Živijo!
Pišem prvič, zato upam, da bo moje pismo objavljeno v reviji. Torej – imam problem z lasmi. Res se mi hitro zmastijo. Če si jih na primer v nedeljo zvečer umijem, so v ponedeljek v redu, lepi, nemastni, potem v torek pa so že čisto mastni. Umivam si jih 2 x na teden, včasih tudi 3 x. Lase si dvakrat našamponiram (a je to preveč?) in potem še balzam pustim 2 min in sperem. Sprobala sem že veliko šamponov (LITE RAM je nekaj časa pomagal). Veliko sem že iskala po internetu in nekje piše, da je bolje, da se čim manj dotikam las – res se jih skoraj nič ne dotikam. Češem si jih samo zjutraj, zvečer ne. Imam tudi mastno kožo, če to kaj pove.
Res upam, da mi pomagaš, saj tiste nasvete, ki sem jih našla na spletu, upoštevam, a vseeno ne vidim učinka.
Oj!
Mastno lasišče je pogost problem, ki pesti tako ženske kot moške. V puberteti je še bolj pogost, razlog za to pa je hormonsko neravnovesje , ki je v tem obdobju posebej izrazito.
Sicer na nastanek mastnega lasišča poleg hormonov vplivajo tudi dedna nagnjenost, nezdrava prehrana (čezmerno uživanje nezdravih maščob in sladkorjev), določena zdravila, nekatere bolezni, stres, nepravilna nega las (prepogosto česanje in umivanje, napačni negovalni izdelki ali pogosto dotikanje las), nošenje pokrival (pod kapami in drugimi pokrivali se lasje prej zmastijo, zlasti če jih nosimo dolgo in pogosto) in celo vremenske razmere (v vlažnem, vročem vremenu, kot je npr. poleti, so tudi lasje bistveno hitreje mastni). Veliko ljudi misli, da bodo s pogostejšim umivanjem las rešili problem, a lahko je ravno obratno – prepogosto umivanje odstranjuje naravni zaščitni sloj maščobe na lasišču, lasišče pa tako ustvarja še več maščobe, da bi nadomestilo tisto, ki smo jo sprali. Načeloma je dovolj, da lase umijemo dvakrat na teden (seveda pa je število umivanj odvisno tudi od vremenskih razmer, telesne aktivnosti, dela …).
Kadar je lasišče res izrazito mastno, lahko govorimo o bolezenskem stanju, imenovanem seboreja. Zanjo je značilno moteno delovanje lojnic v lasišču in tudi spremenjena sestava loja. Takrat v lasišču pogosto opažamo mastne rumenkaste luske. Ko sta mastnemu lasišču pridruženi tudi rdečica in srbečica, govorimo o seboroičnem dermatitisu (ki se lahko pojavlja tudi na drugih delih telesa, kjer je večja gostota žlez lojnic – na obrazu, dekolteju, hrbtu). Če je tako, je treba obiskati vsaj osebnega zdravnika ali celo dermatologa za predpis ustreznih preparatov.
Sicer za nego mastnega lasišča priporočamo uporabo posebnih medicinskih šamponov, ki se jih prav v ta namen dobi v lekarni. Frizerji priporočajo sušenje las s sušilnikom namesto sušenja na zraku (saj naj bi s tem zavirali hitro maščenje), lase pa češimo nežno, s krtačami iz naravnih materialov in ne prepogosto. Balzam načeloma ne škoduje, ga pa je treba nanašati samo na lase in ne vtirati v lasišče. Glede najustreznejšega šampona ti bodo znali najbolje pomagati v lekarni ali pri kakšnem dobrem frizerju. Moraš pa se tudi zavedati, da se težave morda ne boš tako hitro rešila in te bo spremljala še nekaj časa ali celo vse življenje.
Obvestila
Veliki literarni natečaj "NAJST"
Sodelujte na natečaju "NAJST," ki ga najdete v rubriki FESTIVAL!
Dogodek je del programa bralne kulture, ki ga sofinancira Javna agencija za knjigo Republike Slovenije.
AKTUALNO
Kaj imata skupnega Tina Maze in Ana Praznik
Tina Maze in Ana Praznik sta uspešni in znani Slovenki, ki jima je skupno tudi, da sta bili ... več
PILOVA LESTVICA
GLASUJ ZA NAJ SKLADBO
Pogosta vprašanja
Oglas
KNJIŽNA LESTVICA
NAKLJUČNI VIC
Sekira
Zakaj ima policaj v prtljažniku sekiro?
Zato, da seka ovinke!