Hej!
Si res naj zdravnica in vedno rada berem v reviji, ko komu kaj dobrega svetuješ. Ne vem, če je moj primer ravno za sem, ampak okej. No, moj problem je prekomerna telesna teža, ki je že na meji na debelost. Stara sem 13, imam 69 kg in velika sem 162,5 cm. Vem, veliko. Kako naj shujšam 14 kg ali vsaj 10? Koliko časa to traja? So dolgi sprehodi vsak dan dovolj? Telovaditi doma ne morem, ker me je sram, s kolesom se pa tudi ne vozim zunaj, ker bi čudno izgledalo, da se taka bajsa vozi zunaj. Teža mi povzroča velike težave na psihični ravni, ker velikokrat slišim sošolce, ki se na skrivaj norčujejo iz mene. Rada bi shujšala še pred valeto, ki bo naslednje leto (zdaj sem v 8.) in 3 mesece še imam, da vsaj malo shujšam pred poroko moje tete, ker mi drugače nobena obleka ne bo prav. Proooosim, pomagaj! V kolikšnem času se da tako shujšati? Dieta ne bi šla ravno, ker v družini vsi jemo enako za kosilo in jaz ne maram preveč zelenjave. So manjše porcije dovolj? Res upam, da mi lahko pomagaš, saj bi rada spremenila svoj izgled in pa da bi bila končno srečna v svojem telesu!
Oj!
Tvoj indeks telesne mase je pri tvoji teži in višini 26,1, kar te uvršča na 95. percentilo za dekleta tvoje starosti. To pomeni, da je tvoja teža res čezmerna, kot si tudi že sama ugotovila. Čezmerna telesna teža ali debelost lahko vodi v številne zdravstvene zaplete, tudi pri mladih, zlasti če traja že od mladosti v odraslo dobo (od zgodnjega pojava sladkorne bolezni, povišanega pritiska, povišanih maščob v krvi do srčno-žilnih obolenj, težav s hrbtenico in sklepi itd.). Vsekakor bi bilo pametno izgubiti vsaj 10–15 kilogramov telesne teže. Sama ne podpiram nobenih ekspresnih čudežnih diet. Potrebno bo večmesečno trdo delo v obliki korenite spremembe prehrane in redne intenzivne telesne dejavnosti vsaj trikrat na teden, idealno pa bi bilo vsak dan.
Kar se prehrane tiče, je treba pogosto (petkrat na dan) jesti količinsko zmanjšane obroke, ki naj vsebujejo predvsem veliko svežega sadja in zelenjave, vključena pa morajo biti tudi vsa druga hranila, kot so meso, maščobe in ogljikovi hidrati, seveda v ustrezno majhnih količinah in tiste bolj zdrave »variante« (pusto belo meso in ribe namesto govedine in svinjine, olivno olje namesto masla ali živalskih masti, rjav riž in polnozrnate testenine namesto belih). Redno jej zajtrk, zadnji obrok pa naj bo vsaj par ur pred spanjem.
Ker še živiš doma in si verjetno bolj ali manj odvisna od prehrane staršev, jih boš žal morala vključiti v svoje prehranske načrte, saj se bodo morali tudi oni malce prilagoditi in spremeniti tudi svojo prehrano, ti pripravljati prilagojene obroke ali ti vsaj omogočiti, da si jih boš pripravljala sama.
Kar se telesne aktivnosti tiče, samo dolgi sprehodi (ali običajna vožnja s kolesom) za znižanje teže ne bodo dovolj (seveda pa je tudi to bolje kot nič!). Potrebna je taka telesna aktivnost, da se pri njej spotimo in se nam dvigne srčni utrip. To so tek (zlasti intervalni), hoja v hrib, hitro kolesarjenje ali kolesarjenje v hrib, intenzivno plavanje, aerobika oz. drugi primeri podobnih vadb in še bi se našlo.
Seveda je treba z vadbo začeti postopno, zlasti če smo čisti začetniki in se prej nismo kaj dosti ukvarjali s športom (tako se izognemo pretiravanju in poškodbam ter prehitremu padcu motivacije in opustitvi dejavnosti, če takoj ne zmoremo doseči zastavljenih ciljev).
Pri teku začneš s kratkimi razdaljami (npr. po nekaj 100 metrov), ki jih ponavljaš in vsakič postopno povečuješ, vmes pa hodiš, dokler jih nisi zmožna povezati v daljši tek (do par kilometrov). Ko boš pridobila kondicijo in malo utrdila svoje sklepe, lahko začneš tudi z intervalnimi treningi (določeno razdaljo pretečeš v sprintu, nato upočasniš in lahkotno tečeš, nato zopet sprint itd.).
Podobno je tudi z drugimi dejavnostmi – bistveno je, da v začetku ne pretiravamo in ne precenjujemo svojih sposobnosti ter si postavljamo realno dosegljive cilje, ki jih nato ustrezno povečujemo.
Mislim, da so skrbi, kaj si bodo drugi mislili, ko te bodo videli zunaj kolesariti, teči ali kaj drugega, povsem odveč. Nihče ni postal »fit« brez truda in čez noč! Ukvarjanje s športom za nikogar ni nič sramotnega (tudi za tiste s čezmerno težo – nanje bi bili lahko kvečjemu bolj ponosni!). Vem pa, da so najstniška leta občutljivo obdobje, da sta videz in mnenje drugih (zlasti vrstnikov) zelo pomembna, pa naj se nam odraslim to zdi še tako nerazumljivo ali nesmiselno.
Zato lahko »športaš« tudi ob urah, ko zunaj ni veliko ljudi – npr. zgodaj zjutraj ali zvečer (če živiš v mestu in je to mogoče), greš kam bolj na samo (na polje, na kakšen hrib v okolici …). Če te skrbi, kaj bodo rekli domači, če boš telovadila doma, telovadi takrat, ko si sama ali drugi spijo.
Naj ti mnenje drugih (oz. strah pred njim) ne bo ovira za doseganje svojih ciljev!
Obvestila
Veliki literarni natečaj "NAJST"
Sodelujte na natečaju "NAJST," ki ga najdete v rubriki FESTIVAL!
Dogodek je del programa bralne kulture, ki ga sofinancira Javna agencija za knjigo Republike Slovenije.
AKTUALNO
Kaj imata skupnega Tina Maze in Ana Praznik
Tina Maze in Ana Praznik sta uspešni in znani Slovenki, ki jima je skupno tudi, da sta bili ... več
PILOVA LESTVICA
GLASUJ ZA NAJ SKLADBO
Pogosta vprašanja
Oglas
KNJIŽNA LESTVICA
NAKLJUČNI VIC
V piceriji
Marko gre v picerijo in tam naroči pico.
Ko je pica pripravljena pride do njega natakar in ga vpraša, ali želi pico narezano na 4 ali na 8 kosov. Marko pove, da na 4, ker jih 8 ne bo mogel pojesti.