Ojla, ojla!
Pišem ti že več kot 10-tič, in res bi bila vesela, če mi odgovoriš …
1. Stara sem 13 let, velika nekje okoli 165 cm, morda malo več in imam 64 kg … Je to veliko preveč? Kako naj shujšam? OK, vsi mi govorijo, da nisem debela. Prav, never mind, potem bi bila rada samo bolj suha (predvsem v noge-bedra). Morda, kako idejo, ki ne vključuje preočitne diete – moja mami je namreč alergična na kakršnokoli mojo idejo s hujšanjem ali podobnim. Drugače imam treninge 3x tedensko. Ampak – karantena – zdaj jih imamo le 2x. No ja, obstaja kak hiter in enostaven način? Mogoče? Če ne, pa sem pripravljena vložiti tudi malo več truda v to :D!
2. Imam obdobja, ko se zjutraj zbudim in mi je slabo. In to res zelo. Pa ne krči ali kaj. Res slabo in bolečina. Včasih se mi še vrti. Mine največ čez kakšno uro. Večinoma pa prej. Ampak vseeno. Ress sovražim too!!
3. Imam dneve, ko imam nekakšne krče. Zdaj se je zgodilo že 3x. 1. čisto blago, 2. malo močneje in 3. je bilo nevzdržno. Dobim jih za kakšne pol ure do uro. In niti enkrat, ko se mi je to zgodilo, nisem imela menstruacije. Imaš kakšen nasvet/idejo, kako to preprečiti, ali vsaj ublažiti?
Ok, pismo je res dolgo, mi boš pa resss pomagala …
Hvalaaa!!!
Draga RandomGirlFromLjubljana!
Pri 13 letih in 165 cm višine ter 64 kg je tvoj indeks telesne mase 23,5, kar te uvršča na 89. percentilo za dekleta tvoje starosti. V praksi to pomeni, da je 89 % deklet tvoje starosti lažjih od tebe. Tvoja teža je torej čezmerna, ne govorimo pa še o debelosti (o debelosti govorimo pri ITM nad 95. percentilo).
Res je, da nimamo vsi istega tipa postave, ki nam je (vsaj delno) prirojen – nekateri so bolj vitki in visoki, drugi bolj nizki in čokati – je pa seveda s prehrano in redno telesno aktivnostjo mogoče precej vplivati na (pre)oblikovanje našega telesa. Res je tudi, da so mišice težje od maščobe, zato so lahko ljudje, ki veliko »športajo« oz. trenirajo in imajo več mišične mase, enako težki ali celo težji od tistih z več maščevja, pa so videti povsem drugače.
Tudi sama ne zagovarjam nobenih posebnih diet, saj te večinoma nimajo nekih dolgoročnih učinkov. Treba je le poskrbeti za uravnotežen vnos hrane (v skladu s potrebami, torej porabo), jesti več manjših obrokov, se izogibati večernim obrokom (zadnji naj bo vsaj nekaj ur pred spanjem). Obroki pa naj vsebujejo več sadja, zelenjave in beljakovin ter manj ogljikovih hidratov in maščob (ni pa priporočljivo, da bi se povsem izogibali maščobam in ogljikovim hidratom, saj so prav tako nujno potrebni za delovanje našega telesa).
Telesna aktivnost naj bo redna, vsaj 3–5-krat na teden po 30–60 minut, mora pa biti tako intenzivna, da se ob njej prepotimo in nam naraste srčni utrip. Priporočam tudi vaje za moč in oblikovanje telesa. Več o tem boš zagotovo našla na internetu, lahko pa se obrneš tudi na svojega učitelja/učiteljico telovadbe.
Treba pa se je zavedati, da rezultatov ne moremo pričakovati čez noč in da so za doseganje dolgoročnega, vidnejšega učinka potrebni čas, trud in vztrajnost.
Slabost zjutraj (na prazen želodec) je lahko znak težav z želodcem oz. dvanajstnikom (npr. vnetja ali razjede zaradi čezmernega izločanja želodčne kisline). Poleg slabosti lahko čutimo tudi tiščanje v zgornjem delu trebuha (v žlički), spahovanje ali pekoč občutek v žrelu.
Za zdravljenje teh težav priporočamo želodčno dieto (izogibanje kisli in pekoči hrani, svežemu sadju in zelenjavi – zlasti sadežem z več kisline – npr. pomarančam, limonam, paradižniku, okisani solati, izogibanje kavi, alkoholu in cigaretam, sladkim gaziranim pijačam, dimljeni hrani in zelo mastni in slani hrani), uživanje več količinsko manjših obrokov v krajših časovnih intervalih ter izogibanje sklanjanju ali telesni dejavnosti tik po obrokih. Ob zatekanju kisle želodčne vsebine navzgor v požiralnik in proti žrelu, kar strokovno imenujemo gastroezofagealni refluks (simptomi so spahovanje, pekoče žrelo, hripav glas, kašelj), priporočamo tudi počitek v pokončnem položaju po jedi in dvig vzglavja za cca 15 stopinj (to najlažje dosežemo, če podložimo nekaj pod celoten zgornji del postelje oz. vzmetnice).
Kadar vsi ti nefarmakološki ukrepi ne pomagajo, je potrebno nekajdnevno oz. nekajtedensko zdravljenje z ustreznimi zdravili – zaviralci protonske črpalke (npr. pantoprazol, ki ga v 20-miligramski dozi lahko kupimo v lekarni tudi brez recepta, večji odmerek pa predpiše zdravnik na recept).
Seveda je lahko jutranja slabost posledica tudi kake druge bolezni ali stanja (npr. nosečnosti), zato ti vseeno svetujem, če očitno ne gre za težave z želodcem, obisk pri zdravniku.
Krči v trebuhu so prav tako lahko posledica želodčnih težav in prebavnih motenj (spremljajo jih lahko tudi vetrovi ter driska in/ali zaprtje), lahko pa gre za nekaj povsem drugega, zlasti če so krči predvsem v spodnjem delu trebuha (bolečine pred menstruacijo, ob ovulaciji, bolečine zaradi določenih bolezenskih stanj rodil, npr. endometrioze, nosečnost itd.).
Seveda moramo najprej ugotoviti vzrok (kar bo brez pregleda pri zdravniku težko), šele nato lahko svetujemo ustrezno ukrepanje.
Obvestila
Veliki literarni natečaj "NAJST"
Sodelujte na natečaju "NAJST," ki ga najdete v rubriki FESTIVAL!
Dogodek je del programa bralne kulture, ki ga sofinancira Javna agencija za knjigo Republike Slovenije.
AKTUALNO
Kaj imata skupnega Tina Maze in Ana Praznik
Tina Maze in Ana Praznik sta uspešni in znani Slovenki, ki jima je skupno tudi, da sta bili ... več
PILOVA LESTVICA
GLASUJ ZA NAJ SKLADBO
Pogosta vprašanja
Oglas
KNJIŽNA LESTVICA
NAKLJUČNI VIC
Zadnja beseda
V prepiru ima zadnjo besedo vedno moški in to je "Da draga".