo podano in bos mogla napisat molekulsko formulo gres prestet sm C (ogljikove) atome in pol zracunas kok je H (vodikovih) atomou. torej npr. da si prestela da je so 4 C atomi. pol das 2x4 kar je 8 in 8+2 je 10. torej ce so 4 C atomi bo 10 H atomou. ampak to velja sm za alkane.
pol obstajajo razlicne formule. mas molekulsko formulo, strukturno formulo, racionalno formulo pa skeletno formulo. molekulsa je npr. C6H14 (pc to je ubistu najkrajsi zapis). pol za strukturno, racionalno pa skeletno ti bom pa u hvalilnico dala kr rabm narisat.
okej zdej pa poimenovanje ogljikovodikou. ce hocs znat poimenovat rabs vedt kaj so aciklicni in kaj so ciklicni. rabs vedt kaj je alkan, alken, alkin. rabs metan, etan, propan, buran, pentan, heksan, heptan, oktan, nonan, dekan nastet po vrsti. no ce tega se ne znas se pejd najprej to naucit.
torej ce pogledas strukturno formulo in vids da ma 5 C (ogljikovih) atomou, vids da so atomi povezani v verigi in so vse vezi enojne (torej je nasicen oz. je alkan) ves da je to pentan. pent, zato ker ma 5 C atomov. koncnina an pa, zato ker je to alkan (vse enojne vezi). ce bi blo use isto, ampak bi biu povezan v verigo bi biu pa to ciklopentan. ubistu isto sm da dodas ciklo ker je to cikloalkan (vse vezi ma enojne in je poveuan v verigo).
ce je ciklicen in ma nekje neko trojno vez (cikloalkin) in ma 4 C atome je to ciklobutin. ciklo zato, ker je ciklicen oz. je povezan v obroc. but, zato ker ma 4 C atome (butan). in koncnica in, ker ma nekje trojno vez (alkin).
torej lah mamo fizikalne al pa kemijske lastnosti. zdej ti nisi omenla da rabs fizikalne lastnosti, ampak ce to tud rabs napis. gorenje, substitucija pa adicija so kemijske reakcije.
okej zdej gorenje ogljikovodikou. gorenje je lah popuno al pa nepopouno.
POPOLNO GORENJE - pr popolnem gorenju nastaneta CO2 (oglikov dioksid) in H2O (voda). tukej nastane CO2 pr nepopolnem gorenju pa nastane CO. to se zgodi, zato kr je pr popolnem gorenju dovolj kisika in ogljik popolnoma oksidira (pr nepopolnem gorenju pa ni dovolj kisika).
pr popolnem gorenju je ogen modre barve. je eksotermna reakcija (sprosca se velik energije).
NEPOPOLNO GORENJE - pr nepopolnem gorenju nastaneta CO (ogljikov monoksid) in H2O (voda). tukej je plamen rumene barve. nastajaja pa tud C(s) to so saje (tist s je v oklepaju kr to pomen, da je ogljik v trdnem stanju). To je tud eksotermna reakcija, ampak se sprosca mn energije kot pr popolnem gorenju.
https://www.pil.si/forumi/hvalilnica/ogljikovodiki tle mas napisano kaj se molekulska, strukturna, racionalna in skeleta formula. napisano mas kako se deli ogljikovodike. pa se neke vaje mas (in ofc resitve zravn napisane).
https://www.pil.si/forumi/hvalilnica/ogljikovodiki/2 tle mas napisano kaj so razvejani alkani in kako se jih poimenuje. pa tud vaje mas zravn.
https://www.pil.si/forumi/hvalilnica/ogljikovodiki/3 tle mas napisano kaj je verizna izomerija in primer. napisane mas 4 enacbe za gorenje (urejene in neurejene).
https://www.pil.si/forumi/hvalilnica/ogljikovodiki/4 tle mas napisano za substitucijo pa adicijo pa probala sm ti razlozit kaj je to.
ce se kej ne razumes me pa lah uprasas.




Moj odgovor:

Svetovalnica
Pls help
Obvestila
DODATNE UGODNOSTI ZA NAROČNIKE
Naročniki revije Pil, pozor!
Na Pilovi spletni strani imate naročniki revije posebne ugodnosti. V klepetalnici lahko z drugimi naročniki klepetate v ločeni sobi klepetalnice, ustvarjate teste v Galaksiji testov ter na vseh forumih objavljate fotografije in risbe.
Vse, kar potrebujete za aktivacijo ugodnosti, je naročniška številka.
Naročniško številko dobiš na e-poštni naslov, ki si ga vpisal/a na naročilnico. Dostop do dodatnih vsebin za naročnike lahko aktiviraš tudi tako, da vpišeš ime in priimek plačnika naročnine (to je najverjetneje eden od staršev oz. skrbnikov). Če številke nikakor ne najdeš, piši na revije@mladinska-knjiga.si in ti bomo pomagali.
Kam vneseš naročniško številko? Klikni desno zgoraj na svoj vzdevek in izberi “Dostop za naročnike” ali pojdi direktno na povezavo https://www.pil.si/mojprofil/aktivacija.