snofi
Naslednji Pil izide 8. novembra
Ikona Ikona Ikona Ikona
pepca oblacek

značka Pilov blog: BOŽIČ 3. del

BOŽIČ 3. del

2
hojla
pišem že 3 del bloga in sem dobila nove in dobre zamisli pa tudi vi ste mi pomagali
pilana je napisala da napišem blog o običajih tore ZAČNIMO!!!!!

BOŽIČNI OBIČAJI PO VSEM SVETU

Božič je v sodobnem tempu življenja velikokrat edini čas v letu, ko se celotna družine zbere skupaj in sede za božično mizo, polno dobrot, ter uživa v trenutkih, ki so prežeti s smehom, petjem in obdarovanjem. Je tako svetovni verski praznik kot tudi svetovni kulturni in komercialni pojav.

Ljudje po vsem svetu ga že dve tisočletji obeležujemo s številnimi običaji, ki so predvsem verske narave – ali pa so vsaj bili. Danes se predpriprave na božični večer pričnejo zelo zgodaj, pogosto tudi mesec dni pred božičem. Ljudje hitimo, božič pa tako izgublja prvotni namen in postaja vse bolj skomercializiran. Čeprav ga praznujejo po vsem svetu, se oblike in načini praznovanja od kulture do kulture razlikujejo. Preverili smo, kakšne so božične tradicije v različnih državah po svetu in jih predstavljamo v nadaljevanju.

1. Grenlandija
Grenlandija je domnevni Božičkov dom – ali vsaj kraj, kamor gre poleti na dopust. Če ga boš iskal, se odpravi v Spraglebugten, blizu mesta Uummannaq.

V inuitskih vasicah Grenlandije se za božič ljudje obiskujejo in imajo zabave, kjer pijejo kavo, jedo kolačke in si izmenjujejo darila, ponavadi kakšne modelčke sank, spolirane mroževe okle ali rokavice iz tjulnje kože. Otroci hodijo od hiše do hiše in pojejo, na božični večer pa gredo ljudje v cerkev, pogosto oblečeni v narodne noše.

Večina hiš je okrašenih s svetlečo zvezdo na oknih, kar ima tam še poseben pomen, saj je znotraj arktičnega kroga zima čas, ko sonce sploh ne vzide.

Tradicionalne jedi, ki se jedo za božič, so kitova koža z nekaj sala (menda ima okus po kokosu), surovo meso arktične ptice, ki je bilo zavito v tjulnjo kožo in več mesecev zakopano, da je strohnelo do posebne stopnje. Poleg naštetega si privoščijo tudi juhe, karibuje na žaru in sladice iz jagodičevja.

Božič je tudi čas, ko moški za spremembo skrbijo za ženske, jim strežejo hrano in kavo.

2. Francija
V Franciji poznajo jaslice, podobne slovenskim, le da jim tam dodajo še mesarja, peka, policista in duhovnika – sliši se kot začetek dobrega vica, kajne? :grinning: Tudi v Franciji imajo navado na ognjišču zakuriti posebej izbrano poleno (“božično poleno” iz češnjevega lesa), kar je zelo star običaj, ki izvira iz germanskega poganstva. Francozi pa to seveda naredijo na zelo francoski način: poškropijo ga z rdečim vinom. Poleno, pa nekaj sveč, naj bi gorelo celo noč, poleg tega pa pustijo nekaj hrane in pijače za vsak primer, če bi prišla mimo Marija z Jezuščkom. V nekaterih delih Francije imajo tudi čudovit običaj, da pripravijo 13 različnih sladic iz najrazličnejšega sadja, oreščkov in več vrst testa.

3. Egipt
V Egiptu je približno 15 % prebivalcev kristjanov, večina pripadnikov koptske ortodoksne cerkve, ki ima prav posebne božične običaje. Božiča ne praznujejo 25. decembra, temveč 7. januarja, tako kot pravoslavci. Posebnost koptske cerkve je, da imajo 43 dni dolg adventni čas, ki se začne 25. novembra in traja do 6. januarja, in ves ta čas velja za postni čas, ko jedo le vegansko hrano. Ko je posta konec, pa seveda pripravijo pojedino z vsem, čemur so se prej odpovedali.

4. Japonska
Na Japonskem je božič čas za širjenje sreče, pa tudi pošiljanje voščilnic in obdarovanje, predvsem med zaljubljenci, podobno kot pri nas valentinovo. Zaljubljeni parčki se sprehajajo in si ogledujejo božične lučke, potem pa gredo na romantično večerjo v restavracijo (dobiti prosto mizo v restavraciji na božični večer na Japonskem je kar podvig).

Japonci za božič radi jedo ocvrtega piščanca in japonsko božično torto, ki je pravzaprav biskvit z jagodami in smetano, s figurico Božička za okras. Poleg zaljubljencev pridejo na svoj račun tudi otroci, saj se takrat odvijajo zabave zanje. Božičku rečejo Santa.san, vesel božič pa se reče “meri kurisumasu”.

Praznovanje novega leta je na Japonskem precej podobno našemu praznovanju božiča: v družinskem krogu, z molitvijo, hrano in voščilnicami.

Božični prazniki

5. Brazilija
V Braziliji so božični običaji pravzaprav zelo podobni evropskim in ameriškim, le da je tam zelo vroče in tako lahko praznuješ božič na plaži! V Braziliji poznajo simpatičen običaj, “skrivnostnega Božička/prijatelja”, torej nekoga, ki te skrivaj obdaruje z drobnarijami ves december, na božični dan pa se razkrije.

Božična pojedina je sestavljena iz svinjine, purana, šunke, solat in sadja, predvsem seveda tropskega. Pomembna priloga je riž z rozinami in farofo. In za posladek – sladoled! Nič nenavadnega, glede na temperature.

6. Gana
V Gani se božično praznovanje začne na božični večer z mašo, kjer se bobna in pleše. Ljudje se oblečejo v svoje tradicionalne noše. Otroci pripravijo kakšno predstavo, na primer jaslice. Zbor zapoje, verniki pa pridejo pred duhovnika in zaplešejo, kar lahko traja vso noč! Nekateri praznujejo tudi z ognjemeti in zabavami. Po maši gredo ljudje domov in se obdarujejo.

7. Nemčija
Nemčija je znana po svojih božičnih sejmih, kjer je naprodaj božična hrana in dekoracije. Najbolj znani so stekleni okraski. V nekaterih predelih otroci pišejo pisma “božjemu otroku” (das Kristkind), ki pa ni Jezus, ampak deklica s podobnimi lastnostmi kot Jezus, videti pa je kot angel ali sveta Lucija. Pisma lepo okrasijo in pustijo na okenski polici. Ponekod pa pišejo Božičku.

V šolah in drugod je organizirano obdarovanje, kamor vsak prinese eno darilo, darila se zamešajo, in vsak nekaj dobi, pri čemer velja, da se ne sme izvedeti, kdo je kaj podaril.

8. Finska
Poleg Grenlandije ima Božiček še en dom, in sicer sever Finske. No, vsaj tako pravijo Finci, in veliko otrok pošilja pisma tja, tam pa je tudi zabaviščni park Christmas Land. Preden pa je Božiček postal prijazni možic z brado, so imeli na Finskem namesto njega – julsko kozo Joulupukki, ki je darila zahtevala, ne dajala!

Na Finskem imajo tudi precej neobičajno navado, da na božič obiskujejo grobove svojih bližnjih, prižigajo svečke in se spominjajo umrlih. Običaj je tudi, da zvečer na mizi pustijo hrano in ne spijo v svojih posteljah, temveč na tleh, da se lahko pokojniki dobro najedo in spočijejo.

9. Ukrajina
Ukrajinci praznujejo pravoslavni božič, torej 7. januarja. Na božični večer imajo sveto večerjo, ki pa jo lahko jedo šele, ko se na nebu pojavi prva zvezda. Ta namreč simbolizira zvezdo, ki je vodila svete tri kralje k Jezusu.

Ukrajinci imajo za božič med dekoracijami tudi snop ali šopek pšenice , ki predstavlja njihov glavni pridelek, simbolno pa pomeni prednike. Božična drevesca pa okrasijo z umetnimi pajčevinami. Obstaja namreč legenda o revni materi, ki ni imela denarja za okraske. Ko so se otroci zbudili, so videli, da je božično drevo prepredeno s pajčevinami, ki so se ob prvem svitu spremenile v zlato in srebro, in odtlej je bila družina dobro preskrbljena.

10.Božič v Ameriki v znamenju prestiža
Božično novoletni prazniki v Ameriki veljajo za stvar prestiža, božič nima skoraj nikakršne povezanosti s krščanskim božičem. Bolj kot jaslice in cerkvene slovesnoti e tam pomembno, kdo bo imel bolj razkošno okrasitev in večje božično drevo ter koliko bo pod njim daril. Ameriški božič je zelo potrošniško usmerjen praznik, povezan s kupovanjem velike količine daril in pisanjem čim večjega števila voščilnic. Na božični večer na večini prazničnih miz zadišita puran in šunka v brusnični omaki, obvezni sestavni del božiča pa so tudi krhki piškoti. Zbere se celotna družina in s skupnimi močmi okrasijo božično drevo, zvečer pa otroci Božičku pripravijo mleko in piškote.

11. V Mehiki iščejo prenočišče

Mehiška pinjata.
Osrednje božično praznovanje v Mehiki se imenuje »La pasada«. Poteka v obliki procesije, ki prikazuje Marijino in Jožefovo iskanje prenočišča ter noč v betlehemskem hlevu. Z dogajanjem sledijo legendi. Procesija se začne devet dni pred božičem. Vsi zbrani se razdelijo v dve skupini – eni predstavljajo romarje in drugi gostilničarje. Romarji potujejo od hiše do hiše in prosijo za zatočišče, gostitelji pa jih vedno znova zavračajo, dokler deveti dan ne pridejo do hiše, ki je za te potrebe preurejena v hlev z jaslimi. Tu romarje sprejmejo z največjim veseljem. Nato sledi skupinska božična molitev in potem je čas za zabavo, na kateri ne manjka hrane in pijače. Med otroki so popularne tudi pinjate, z barvitim okrasjem okrašene kartonaste škatlice, v katerih so skrita darila in sladkarije, ki jih poskušajo odpreti s kiji in palicami.

12.Na Haitiju napolnijo čevlje s slamo
Haitijci se po božično drevo odpravijo že na začetku decembra. Nekateri ga gredo iskat v naravo, v gore, drugi pa si umetnega priskrbijo v bolje založeni trgovini. Doma ga okrasijo in z veseljem pričakujejo božični večer, ko otroci pod njega nastavijo zloščene čevlje, ki jih napolnijo s slamo. Po večerji pa se ne odpravijo spat, kot bi to pričakovali pri nas, temveč božično noč preživijo zunaj z družino. Najprej gredo k polnočnici, nato pa prepevajo po ulicah in se družijo s prijatelji. Medtem pa Božiček slamo v čevljih zamenja z darili. Zjutraj se vsi zberejo ob jedi, imenovani »reveillon«, kar v francoščini pomeni »zbuditi se«, nato pa se odpravijo spat – do kosila.

13.Po Avstraliji hodi »Swag man«

V Avstraliji božič praznujejo kar na plaži.
V času božiča je v Avstraliji poletje, zato božični dan marsikdo preživi kar na plaži. Nekoč so bile tradicionalen božične večerje, danes pa je vedno več preprostih družinskih piknikov na vrtu, v parku ali celo na plaži. Na praznični mizi ne sme manjkati hladen piščanec, raca ali puran, poleg tega pa so pogosto prisotni tudi morski sadeži, testenine, šunka, narezki, solate ter sladice. Po Avstraliji pa kroži legenda, da naj bi delo Božička nadomestil »Swag man«, saj je obstajala verjetnost, da bo zaradi vročine Božička zadela kap. Swag man pa je oblečen v modro majico brez rokavov in dolge, široke hlače. Živel naj bi pod goro Uluru, za božič pa se usede v terensko vozilo in se po rdečih prašnih cestah odpelje otrokom deliti darila. A v nekaterih predelih še vedno raje prisegajo na dobrega starega Božička.

14.V Grčiji preganjajo duhove
V Grčiji božič praznujejo dva tedna kasneje, kot pri nas, saj je tam prevladujoča pravoslavna vera. Takrat spečejo kolač, v katerem se skriva majhen zlatnik. Kdor ga najde, naj bi v naslednjem letu bil deležen posebne sreče. Dan pred božičem otroci hodijo po ulicah in pojejo božično pesem kalando, ki je značilna za Grčijo, v zameno za petje pa prejmejo tudi manjša darila. Poleg petja zraven zvončkljajo tudi z zvonci in tolčejo z bobni, s katerimi preganjajo duhove. Tipična jed na božični mizi je posebna zvrst kruha christopsomo. Tisti, ki ga pripravlja, mora na njem pustiti odtis svojih rok.

15.V Španiji igrajo božično loterijo

Otroci pisma pišejo svetim trem kraljem.
Božič v Španiji še ni tako skomercializiran, kot drugod. Večina se drži tradicije božične večerje in maše. V navadi pa imajo tudi pripravo tako imenovane božične loterije. V kolikor ima več ljudi isti dobitek ,se ta nato razdeli med vse. Božiček jih ne obiskuje, temveč Sveti trije kraji, ki otroke z darili obdarujejo v januarju. Prav tako tudi otroci pišejo pisma njim in ne Božičku. Tovrstni praznik Španci praznujejo na novoletno noč. Na vsak dvanajsti udarec ob polnoči morajo pojesti gozdno jagodo, saj si s tem zagotovijo mesečno srečo.

16.Na Češkem ženske mečejo čevlje
Na Češkem imajo zelo nenavaden običaj. Samske ženske naj bi do 24. decembra stopile iz hiše, sezule svoj čevelj in ga vrgle čez ramo. Če peta čevlja gleda proti vratom, to pomeni, da bo dekle v prihodnjem letu še vedno samska. Če pa peta čevlja gleda proti ulici, pa je to znak, da se bo v prihajajočem letu poročila in se lahko začne pripravljati na poroko.

Ne glede na to, kako in kje božične praznike preživljaš ti, pa ti v Nomago Travel želimo, da si obkrožen s svojimi najdražjimi in da se imaš zares lepo!

Želiš ostati v stiku z našimi novostmi in drugimi obvestili? Vpiši svoj e-naslov in enkrat do dvakrat na mesec te bodo v tvojem nabiralniku čakale informacije o zanimivih in ugodnih potovanjih.


Božič je v sodobnem tempu življenja velikokrat edini čas v letu, ko se celotna družine zbere skupaj in sede za božično mizo, polno dobrot, ter uživa v trenutkih, ki so prežeti s smehom, petjem in obdarovanjem. Je tako svetovni verski praznik kot tudi svetovni kulturni in komercialni pojav.

Ljudje po vsem svetu ga že dve tisočletji obeležujemo s številnimi običaji, ki so predvsem verske narave – ali pa so vsaj bili. Danes se predpriprave na božični večer pričnejo zelo zgodaj, pogosto tudi mesec dni pred božičem. Ljudje hitimo, božič pa tako izgublja prvotni namen in postaja vse bolj skomercializiran. Čeprav ga praznujejo po vsem svetu, se oblike in načini praznovanja od kulture do kulture razlikujejo. Preverili smo, kakšne so božične tradicije v različnih državah po svetu in jih predstavljamo v nadaljevanju.

Upam da vam bo moj 3 del bloga všeč
vesela bi bila da mi povete iskreno kaj si mislite v mojem blogu.
 

Moj odgovor:

Vsebina odgovora:
Vzdevek:
Na spletu bodi vedno prijazen in ne deli svojih osebnih podatkov.

Pilov blog


Objava:

ŽIVALIBRADAVIČARKA 3. del

Ogledov: 3 Odgovorov: 0
 
0
Objava:

Girl, smile <33 8. del

Ogledov: 7 Odgovorov: 0
 
1
Objava:

MOVIE NIGHT

Ogledov: 18 Odgovorov: 1
 
2
Objava:

In my cooking era<3 🌿 1. del

Ogledov: 25 Odgovorov: 0
 
0
Objava:

Ta fajni blog ♡ 25. del

Ogledov: 44 Odgovorov: 1
 
2
Objava:

✨OBZV ~ Blog✨💖 2. del

Ogledov: 36 Odgovorov: 0
 
0
Gajagajica
Objava:

Srbija 2.dan 😭

Ogledov: 25 Odgovorov: 0
 
1
#rebi potrebuje pomoč ali nasvet v
Svetovalnica

Problem

hej
sem 7 razred in moj prejsni sosolec iz razredne stopnje je vame ze od petega razreda zdaj nisva vec sosolca a se vseno ima mojo stevilko in me skos sprasuje ce bi bila z njim mi posilja srcke in tako dalje nvm kaj naj mu odgovorim ali posljem

ali ima kdo kaksno idejo
 

Vpiši se


Nov uporabnik | Pozabljeno geslo

Obvestila

1.9.2024
Veliki literarni natečaj "NAJST"

Sodelujte na natečaju "NAJST," ki ga najdete v rubriki FESTIVAL!

Dogodek je del programa bralne kulture, ki ga sofinancira Javna agencija za knjigo Republike Slovenije.

POIŠČI PILOVCA/KO

Pogosta vprašanja

Iščeš odgovore na vprašanja, kot so "Kako se naročim na revijo Pil?", "Kako se registrirati?", Kakšna so pravila obnašanja na Pilovi spletni strani?" in "Kam vnesem naročniško številko?" Klikni na spodnji gumb in najdi odgovore!

Oglas

Zadnji odgovori

ooo, kok je kjut haha
 
zdej je čist druga barva navadna modra in ...
 
fup dobrr jeee🤩🤩🤩
 
pol noč, se men zdi:)
 
o ej ful dobe bloggg ful mi je pomagall!!!SPREMLJAM!:smile:
 
KJE SI JIH KUPLAAAA
 
LENIVC JE MOJA NAJ ŽIVALLL:purple_heart::purple_heart::purple_heart::purple_heart::purple_
 
ful dober blogggg:relaxed::relaxed::relaxed::relaxed::relaxed::relaxed::relaxed::relaxed:
 
prijavlam se VZDEVEK:Harry_Potter STAROST:11let ...
 
o ku zgleda to dobrrrr:heart_eyes::heart_eyes:pa ...
 
ja prov čarobn kok fleten se maš
 
Kaaaa???? Jz sm vidla japonke v ČIST drugačni ...