Zdravo!
Dolgo sem čakala, da bi mi starši dali »the talk« o spolnosti in vseh teh zadevah, pa ga nikoli nisem dočakala. Zaradi tega sem bila vedno v zaostanku za sošolci, zaradi česar so me zasmehovali in mi grozili. Podatke sem zato morala vedno iskati po internetu, ki pa ni najboljši vir informacij. Že nekaj časa pa opažam, da je mogoče to razlog za moj strah do vsega v povezavi z goloto in spolnostjo. Če pomislim na seks, me najprej prevzame strah in sram pred tem, da bi morala biti gola pred nekom. Poleg tega pa se mi po eni strani tudi gabi, ker mi je tudi ogabno, ko se moji bratje z rokami dotikajo njihovega korenjaka in potem istih stvari, kot se jih dotikam jaz. Gabi se mi tudi, če se moram dotikati svojih intimnih predelov. In pa, čeprav si želim filmskih poljubov, me že ob misli na to, da bi mi nekdo potisnil jezik v usta, zmrazi. Ne vem, kaj je narobe z mano, da se tako počutim, prosim, svetuj mi!
Draga Artemis!
Dobrodošla v zapletenem svetu spolnega dozorevanja in seksualnosti. Že to, da te mika in straši, privlači in odbija, buri domišljijo in hkrati te je sram, dovolj zgovorno pove, kako skrivnosten je ta pomemben del našega življenja. Saj veš, tistega, česar ne poznamo, se bojimo, včasih to celo sovražimo, zato ker tega ne obvladamo in ne vemo, kako se temu streže, kam nas to popelje. Negotovost nas največkrat kar ohromi. Denimo – golota. Nerodno nam je, če smo goli, skrivamo jo, pa se rodimo goli in se zavijamo v oblačila zato, da nas ne bi zeblo, da nas ne bi žgalo sonce, močil dež ali pikali komarji.
Oni dan, ko smo se manjša druščina odpravljali na kopanje na Podpeško jezero in metali v torbe kup oblačil in kopalk, je Geza malce nejevoljno mrmral, češ, pa kaj skrivamo intimne dele telesa, kot da bi bila kakšna razlika med lici, hrbtom, kolenom, ta zadnjo ali spolovili. Vse to so sestavni deli našega telesa, ki nam s svojimi funkcijami omogočajo, da živimo in obstajamo. Dobro, res je, ni ravno smiselno, kar počnemo, ampak gre za neki vsesplošni družbeni dogovor obnašanja, pa še ustrežemo potrebi, da se z oblačili in kopalkami nekoliko razlikujmo od drugih.
Priznam, res bi bil dolgčas, če bi bili vsi nagi. Ampak zakaj se o spolnih odnosih tako neradi pogovorimo, zakaj še vedno mnogi starši otrokom prepustijo, da sami zakorakajo v ta svet brez osnovnih navodil, češ, se bodo že znašli, tako kot smo se mi morali, mi pa ni povsem jasno. Kot da bi se pogovarjali o nečem grdem, nespodobnem, prepovedanem, čeprav je spolnost, še posebej kadar je sestavni del ljubezni, nekaj lepega, zelo lepega. Ker se starši zavijejo v molk, učitelji pa ta del na hitro oddrdrajo, kot bi šlo za enačbo z dvema neznankama, najstnikom ostanejo vsemogočni Google, kakšna knjiga, ki jo starši niso dobro skrili, in malce starejši sosed iz ulice, ki pa po navadi ve čisto vse o seksu, čeprav, ko ga deklič lepo pogleda, začne jecljati, na pripombo, da je zaljubljen, pa začne besneti.
Veš, tisto, kar mi prvo pride na misel, ko se pogovarjamo o stvareh, ki nas begajo, denimo seks, je zapis na srednješolskem matematičnem učbeniku znanega slovenskega matematika Franca Križaniča: »Ne boj se in ne sovraži!« To velja tudi za spolnost. Pa bodi ti tista, ki bo dala staršem pobudo za klepet o spolnosti. Mogoče jima je nerodno, morda se bojita, da je prezgodaj za takšen pogovor, da boš to sprejela kot vsiljevanje, in jima boš s predlogom pomagala, da naredita prvi, najtežji korak in odpravita te bojazni.
S predlogom boš pokazala, da si dovolj odrasla in zrela tudi za takšne teme pogovora. Sicer pa, tako kot je to največkrat v življenju, večino stvari se moramo naučiti sami, preizkusiti na lastni koži, kajti teorija in dobrodošli nasveti so eno, preverjanje tega v resničnem življenju pa je vendarle nekaj drugega. Moj dedi, umen možak, je znal reči moji mami, ko mi je nekaj poskušala obrazložiti in me podučiti: »Daj, Marjetica, pusti otroka, naj pri kakšni stvari z lastno glavo kresne ob trdi kamen, drugače nikoli ne bo vedel, kako trd je zares.«
Takisto velja tudi za moje nasvete. Spolnost je lepa, če je del ljubezni, ljubezen pa obojestranska, spolnost bo prišla na vrsto, ko bodo čustva in želja dovolj močni, spolnost ni tek na 100 metrov, spolnost je uživanje v skupnem raziskovanju, odkrivanju neznanega, spolnost so čustva in ne mehanika. Ne glej na spolnost skozi obnašanje tvojih bratov, ki ju razganja puberteta, ali skozi teorije, da je namenjena zgolj ohranjanju človeške vrste. Torej, tako ti lahko svetujem, za popotovanje skozi ta svet in raziskovanje tega pa se boš morala, oborožena z vsem, kar si prebrala in slišala, odpraviti sama. Srečno pot in veliko užitka na njej!
Obvestila
Veliki literarni natečaj "NAJST"
Sodelujte na natečaju "NAJST," ki ga najdete v rubriki FESTIVAL!
Dogodek je del programa bralne kulture, ki ga sofinancira Javna agencija za knjigo Republike Slovenije.
AKTUALNO
Kaj imata skupnega Tina Maze in Ana Praznik
Tina Maze in Ana Praznik sta uspešni in znani Slovenki, ki jima je skupno tudi, da sta bili ... več
PILOVA LESTVICA
GLASUJ ZA NAJ SKLADBO
Pogosta vprašanja
Oglas
KNJIŽNA LESTVICA
NAKLJUČNI VIC
Zgodovina
Janezek se pogovarja s svojim prijateljem pa mu reče:,,Ves kaj sem razmišljal?” Prijatelj vpraša: kaj? Janezek: Se spomniš kako se pri zgodovini učimo o tem kako so včasih pisali v risbah. In ves da je res da se zgodovina ponavlja saj danes delamo enako😂😌👍😉🤨😎🥵🥶